ShiftDelete.Net anlık bildirimleri ile teknolojiden uzak kalmayın. Bildirimleri Aç

iPhone 8 ekran çözünürlüğü belli oldu!

Teknoloji devi Apple’ın, 10.yıl dönümü şerefine çok farklı bir yapıda gelmesi beklenen yeni akıllı telefonu iPhone 8’in ekran çözünürlüğü belli oldu!

17.06.2017 / 21:00
iPhone 8 ekran çözünürlüğü belli oldu!

Bu yılın belki de en çok merak edilen akıllı telefonlarından biri olan iPhone 8 (diğer bir adıyla iPhone Pro), gün geçtikçe daha çok detaylanmaya ve konuşulmaya devam ediyor. Bugün ise iPhone 8’in ekranı hakkında önemli bilgiler paylaşıldı.

iPhone 8 ekran çözünürlüğü belli oldu!

Ünlü analist Ming-Chi Kuo, Apple’ın bu yılın ilerleyen günlerinde piyasaya çıkması beklenen, geleneksel “Home” butonu ve LCD ekranı geçmişte bırakan sözde "iPhone 8" adlı akıllı telefonun ekranı hakkında büyük iddialarda bulundu.

17-06/17/apple-iphone-8-ekran-cozunurlugu-belli-oldu-1.jpg

Kuo'ya göre iPhone 8, “5,8 inç” büyüklüğünde ve 1242 x 2800 piksel çözünürlüğünde bir ekrana sahip olacak. Ancak beklenilenin aksine ekranın alt tarafında sözde "Fonksiyon Alanı" için ayrılmış bir bölüm olacak. Bu fonksiyon alanının işlevi tam olarak bilinmemekle birlikte, alanın muhtemelen cihazla etkileşim kurmak için parmak izi algılama ve ekran düğmesi işlevselliğini sağlamak adına kullanılacağı tahmin ediliyor.

Son olarak bu iddiaların halen yetkili kişilerce doğrulanmadığını, fakat buna karşın analist Ming-Chi Kuo’nun geçmişte birçok farklı konuda haklı çıktığını da belirtmeden geçmeyelim.

:: Siz bu gelişme hakkında neler düşünüyorsunuz?

SDN - ShiftDelete.Net

Tam bir teknoloji aşığı, yazılım-donanım meraklısı ve sıkı bir bilgisayar oyuncusu olan Alperen, tecrübe ve birikimlerini güncel teknolojik gelişmeler ışığında daha geniş kitlelere ulaştırabilmek adına “ShiftDelete.Net” ekibinde
Yazarın diğer haberleri için tıklayın.

Yorum Yaz
 • SDN Okuru
  20.06.2017 / 10:49:51

  İyi sallıyorsunuz android donuyor diye geçin bu ayakları androidin donduğu filan yok ios donmuyor diyede sallamasın burda kimse ikisinide kullandım ikiside arada donmalar takılmalar oldu ama normaldir bunlar bu kadar marka kölesi olmayın gençler size para vermiyorlar aksine almak için siz para veriyorsunuz ne bu körü körüne savunma birbirine hakaret etme kendinize gelin saçma sapan insanlardan olmayın

  YANITLA
 • SDN Okuru
  19.06.2017 / 17:34:42

  a.k adamlar konuyu türklüğe kadar dayandırmış yorumlarda , güzel ülkemin aşırı uçta gezen cahilleri

  YANITLA
 • SDN Okuru
  19.06.2017 / 11:51:54

  bir şeyi aklım almıyor. apple bu çözünürlüğü yapabiliyordu da niye öncekilerde yapmadı? önceden gereksiz diyenler vardı? artı kablosuz şarj yapabiliyordu da niye yapmadı? ios iyi hoş ta bunlarda görmezden gelinemez

  YANITLA
 • SDN Okuru
  19.06.2017 / 03:25:49

  Şu paran yoksa soda iç diyen denyo sen hangi şirketin ceosusun acaba?

  YANITLA
  • SDN Okuru
   19.06.2017 / 14:33

   doğru demiş adam.paran yoksa bu telefon senin neyine ehehe..rüyanda göremezsin..ehehe.. çalışıyor olsanda işçiysen alamazsın..ehehe alsan bile mesaiye kalmaktan telefonu kullanamazsın bile..ehehe.. memursan bak ozmn iş değişir..alırsın..bol bol tatilindede kullanırsın.ehehe

 • SDN Okuru
  18.06.2017 / 20:23:53

  Alın s7 edge bakın dalganıza

  YANITLA
  • SDN Okuru
   19.06.2017 / 14:36

   abi android kasıyo diyolar..stabil değil diyolar..donuyo diyolar.. abartıyolarmı anlamıyorumki.. uygulamalar nasıl çalışıyor?

 • SDN Okuru
  18.06.2017 / 19:38:28

  "Türk değilsen ne uzatıyon. Yürü ense traşını görelim" yazan gerizekalı. Sen bütün yazıdan onu mu anladın. Ben orda Türk olmadığımdan bahsederken şunu görmenizi bekledim. Türk olmasam da sizin dilinizi sizden daha iyi yazıyorum. Ben de soy bakımından Türk'üm ama Türkiyeli olmayan Türklerden. Türklüğe saygınız varsa gidin önce dilinizi güzelce öğrenin. Daha doğru dürüst yazmayı bile bilmiyorsunuz. Şu dandroidi de savunacaksanız adam gibi savunun. Bunu anlamak bu kadar zor mu be?! Halbuki benim okuduğum üniversitede beyni zehir gibi çalışan çocuklar vardı. Yoksa onlardan kalmadı mı artık? Aradan 14 yıl geçince düşündürüyor tabi ki... Neyse, kalın sağlıcakla!

  YANITLA
 • SDN Okuru
  18.06.2017 / 18:36:25 10 / 10

  bazıları kızacak ama iphone kullanıcılarına gerçekten üzülüyorum. hem doğru düzgün kişiselleştirme yapamıyorlar, hemde adam gibi bir parlaklık görüntü vs.. yok. inanın s7 edgenin parlaklığını açıyorum, ekran çözünürlüğünü en üste alıyorum, 4 k video açıp iphonu olan arkadaşlara gösteriyorum ağızları açık kalıyor. ekran güneş gibi parlıyor öyle ışıl ışıl net ve parlak görüntüler oluyor. apple bu ekranı anca 4 yıl sonra yapar satar. işin kötü tarafı, bildikleri halde yine savunmaya çalışıyorlar. güneş balçıkla sıvanmaz..

  YANITLA
  • SDN Okuru
   19.06.2017 / 05:43

   kardeş şarj mı dayanır o parlaklıga ya. iP6s+ var bende şarj falan dayanmıyor.

  • SDN Okuru
   19.06.2017 / 14:39

   o yüzden iphone tek eksisi pili..ekran güzel olsa nolur şarj dayanmadığı için düşük ışıkta kullanıyo herkes..ehehe s7 ekranı ii şarjıda ii ama android stabil olmuyo her zaman..donuyo kasıyo sapıtıyo..iphonedada bu olmaz işte..gelde çık işin içinden..

 • SDN Okuru
  18.06.2017 / 18:09:48

  Türk degilsen ne uzatiyon? Yürü ense tirasini görelim.

  YANITLA
  • SDN Okuru
   19.06.2017 / 14:39

   kime kızdın la şaban ehehee..

 • SDN Okuru
  18.06.2017 / 17:27:04

  Steve Jobs hata yapamaz mı? En son arkadaş güzel konuya deyinmiş. Ancak, bende şunu belirtmek isterim. Android'in İos'a İos'un ise Android'e göre artıları var, fakat demin dediğim gibi var olan bir şeyi yenilik gibi sunmak mantıklı değil. Profesyonel ve risk almayı sevenler Android, güvenli ve stabil bir kullanım isteyende İos kullanıyor. Burada kişisel görüşler önemli. Daha demin argo kullanmıştın, böyle daha iyi. Herkes bir birine laf atmasa, görüşlerini anlatsa hem İos kullanıcılarının, hemde Android kullanıcılarının sorunlarını, memnuniyetlerini görebiliriz. Dandroidciler, İseepler gibi saçma sapan lakaplar kullanmaya gerek yok. Fikrim değişmedikçe, Android kullanmaya devam edeceğim. Selamlarımla.

  YANITLA
 • SDN Okuru
  18.06.2017 / 12:04:07

  Developer arkadaş. Ben senin sıkıntılarını biliyorum. Bir arkadaşım programcı. C sharp falan bişeyler biliyor. Muhasebe programı yaptı. Şuan baya da para kazanıyor. Yalnız bu söylediklerim benim ülkemde. Neyse, bu arkadaş Windows ve androide program yazıyor. Ben de onun yazdığı programın iOS aplikasyonunu yapmasını istedim. Ben de kullanabileyim diye. Arkadaş bir sürü şey anlattı. iOS'a ve macOS'a program yazmanın sıkıntılarını anlattı. Ben dediklerinden şunu anladım. Apple'a program yazmak için para ödemesi lazımmış ve gene bir sürü engel varmış. Windows ve androidde ise tam tersiymiş. Yani daha kolaymış ve aksine teşvikler de varmış. Bu developerlar için kötü olabilir ama biz normal kullanıcılar için çok güzel birşey. Çünkü Google playmarketteki gibi birsürü zararlı yazılımların olmasını engelliyor. Adam akıllı aplikasyonların oluşmasına sebep oluyor bence. Developerlar ordan dünyanın parasını kazanıyor. Bu paraları biz ödüyoruz. Bi zahmet o sıkıntılara da katlansınlar artık. 70 milyar $ çok para yav. Google daha yeni uyandı bu meseleye. Android excellence falan bunun başlangıcı. Eminim ki yakında Windows ve android de macOS ve iOS gibi olacak. Sonra dandroidçiler özgürlük falan laflarını ağızlarına alamayacak. Ben de 20 yıllık Windows, 6-7 yıllık android kullanıcısı olarak kronik sorunlar ve virüslerden çok çekmiş biriyim. Bu arada bana fanboy diyenler. Benimki fanboyluk değil. Teknolojinin en iyisini ama aynı zamanda en kolay ve en güvenli ve en estetiğini bulma çabası. Bu arada şunu da ekleyeyim. 4-5 yıllık macOS ve iOS, 2 senelik tvOS, yaklaşık 3-4 aylık da watchOS kullanıcısıyım. Sizin zannettiğiniz gibi apple manyağı falan değilim. Apple'la hayat daha kolay lan. Eskiden cihazlarımın sorunlarını düzeltmek için bile ömrümden birsürü zaman çaldırmışım. Bir de bazılarınız işte bilmem androidde birsürü özellik ve fonksiyon var falan diye tutturuyor. Önemli olan çok olması değil. Az olsun ama adam gibi olsun. Yav yine uzattım... Neyse şu playmarket bir önce doğru dürüst çalışsın da...

  YANITLA
  • SDN Okuru
   19.06.2017 / 14:45

   doğru diyon abi..android özgür ama cırt..donuyo kasıyo sapıtıyo..iphone çok farklı donma yok kasma yok..banamısın demiyo cihaz..tüm yeni uygulamalarda iphoneda oluyo ilk..androidde saçma sapan uygulamalar dolu..bi halta yaramayan aksine teli kasan..

 • SDN Okuru
  18.06.2017 / 11:28:56

  Ben kimseye ahlak dersi vermiyorum. Sabahtan beri ahlak dersi vermeye çalışanlar sizlersiniz. Yorumları tekrar adam gibi okuyun anlarsınız... Ayrıca ben Türk falan değilim. Türkiye'de üniversitede okumuş yabancıyım. Millet olarak nasıl kutuplaştığınız da hiç umurumda değil. Aklınız olsa burda onu kutuplaşma falan diye yazmazdınız. O tam tersi farklılıktır. Farklı düşünmektir. Ve farklılık aslında güzel birşeydir. Hepimiz aynı düşünüyor olsak hayat çekilmezdi zaten. Tüm dünya tek tip insan mantığına karşı zaten. Burda aslında ilk başlarda normal yorumlar yazıyordum. Yorumlarımı onaylayanlar bilir. Ama siz dandroidçiler bilip bilmeden cahil cahil saçmaladığınızı göre-göre eh biraz psikopatlaştım. Burda kaliteli yorumlar yazın lan. Ne o daha imla kurallarını bilmeyenleriniz bile var aranızda. Kulaktan duyma bilgilerle gelmeyin. Benim bütün yorumlarımdaki söylediklerimi Google amcaya sorup da bulabileceğiniz sabit bilgilerdir. Üstüne de kendi yorumum eklenmiştir. Bu zaten heryerde yapılır. Mesela SDN editörleri inceleme videolarında genelde tasarımdan başlarlar ya. Önce tasarım konusunda sabit bilgiyi verirler, arkasından kendi yorumlarını yaparlar vs. Bunun gibi işte. Neyse gene uzattım. Sıkılan varsa dışarı çıksın, hava alsın :)

  YANITLA
 • SDN Okuru
  18.06.2017 / 04:52:46 10 / 10

  20:50:31 birader sen ne kullaniyon? Bence senin gibi fanboylarin agizlarinda salya akiyor, tepsi gibi telefonlari premium telefonmus gibi tanitip 5 yil oncesinin teknolojisini yeniymis gibi sunan apple'in avukatligini yaptiriyor sana. Bence psikologa görün. Bos bos konusup argo kelimeler kullanip insanlara ahlak dersi vermeye kalkisma! Önünden ye!

  YANITLA
 • SDN Okuru
  18.06.2017 / 04:22:39 10 / 10

  Millet olarak hep bi kutuplaşma var bu ahlaksız yorumları yayinlayanlarda yayınlıyor utanmadan altı üstü telefon hava atmaktan başka birşey bilmiyor bizim insanımız sanki apple bizim ülkenin mali da android yabancıların gibi övüp duruyorlar

  YANITLA
 • SDN Okuru
  18.06.2017 / 02:08:54

  bu "Fonksiyon alanı" yüzünden lg g5'den beter fiyasko olacak ama koyunlar yine alacak

  YANITLA
 • SDN Okuru
  18.06.2017 / 02:07:13

  lcd kullanmıyordu ips kullanıyordu. ikisi aynı demetin bende lcd monitör ve ipad var ikisi aynı panel olamaz imkansız

  YANITLA
 • SDN Okuru
  18.06.2017 / 02:06:08

  Senin gibi aklını bakkaldan almış insanlara söyleyecek fazla laf yok. Önceden yenilik yapan Apple, artık taklitçi olmuş, bunu etrafımdakiler bile söylüyor. Samsung cihazlarda 2012 yılından beri bulunan çoklu pencere özelliğini, 2015 yılında çok büyük bir yenilginmiş gibi sunan ben değilim. Saygılarımla

  YANITLA
 • SDN Okuru
  18.06.2017 / 01:54:04

  Son zamanların trend olan dandroidçi atasözü: "Benim için Apple Steve Jobs'dan sonra bitmiştir!" Şimdi durun orda, size iki çift lafım var. Tim Cook'u Apple'in başına androidin babası olarak bilinen Andy Rubin mi getirdi? Tim Cook'u oraya Steve Jobs'un kendisi getirmiştir. Siz şimdi düşünün. Steve Jobs, ki hayatının çoğu zamanını Apple'a harcamıştır. Biz insanlar daha kaliteli, daha estetik ve daha kullanışlı cihazlar kullanabilelim diye. Apple'i kendi istediği gibi yapmak ve yönetmek için büyük bir savaş vermiştir. Şimdi bu ingilizce tabiriyle "GENIUS" denilen müstesna insan hayatının sonuna kadar mükemmelleştirmek için savaştığı şirketinin başına basit birini mi getirecek? Azıcık aklı olan bunun ne kadar saçma olduğunu anlar bence. Ama siz bence başka durumdasınız. Siz Steve Jobs'a hayran falan değilsiniz. Hayran olsanız hayatı hakkındaki kitabı alır okurdunuz. Ben size Tim Cook'u savunmak istemiyorum. Ben aslında Apple'in olması gerektiği gibi yönetildiğini düşündüğümü söylemek istiyorum. Apple'in Steve Jobs'dan sonraki kazançları bunu ispatlar durumdadır. Çünkü karlılığı daha da artmıştır. Eğer kötü gitseydi koskoca şirketin büyük hissedarları bu tartışmayı bize bırakmazlardı. Umarım bundan sonra Apple'i kötülemek için o cümleyi kullanmazsınız. Siz direk söyleyin bence. Çok uzun oldu. Amma da yazmışım lan... Neyse bitti.

  YANITLA
 • SDN Okuru
  18.06.2017 / 01:38:12

  Ulan apple yazıklar olsun sana iphone 5S kullanıyorum artık kafayı yemeye başladı pil sorunu var ve kendini yeniden başlatıp duruyor senden beklenmeyecek hareket apple

  YANITLA
 • SDN Okuru
  18.06.2017 / 00:56:15

  Holey be çok sevindim, hep ne olacak bu ekran çözünürlüğü diyordum, rahatladım bak şimdi

  YANITLA
 • SDN Okuru
  18.06.2017 / 00:50:31 0 / 10

  Şurda benim yazdığım yorumu okuyup da ahlak polisi kesilenler, SDN editörlerine laf atanlar. Bi susun ya. Büyük ihtimalle siz şu WWDC17-de kıskançlıktan salyalarını akıta akıta hırlayan kudurmuş dandroidçilersiniz. Sizin o hafta kıskançlıktan yazdıklarınızın yanında benimki vız gelir. Ayrıca uzatmaya da hiç gerek yok. (Siz Eylül'ü bekleyin, daha çok kuduracaksınız enayiler)

  YANITLA
  • SDN Okuru
   18.06.2017 / 01:38

   Enayini önde gideni sensin ama farkında değilsin sana şimdi bişey yazardımda neyse

  • SDN Okuru
   18.06.2017 / 04:31

   bak, kimseyi enayi demeye hakkin yok. halbuki sen apple iphone kullandigin icin kimse senin kullandigin cihazi almak zorunda da degildir. benden sana ip uclari. almanya da yasiyorum. ve yazilimciyim. hem apple devoloper hemde google devoloper de üyeligim var. bu iki platforma yazilimlar yapiyoruz. ve iphone 2g ciktigindan beri taki 6s plus kadar tüm cihazlari aldim. yanina apple Mac Pro, iPad Pro 13" ve iphonelar, ikinci telefon olarak hep de samsung dan galaxy serisini kullaniyorum. simdi artik gelelim sadede, iPhone 6s den sonra artik iphone myphone yok benim icin. ios da sadece ipad ve mac icin gelistirmeye devam edecegim. ama iphone asla. iphone sürekli yanimda tasidigim icin cogu güzel uygulamalari iphone eklemek icin hep de apple duvarina carpiyoruz. ios minimal özelik ekleyip ve komple yeni sistem gibi tanitmak, bu göz boyamaktan baska birsey degildir. sirf yatirimcilarin ve investore larin gözünü boyamaktan baska birsey yaptiklari yoktur. misal nougat suan galaxy s8 ile muazzam calisiyor. ve samsung kendi uygulamalari icin ekstra ana sistem güncellemesi degil sadece uygulamalarini güncelliyor. apple ise burda ana sistem güncellemesi veriyor. ve bu ana sistem güncellemesi beraberinde olmayan sikintilari tekrar yeniden doguruyor. ios degismedikce her ay güncelleme cikarsa neye yarar. kücücük uygulama icin dünya ya reklam yapip yeni özelik gibi lanse edip. bu özelikler android samsung tarafindan kullaniyor.) kendini kücük düsürmekten baska birsey degil. birde sundugu özellikleri amerika sinirindan disariya ayni zamanda cikmadikca ben ne yapayim bu özelligi. artik her sene verdigim telefona paraya acimaya basladim. telefon ayni sistem ayni. bundan sonra iphone ne yazikki cekmeceye koymaktan baska bir carem yok. ve suan s8 plus daha cok kullanmaya basladim. apple ne yazikki burda kendini kisitladi.

 • SDN Okuru
  18.06.2017 / 00:43:44

  Hen alttaki rezil yorumu yayımlayan editörün işine son verilsin Ben böyle rezillik görmedim Android kullanıyorum ve memnunum. Benim için Apple, Steve Jobs zamanından sonra bitmiştir. Saygılarımla.

  YANITLA
 • SDN Okuru
  18.06.2017 / 00:37:36 0 / 10

  Lan olum bu zamana kadar Apple telefon yapmadı da Mercedes gibi araba mı yaptı? Sen körsen sorun sendedir. Haa pardon, bu arada yakında araba da yapacak galiba. O kıskanç gözünle onu da görmezsin sen.

  YANITLA
 • SDN Okuru
  18.06.2017 / 00:33:05

  Bu iphone kullanıcıları hakikaten komikler :) Boş konuşmayı çok severler. Beyinleri olmasa bile düşünceleri vardır :)

  YANITLA
  • SDN Okuru
   18.06.2017 / 01:32

   paran yoksa soda al iç. iyi gelir. ;)

 • SDN Okuru
  18.06.2017 / 00:31:14

  Efsane geliyor gelsinde artık şu 6plustan kurtulayım :))))

  YANITLA
 • SDN Okuru
  18.06.2017 / 00:09:39 10 / 10

  Hem ekran çözünürlüğü belli oldu diye başlık atıyorsunuz hemde Kuo'ya göre bilmem ne diyorsunuz. Habercilik anlayışınız Zaman Gazetesi gibi oldu.

  YANITLA
 • SDN Okuru
  18.06.2017 / 00:05:48

  Elin yavuru yapıyor bunuu-tutt diye veriyor elimize.. Bizde kuyruğa gidiyoruz almak için..

  YANITLA
 • SDN Okuru
  17.06.2017 / 23:56:19 10 / 10

  Apple telefon yapmista bizmi görmedik? Yillarca samsungun modellerine tepsi diyen zihniyet daha sonra tepsinin lideri konumuna geldi. Kiskanacagimiz mevzu bumu? Su abuk subuk konusan herifin yazisini paylasan editorede yaziklar olsun.

  YANITLA
 • SDN Okuru
  17.06.2017 / 23:54:08

  Ayfılcılar uçan telefon beklerken çakıl taşı çıkacak demedi dwmeyin. O iphone dediğiniz Steve Jobs dönemindeydi.

  YANITLA
 • SDN Okuru
  17.06.2017 / 23:50:50

  Adam kesin biliyormuş. Apple mühendisleriyle takılıyor zaar :))

  YANITLA
 • SDN Okuru
  17.06.2017 / 23:47:13

  bu şekilde çıkarsa, lg g6'nın 18'e 9 ve samsung'un 18.5'e 9 olan ekran oranını geçmiş olacak ki 20'e 9 oranı oluyor. bence güzel olmaz. göreceğiz bakalım ne olacak.

  YANITLA
 • SDN Okuru
  17.06.2017 / 23:38:31

  Lan olum sen buranın imamı mısın? Sana ne?!

  YANITLA
 • SDN Okuru
  17.06.2017 / 23:23:16 10 / 10

  AHAHAHAH saygısızın yazdıklarına bakar mısın :D

  YANITLA
 • SDN Okuru
  17.06.2017 / 23:08:41 0 / 10

  Şimdiden yapılan tahminlere pek güvenemem ama şunu kesin biliyorum ki bu sene harika bir iPhone gelecek. Bütün dandroidçilerin şaşkınlıktan küçük dilleri gö*tüne kaçacak. Evet bunu kesin biliyorum!

  YANITLA
  • SDN Okuru
   18.06.2017 / 00:15

   Böyle bir yorumun yayınlanmasına izin verdikleri için Shiftdelete.net ekibini kutluyorum...

  • SDN Okuru
   18.06.2017 / 01:40

   Adam olda reel'de konuş bakalım

  • SDN Okuru
   18.06.2017 / 01:41

   Senin kaçmış galiba İsheep seni . Seni ayrı bu yorumu yayınlayanı ayrı ...