ShiftDelete.Net anlık bildirimleri ile teknolojiden uzak kalmayın. Bildirimleri Aç

Apple'ın mühendisini Tesla kaptı

Apple ve Tesla arasında ilan edilmemiş savaş giderek kendini göstermeye başlıyor. Apple için çok önemli ürünler geliştiren o mühendis artık Tesla için çalışacak. İşte kavganın perde arkası.

11.01.2017 / 08:00
Apple'ın mühendisini Tesla kaptı

Teknoloji şirketleri arasında yetenekli mühendisleri kapma yarışı hiç bitmiyor. 

Microsoft'un eski CEO'su Steve Ballmer'ın, önemli mühendislerin Microsoft'tan istifa edip Google'a geçmek istediğini duyunca ofisinde sinir krizleri geçirip kapıları masaları parçaladığı günler teknoloji dünyasında hala hatırlanıyor.

Apple'ın önemli mühendisi Tesla'nın safına geçti

Şimdi benzer bir kavga Apple ve Tesla arasında yaşanıyor. Apple'ın önemli mühendislerinden Chris Lattner Apple'dan istifa ederek Tesla'ya geçti.

Tesla 2015'te şirket içinde yayınladığı bir mektupta, "eğer Tesla'da iş bulamıyorsanız, gidip Apple'da işe başvurabilirsiniz", ifadesini kullanarak, iki şirket arasındaki çatışmayı işaret etmişti.

Apple'ın açık kaynak kodlu programlama dili Swift'i geliştiren mühendis olarak tanınan Chris Lattner, Tesla'da otonom sürüş teknolojilerini geliştirmekten sorumlu olacak.

Öte yandan Chris Lattner ayrılık mektubunda, Apple'dan ayrılırken Swift projesini terk etmediğini, açık kaynak kodlu bu projede hala aktif bir rol oynayacağını da vurguladı.

Bakalım Apple'ın bu hamleye cevabı nasıl olacak?

:: Apple ve Tesla arasındaki çalışan rekabeti hakkında ne düşünüyorsunuz?

SDN - ShiftDelete.Net

Teknolojiyle iç içe yaşayan, dünyayı birlerin ve sıfırların arkasından gören ama yaşamdan da kopmayan, boş zamanlarında Los Angeles'ın altını üstüne getiren, bir gün yeniden Türkiye'ye dönme hayalini hep taze tutan kendi halinde bir insan.
Yazarın diğer haberleri için tıklayın.

Yorum Yaz
 • SDN Okuru
  11.01.2017 / 21:48:09

  Elon musk gibi bi dahiyle baş etmek zor bakalım neler olacak ilerde

  YANITLA
 • SDN Okuru
  11.01.2017 / 15:05:28

  Tesla'dan ayrılan mühendisleri daha çok görebiliriz, Silikon Vadisi'nin en küçük şirketleri arasında yer alıyor. Toplam değerinden çok borcu var.

  YANITLA
  • SDN Okuru
   11.01.2017 / 15:57

   @11.01.2017 / 15:05:28 galiba haberi okumadin sen liseli. Yada okudugnu anlamada sornunun var. Once liseyi bitir hele sen. Borcun olmasi ekonomik olarak sirketin batiyor oldugunu gostermez. Cok fazla mal almis olabilir, yatirim yapmis olabilir, arastirm gelistirmeye harciyor olabilir, .... cok nedenden kaynaklanabilir.

 • SDN Okuru
  11.01.2017 / 12:04:21

  Apple da Tesla dan atilmis muhendisleri almisti. Bunda bir sey yok kii. Sadece firma degistirmisler adamlar. Sen daha iyi para ver senin icin calissin adamlar.

  YANITLA
  • SDN Okuru
   11.01.2017 / 15:20

   Yalnız biri atılmış mühendisi alıyor diğeri firmanın önemli mühendisini çalıyor arada fark var :D

  • SDN Okuru
   11.01.2017 / 15:54

   @11.01.2017 / 15:20 haklisin da. Bos ver haci. Sonucta biri issiz kalmis baska bir sirkette is bulmus. Digeri de firma degistirmis. :))