ShiftDelete.Net anlık bildirimleri ile teknolojiden uzak kalmayın. Bildirimleri Aç

Akıllı telefonlar zihinsel sorunları tetikliyor!

Hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelen akıllı telefonlar, bazı sağlık sorunlarını beraberinde getiriyor. Bunların arasında birçok tehlike yer alıyor!

07.08.2017 / 10:00
Akıllı telefonlar zihinsel sorunları tetikliyor!

Dinlediğimiz bir şarkıyı kolayca bulabildiğimiz, istediğimiz zaman profesyonel fotoğraflar çekebildiğimiz akıllı telefonların, hayatımızın bir parçası haline geldiği ve yaşamımızı kolaylaştırdığı tartışılmaz bir gerçek.

Ancak, akıllı telefon gibi cihazlara olan bağımlılığın her geçen gün artıyor olması, sunduğu avantajların yanı sıra bağımlılık gibi ciddi sorunlara neden olarak sağlığımız için büyük bir tehlikeye yol açıyor.

iGen kuşağında intihar oranı oldukça yüksek!

Bu konunun ele alındığı Atlantik adlı kitabın yazarı olan Jean M Twenge yaptığı açıklamada, akıllı telefonların 1995 ve 2012 yılları arasında doğan ve iGen adını verdiği gençlerde, önceki kuşak gençlere göre çok daha fazla zihinsel sağlık sorununa neden olduğunu belirtiyor.

17-08/06/smartphone-addiction-adhd.jpg

Twenge tarafından paylaşılan ve büyük bir tehlikenin işaretçisi olan bilgi ise, iGen kuşağında bulunan gençlerin intihar oranının, bir önceki kuşağa göre çok daha yüksek olması.

Gençlerin akıllı telefonları ile sosyal medya üzerinden arkadaşlarıyla iletişim kurmaya çalışırken, gerçek hayattan uzaklaştığını ve bu nedenle oldukça mutsuz olduklarını belirten Twenge, ilerleyen yıllarda çok daha büyük sorunlar ile karşılaşılacağını ifade ediyor.

:: Sizce telefonların gençler üzerindeki etkileri neler?

SDN - ShiftDelete.Net

Teknoloji haberlerini takip edip, güncel içerikler hazırlamak dışında, yelken, su sporları ve kış sporları ile uğraşıyorum. Kendimi her yönden geliştirmeyi hedefliyorum ve bunu için çalışıyorum.
Yazarın diğer haberleri için tıklayın.

Yorum Yaz
 • SDN Okuru
  08.08.2017 / 03:29:27

  Yorumlara bakınca yarısı'nın öle olduğunu düşünmemek elde değil!

  YANITLA
 • SDN Okuru
  07.08.2017 / 12:53:50

  aynen, unutkanlık başladı.gerci yaş da 40 oldu neyse :)

  YANITLA
 • SDN Okuru
  07.08.2017 / 12:49:38

  Valla doğrudur emin ve hakkının davranışlarından anlaşılıyor

  YANITLA