Okunma

Anonymous BTK’yı Hack’ledi!


13 Şubat 2012 Pazartesi 21:26
Anonymous BTK’yı Hack’ledi!

Ülkemizin internetten sorumlu kurumu BTK, yani Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu siber saldırıya uğradı. İsmini dünya çapında ses getiren aktivitelerinden tanıdığımız Anonymous tarafından düzenlenen eylemin sonuçları ortalığı birbirine kattı.

Daha önce de Türkiye’deki kimi gündem olaylarını yakından takip eden Anonim, gelişmeler karşısında tepkisiz kalmayarak “sansür” konusundaki duruşunu göstermişti. İlk olarak internet filtrelemesine karşı Türk  kullanıcıların yanında olduğunu söyleyen ekip, daha sonra birçok saldırı gerçekleştirmişti.

Bu yöndeki tutumunu devam ettiren hacktivistler, şimdi de BTK’yı hedef aldı. #OpDigiturk (Digiturk Operasyonu) ismiyle başlatılan saldırıların ilk durağı olan BTK’da hasar hayli büyük. Zira 4 farklı veritabanını ele geçiren Anonim, bunları internet ortamında paylaştı.

İncelediğimiz bilgilere göre sonuçlar çok can yakacak gibi gözüküyor. Birinci belgelerde BTK sistemine dışarıdan erişim  firmaların (Vodafone, Turkcell, Superonline, Avea, TTNet gibi) kullanıcı adı ve şifreleri bulunuyor.

İkinci ve üçüncü belgelerde ise kurum çalışanlarının kullanıcı adları, gerçek isimleri, e-posta adresleri, telefon numaraları ve eğitim durumları gibi bilgiler yer alıyor.

Son ve en kapsamlı olan 4. veritabanında ise çalışanların doğum tarihleri ve TC kimlik numaraları bulunuyor.

Her ne kadar bir süre önce sanal güvenliğimiz test edilmiş olsa da, konunun ana ismi BTK’nın böylesi bir durumda kalması şaşkınlıkla karşılandı. Kötü amaçlı kişilerin eline geçmesi halinde değerlenecek bilgiler şu an internetteki kimi sitelerde açıkça yayınlanmış durumda.

:: BTK’nın hack’lenmesi hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarCihan PEHLİVAN

'Teknoloji tutkusu dinmek bilmeyen öğrenci' olarak tanınan yazarımız, sosyal medya ve internet gündemini adeta bir gölge gibi takip ediyor. Ek olarak çeşitli yazılım ve servis incelemeleriyle SDN okurlarına faydalı ipuçları veriyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

114 yorum - “Anonymous BTK’yı Hack’ledi!”

 1. thekillingroad dedi ki:

  Gerçekten Anonymous’u düşman rakip falan gibi gören türk vatandaşları var mıdır diye merak ediyordum, sayenizde olduğunu öğrenmiş oldum. helal olsun ne diyim.

 2. muratal dedi ki:

  Dünyanın en tehlikeli hackerları bence.

 3. İOS dedi ki:

  insan md5 ile şifrelerdi

 4. SDN Okuru dedi ki:

  teknoloji her zaman başa beladır. açığını bulan açık bırakmadan iş yapamaz

 5. annttiigs dedi ki:
 6. ktlpby dedi ki:

  Güncelleme: Saldırıyı Unnamed Arachy (İsimsiz Anarşi) isimli, muhtemelen Türk hacker grubu Anonymous adına gerçekleştirmiş. Ayrıca ortaya yeni bir iddia atıldı: bahsettiğimiz dördüncü veritabanında kaydı bulunan bir milletvekilinin de kişisel e-posta adresi, TC kimlik numarası, şifresi, ev – cep telefonları ortaya dökülmüş durumda.
  buda yeni bir bilgi…

 7. Rüstembey dedi ki:

  btk ismini değiştirmeli….Birilerinin Transit Kullanımına açık yer olmalı…..neymiş "lafla peynir gemisi yürümüyor"….birilerinden birşeyler öğrenip o öğrendiklerimizle öğrendiğimiz yere "CAKA" satmak boşiş olur….​

 8. orcnd dedi ki:
  Alıntı annttiigs Nickli Üyeden Alıntı
  Mesajı göster
  bağladıkları hangi DB bilemem ama. her şeyi plain text olarak sakladıkları dillenmekte domain teoremini bir daha düşün derim

  paylaşılan verilerin plain text ile ilgisi yok. phpmyadmin’den çekmişler

 9. SDN Okuru dedi ki:

  bu operasyonda asıl önemli olan btk’nın insanların kişisel verilerini fişlediğinin öğrenilmesidir. bknz: *****

 10. annttiigs dedi ki:
  Alıntı orcnd Nickli Üyeden Alıntı
  Mesajı göster
  önemli verilere ulaşabileceklerini sanmıyorum. biraz kafası çalışan biri önemli verilerin olduğu veritabanını domaine bağlayıp yayınlamaz. muhtemelen btk’nın web sitesi hacklendi

  btk bu konudan ders çıkarmalı. ayrıca bunu yapanlar en ağır şekilde cezalandırılmalı. ayrıca "ayyıldızcılar", "anonymousecular" diye gruplaşmalar başladı yapmayın etmeyin .

  bağladıkları hangi DB bilemem ama. her şeyi plain text olarak sakladıkları dillenmekte domain teoremini bir daha düşün derim

 11. erayyynn dedi ki:

  Adamlar iyi ***** />
  BTK’da baya zayıfmış..

 12. fredyy dedi ki:
  Alıntı aagkn Nickli Üyeden Alıntı
  Mesajı göster
  Çok inandırıcı gelmedi bana.

  "Bizi hack’lediler arkadaşlar" diyememişlerdir de ondan

 13. SDN Okuru dedi ki:

  ***** uyelik bilgilerim ve sifrem ortalikta dolasiyor. acemi misiniz nesiniz. gidin btkyi hacklayin. normal insanlardan ne istiyorsunuz?

 14. SDN Okuru dedi ki:

  adamlar hangi hakkımızı koruyormuş?? hem kim verdi onlara bu görevi? benim hakkımı koruyun filan demedi o listedekiler? akıl ve mantık uçmuş. yazık.

" Anonymous BTK’yı Hack’ledi! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Anonymous BTK’yı Hack’ledi! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Anonymous BTK’yı Hack’ledi! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "