ShiftDelete.Net anlık bildirimleri ile teknolojiden uzak kalmayın. Bildirimleri Aç

Ahtapotlar RNA’larını düzenleyebiliyor

Yapılan son araştırmalarla ahtapotların, RNA’larını düzenleme yeteneklerinin olduğu tespit edildi. Elde edilen bulgular, gelecekte hastalıkların tedavisinde kullanılabilir.

10.04.2017 / 11:00
Ahtapotlar RNA’larını düzenleyebiliyor

Ahtapotlar, dünyadaki diğer deniz canlılarından daha zeki olmaları ile biliniyor. Bu zeki deniz canlıları temel bulmacaları çözebiliyor, renkler ile iletişim kurabiliyor. Yapılan son çalışmalara göre bilim adamları, ahtapotların RNA'larını düzenlemede de yetenekli olduklarını söylüyor.

Gen düzenleme

Canlılar protein yapımında DNA'da bulunan bilgileri kullanır, RNA bu aşamada sadece mesajı DNA'ya iletmekle görevlidir. Ancak Deniz Biyolojisi Laboratuvarı ve Tel Aviv Üniversitesi’nden bir grup bilim adamı, ahtapotların ve mürekkep balıklarının RNA düzenleme adı verilen bir çeşit genetik değişiklikte yetenekli olduğunu keşfetti.

17-04/09/ahtapot-gen-degisimi-shiftdelete.jpg

Mürekkep balığındaki RNA transkriptlerinin %60'ından fazlasının düzenlendiği ve diğer okaliptüs türlerinde de (iki ahtapot ve mürekkepbalığı) benzer bir RNA düzenlemesinin olduğu tespit edildi. Bu düzenleme, gönderilen mesajı ve dolayısıyla çıktıdaki proteinleri değiştirir.

Geleneksel DNA

RNA'larını manipüle etme kabiliyeti, türlerinin muhtemelen standart evrim geçirdiğini ve hızlı fiziksel gelişme yerine beyin gücünü geliştirme eğilimi gösterdiklerini ortaya koyuyor. Teknik olarak bir hayvan, proteinlerinin doğasını değiştirmek için DNA talimatlarını tamamen değiştirmeden RNA düzenlemesini kullanabilir.

17-04/09/murekkep-baligi-rna-shiftdelete.jpg

Ancak tüm bunların şu an için bir hipotez olduğunu unutmamak gerekiyor. Düzenleme mekanizmasının tam olarak nasıl çalıştığını anlamak için daha fazla araştırma yapılması gerekiyor. Araştırmacılar bu türlerin gelişmesinde RNA düzenlemesinin oynadığı rolü keşfetmeyi umuyorlar. Sürecin daha derinlemesine incelenmesiyle bu düzenlemenin kistik fibrozis gibi hastalıkların tedavisine yol açıp açmayacağını araştırılacak.

SDN - ShiftDelete.Net

Yorum Yaz
 • SDN Okuru
  10.04.2017 / 23:48:55

  RNA bir kısatmadır ortaokul veya lise mezunu olan herkesin hayatında bikereliğine olsa duymuştur görmüştür

  YANITLA
  • SDN Okuru
   12.04.2017 / 01:52

   işte sorun da orada. ülkemizin özellikle doğu kısmında çocuk yaşta evleniliyor ve eğitim almadan büyüyorlar. hayatlarını öyle geçirip gidiyorlar mezara, bazıları da intihar ediyor. türkçe yi düzgün bir şekilde yazabilmeyi bırak daha yazılan kelimeleri okuyabilen bile zor bulunabiliyor. gelişmemiz için bu zihniyetin değişmesi gerek. başlık parasını ele alalım. bazılarının "adet, örf, gelenek" diye adlandırdıkları bu düzen, küçücük yaştaki çocukları apaçık satmaktır. küçükten büyüğe kadar bu "gelenek" geçerli. kısacası özgürlük olmalı. bu düzen kalktıktan sonra ikinci olarak eğitim sisteminin yenilenmesi şart. çocuklara arapça öğretileceğine bilgisayar kodlama dili öğretilmeli. teknoloji çağındayız şurada. her çocuk ülkemiz için bir gelecek olmalı. tüm bunların değişmesi için ne gerekiyor bilmiyorum ama bu düzenle olmaz bu iş. yoksa türkiye, ne bilim adına nede teknoloji adına ilerleyebilecektir.

 • SDN Okuru
  10.04.2017 / 20:04:08 0 / 10

  Şimdi bu haber ile orucun alakası ne? Hadi halk bunun kafasında sen hangi kafadasın densizlik yapma

  YANITLA
 • SDN Okuru
  10.04.2017 / 18:15:10 10 / 10

  Teknoloji sitesinde bilim haberi.. Bu da güzel ama bizim halkın bilimi bırak daha RNA'nın açılımını bildiğini sanmıyorum. Zira daha oruçluyken tükürük yutmak orucu bozar mı kafasındayız biz.

  YANITLA
  • SDN Okuru
   11.04.2017 / 11:08

   Aynen kesinlikle katılıyoru m