Okunma

AMD’den Netbook’a Alternatif


06 Ocak 2009 Salı 16:41
AMD’den Netbook’a Alternatif

İntel şu sıralarda Atom işlemcisinden bir servet kazanıyorsa da AMD’nin netbook pazarında hiçbir iddiası olmadığını söylemek yanlış olur. Özellikle de AMD Athlon Neo isimli işlemci yanında sağlam da bir platform sağlandığında… AMD, yeni üreteceği AMD Athlon Neo isimli özel işlemci sayesinde düşük güç tüketimi ve makul bir performans vermeyi hedefleyecek.

Tümleşik Grafik Fena Değil

Bunun yanında tümleşik ATI Radeon X1250 tümleşik ekran kartı da nispeten gelişmiş bir grafik performansı sağlıyor. Tabii bunlar bildiğimiz anlamda bir netbook platformu oluşturmaktan çok AMD tarafından adlandırıldığı haliyle “ince dizüstü bilgisayar” platformu yaratmak için sunuluyor.

Grafik İşlemci Desteği

Her ne kadar netbook kavramı kısıtlı bir platform da olsa, AMD “ince dizüstü bilgisayar”  olarak adlandırdığı bu segmentteki dizüstü bilgisayarlar için bir de ayrı ekran kartı seçeneği sunuyor. ATI Radeon HD 3410 olarak adlandırılan ekran kartı, sonundaki 10’lu numaraya bakarsak epeyce bir kırplmış fakat sunduğu HD video çözme yeteneği sayesinde alışılageldik netbook’ların performans sorunu yaşadığı bir noktadaki sıkıntıyı gidereceğini söyleyebiliriz.

İlk Ürün HP’den

HP Pavilion dv2, bu konseptle piyasaya sürülen ilk ince dizüstü bilgisayar olacak. Nisan ayında piyasada olması beklenen üründe seçeneğe bağlı olarak HD 3410 ekran kartı da bulunacak. Ürün, 2,5 santimetreden daha ince, 1,8 kilo ağırlığında ve 12,1 inçlik bir ekran boyutuna sahip olacak.

:: AMD; netbook kavramını kökten değiştirecek mi?

Bilgi için: AMD
yazarBerkin Bozdoğan

Hayatını kamera karşısında değişik hareketler yaparak ve oyun sunucularında balistik incelemelerle bulunarak geçiren Berkin SDN ekibinin başına yeni çoraplar örmek için geri döndü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" AMD’den Netbook’a Alternatif konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere AMD’den Netbook’a Alternatif ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda AMD’den Netbook’a Alternatif ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "