ShiftDelete.Net anlık bildirimleri ile teknolojiden uzak kalmayın. Bildirimleri Aç

Bilgisayarda Donanım Sorunları

Gün geçmez ki bilgisayarınızda yeni bir sorun çıkmasın, yeni bir aksilik baş göstermesin. Teknolojini doğası budur: İlerledikçe kullanım

01.06.2005 / 00:00
Bilgisayarda Donanım Sorunları
Gün geçmez ki bilgisayarınızda yeni bir sorun çıkmasın, yeni bir aksilik baş göstermesin. Teknolojini doğası budur: İlerledikçe kullanım kolaylaşır ama içeride olan şeyler Karmaşıklaşır. Bu sebeple teşhis koymak zorlaşır. İlerleyen sayfalarda elimizden gelenin en iyisi yapacağız ve size bir teşhis ve tedavi rehberi sunacağız. Bu rehber bir çok sorunun gerçek kaynağını bulmanıza ve bunları gidermenize yardımcı olacak. Okudukça göreceksiniz ki, en büyük mesele, aslında teşhisi koymaktır. Tedavi görece daha basit gelecektir.

Teknolojinin ilerlemesi bilgisayarlar konusunda şüphesiz daha güçlü işlemciler, daha hızlı sistemler ve daha geniş kullanım alanları şeklinde getirilere sahip. Her geçen gün bunları doğrulayan yeni bir ürün ve teknoloji duymamız işten bile değil. Bilgisayarlar konusunda teknolojinin ilerlemesiyle paralel giden bir durum da kesinlikle sorunlardır. Sorunlar bazen kendi kafanızda şekillendirdiğiniz basit bir sebebe sahipken bazen de bizim için tarif bile edilemeyecek saçmalıkta ve içinden çıkılmaz şeyler olabiliyor. Bunların ışığında, bir çok kişinin artık teknolojinin gelişkinliği ve sorunun kalitesi arasında doğru orantı kurması çok doğal.

Zaman ilerledikçe, bilgisayarda kendi sorunlarını kendileri çözmeye çalışan insanlar, artık leb demeden leblebiyi anlayabilecek kıvama gelebiliyorlar. Tabii, herkesin bilgisayar sorunları üzerine ayırabileceği fazla vakti yok ve kendi işleriyle uğraşmaları daha önemli. Bu durumda bilen birilerinin yardımına ihtiyaç duymaları da olası. Çoğu zaman bu bilen kişiler teknik servis çalışanları veya bir arkadaştır. Bilen dediğimiz kişiler ise yardımlarında başvurduğumuzda hemen yanı başımızda bitivermedikleri için bir noktaya kadar bizlerin de soruna müdahale etmesi sorunların çözümlerini epeyce kolaylaştıracaktır. En azından, sorunu çözemesek bile denediğimiz çözüm yöntemleri sorunu çözecek kişiye çokça yardımcı olacaktır.

Olağan Şüpheliler

Bilgisayarda bir sorun olduğunda ilk nereye bakarsınız? Tabii ki sorunun ortaya koyduğu semptomları inceler ona göre belirli bir tetkik sırası belirlersiniz. Asıl kafamızı karıştıracak mesele şu ki; bir bilgisayarda çıkan bir sorunun sebebi her zaman bozulmuş bir parça olmayabiliyor. Belki ilginç bir durum; fakat karşılaştığımız bir çok sorun aslında standartların esnekliği ve buna uyum sağlayamayan parça veya sürücülerden ibaret olabilir. Peki madem standart diye bir şey var, bu esneklikler nasıl oluyor da sorunlara sebep olabiliyor gibi bir soru sormaya hakkınız olduğunu biliyoruz; ne yazık ki cevap verebilecek kişiler ancak bu standartların kullanım ve uygulamasından sorumlu olan kurum ve üreticilerden başkası değil.

Bu sorunlu standartların en çok görüldüğü bilgisayar parçası ise şüphesiz belleklerdir. Belleklerin sadece hızları değil, iç gecikme hızları ve genel bir bakış açısıyla düşünüldüğünde markaları da birini diğerinden farklı kılan noktalardandır. Aslında marka derken, bir belleği diğerinden farklı yapan şey kutusunda etiketi olan üreticisi değil, belleğin üzerindeki yarıiletken bellek parçalarını üreten üreticisidir. Çünkü, yaptığımız ayarlar sonucu zorlanan veya başarım değerleri esnetilen bileşenler aslında onlardır.

Peki sorun çıkartan bir bellek neler yapabilir? Neler yapmaz ki! Sistemin durduk yere yeniden başlamasına, çalıştırdığınız son sürüm sistem canavarı bir oyunun durduk yere saçmalamasına veya sistemin hiç açılmamasına sebep olabilir. Belki hiç böyle sorunlar ortaya çıkmaz; fakat bu sorunlu olan ama çaktırmayan bellek sistem başarımından bir parça alır ve götürür.

Bir de güç kaynakları vardır ki bir çok konuda baş aktördür ama pek görülmez ve bilinmezler. Nedense güç kaynaklarını kasanın bir parçası olarak görme eğilimi (giderek azalma eğilimi gösterse de) süren bir yanılgıdır. Hâlbuki biz kasa ve güç kaynağını ayrı ayrı alabiliriz ve ikisini de birbirinden bağımsız olarak kendi ihtiyaçlarımıza göre seçebiliriz. Peki ne gibi sorunlar çıkartır bu güç kaynağı dediğimiz parça? İlk başta bir elektronik aygıt olarak bilgisayar ve yan parçalarının sağlıklı çalışması temiz ve fazlaca dalgalanmayan bir voltaj rejimine bağlıdır. Dolayısıyla iyi bir güç kaynağı, sağlıklı bir sistemin en temel unsuru olsa da sıkça es geçilen bir parça olmasıyla büyük bir üne sahiptir.

Bir güç kaynağı çok ölümcül hatalara sebebiyet verebilirken görünmez şekilde sistemin genel sağlığından çok şey alıp götürebilir. Özellikle sabit disk gibi ömrü tamamen temiz voltaja bağlı bir bileşen bu tür ihmallerden çok zarar görecektir. Belki biz, bu disk ilerleyen teknoloji sebebiyle pratikte kullanılmaz hâle gelmeden önce onu değiştireceğiz; fakat ileriki safhalarda bir süre daha kullanılabilmesi için ömrü vefâ etmeyecektir.

Anakartlar ise, her ne kadar üretim hataları haricinde pek yoğun bir sorun çıkartmasalar da, üzerlerinde barındırdıkları bileşenler sebebiyle, gerek mekanik olsun gerekse de sürücüsel olsun bir çok soruna davetiye çıkartmaktadırlar. Neticesinde, biz bir parçadan uyumsuzdur şeklinde bahsediyorsak (örneğin bellek), bu ürünün uyumsuz olduğu parça da anakarttır. BIOS, denetçi yongalar ve daha bir çok bileşen, başımıza gizli sorunlar açmak için sıraya dizilmiş gibi görünse de, endişeye mahal yok: Herkes bizim olaya yaklaştığımız gibi, parçalar anakarta uymalı mantığıyla ilerliyor. Peki, falanca sabit diskin; falanca markanın, falanca anakart modelinin, falanca sürüm numaralı BIOSunda garip bir sorun verdiğini duysanız siz ne derdiniz? Neyse bunu boş verin, biz elimizdeki sorunlara elimizden geldiğince çözüm üretmeye çalışalım.

Siz değerli okuyucularımıza küçük bir hatırlatma: Buradaki sorunlar ve çözümleri umarız işinize yarar. Bununla beraber sürekli aklınızda bulundurmanız gereken bir gerçek var ki, bir soruna tam anlamıyla isabetli teşhisi koymak, her ne kadar zaten burada anlattıklarımız hâlihazırda zor veya uç durumlar gibi görünse de, her zaman bir uzman yardımını gerektirebilecektir. Dolayısıyla bu rehberde anlatılanlarla veya anlatılmayan fakat bahsi geçen çözüm yöntemleriyle çözüme ulaşmayı denemeniz durumunda risk tamamen size aittir. Bunu da hatırlatmadan geçmeyelim istedik.

Bilgisayarım açılmıyor!

Tanım: Elektrik var, meselâ monitör açılıyor ve bekleme konumuna geçebiliyor. Bütün bağlantılar tam; ama yine de güç düğmesine basınca sistem açılmıyor.

Muhtemel Sorun: Burada çözüme götürecek ihtimaller gayet fazla. Eğer hiç kasanın içine dokunmadıysanız öncelikle kasanın arkasında bulunan güç kaynağı düğmesini denetleyin. O kapalıysa açılmaması doğaldır. Evet, bu sadece bir denemeydi; tabii ki bu kadar basit bir sorun beklemiyoruz. Bu durumda içerideki aksamı denetleyeceğiz. Buradaki olası sorunları sıralayalım.

>Bazı anakartlarda bir önceki hızaşırtma (overclock) girişimi başarısız olduysa açılmamakta direnebilir.

>Bellek veya işlemci gibi bileşenlerin bazı yanlış bağlantıları veya yuvalarında olan kaymalar sistemin açılmasını engelleyecektir. Klavye, Fare veya Grafik kartı bu sorunlara yol açmayabilir; fakat bellek ve işlemci için geçerli bir durum olabilir.

>İçerideki güç bağlantıları bazen soketlerine tam olarak oturmayabiliyor. Küçük ama baş ağrıtan bir sorun.

>Anakart üzerindeki on panel denetim düğme ve ışıklarının takıldığı iğneler karışabiliyor.

Çözüm Adımları: Burada birbirinden bağımsız birkaç sorun oluşmuş olabilir. Çözüm sırasında parçaların fiziksel hasar görmediklerini kabul ediyoruz. Öncelikle şu arkadaşı anahtarı kontrol edelim. Bu arada, bu anahtar güç kaynağının içine gömülmüş ve üzerine 110-220 yazan bir anahtar değil. O anahtarla oynamayın. Türkiye sınırlarında sürekli olarak 220-230 şeklinde kalmalı yoksa güç kaynağınız anında duman üretmeye başlayacaktır. Bu bahsettiğimiz anahtar, kolayca basılabilecek ve zerinde tahminen 1-0 yazan bir anahtardır. Bunda bir sorun yoksa (ki bunu zaten gözden kaçırmamışsınızdır) diğer ihtimallerle uğraşmak için kasanın içine doğru olan yolculuğumuza başlayalım. Bir ihtimal ön panel bağlantıları bir şekilde gevşemiş veya yerinden çıkmış olabilir. Bu panel bağlantıları hâlâ kasa içine girip çıkan kullanıcıları deli edecek nitelikte renk kodlu iğneler olarak karşımıza çıkıyor. Bir standarda varılmış olsa da kasa üreticileri bu tür bir tekli soket henüz üretmedi.

Denetlemeye bu bağlantılardan bağlayabiliriz. Anakartın kılavuzunda bu bağlantıların nelere tekabül ettikleri gösterilir. Yalnız takarken bir cımbız veya minyatür pense gibi bir aletten yadım alabilirsiniz. Genellikle bu bağlantılar kapağı yeni açılan kasada kolayca ulaşılamayan yerlerdedir. İsterseniz bu bağlantılara ulaştığınızda kasa içinde düğmeye ulaşan kabloyu denetlemek adına, sistemin bağlantıları açıkken güç tuşu iğnelerine tornavida ile kısa devre yaptırarak sistemin düzgün çalışıp çalışmadığını denetleyebilirsiniz. Bir de sakın kasa açık uyarısı verip sistemin açılmasını engelleyen iğneleri unutmayın. Her ihtimalle onlara bir jumper takarak işinizi garantiye alın.

Sorun bu şekilde hallolmadıysa kasa içindeki diğer güç bağlantılarını denetleyebilirsiniz. Anakarta giden iki tana ana bağlantı olmalı. Bunlardan birisi çok iğneli ATX bağlantısı, diğeri de dört iğneli iki 12 V taşıyan sarı-siyah renkli kare bağlantıdır. Bunların ancak bir yönde ve bir tarafa dönmüşken anakarta oturduğunu biliyoruz; yanlış girmesi neredeyse imkânsız (kırar veya yontarsanız sığabilir tabii, ama ben bunu dikkate almıyorum).

Güç bağlantılarında da bir sorun yoksa, sıra bellek yuvalarını ve bellek birimlerinin yerlerine iyice oturup oturmadığını denetlemek geldi. Aslında bellek takmak olan veya olmayan bir iş gibi görünüyor. Yani ya takılıdır ya da değildir; fakat bazen bellekler yuvalara olması gerektiği kadar kolay ve sistemli şekilde oturmayabiliyor. Siz bellek birimini yerine yerleştirip klipsleri kapattığınızı düşünürken aslında bir taraf havada kalmış olabiliyor. Bu özellikle çok iyi ışıklandırılmamış ortamlarda ve kalabalık bir kasanın içinde çalışırken herkesin başına gelebilecek bir durum.

Son olarak, sorun hâlâ çözülmediyse denetlenmesi gereken bir durum daha var. AMDnin soket A işlemcilerinde bazı dışarıdan görünen bileşenler (diyot ve köprüler) yanlış yerleştirilmiş bir soğutucunun kurbanı olabiliyorlar ve bu bileşenler üzerindeki kısadevre sistemin açılmasına engel oluyor. Belki işlemci yanmıyor; fakat bu durumda voltaj regülatörlerinden garip ve kısa süreli bir vızıltı geliyor ve sistemde fanlar bile çalışmıyor.

Bilgisayarım Açılışta Kalıyor!

Tanım: Güç sorunu yok, her bağlantı yerli yerinde; fakat açılışta sistem mekanik olarak çalışsa da monitör uyku kipinde kalıyor ve sistem herhangi bir hata sesi çıkartmıyor.

Muhtemel Sorun: Bazı yonga setleri sistemin içindeki bellek veya işlemcilerin saat hızı ayarları değiştiğinde açılmamakta direnebiliyorlar. Bazen de BIOS ile ilgili sorunlar bu hataya sebep olabiliyor. Bunların yanında bellekler veya işlemci çalışmakta zorlanacağı bir hıza veya başarıma (örneğin bellekler için daha düşük iç gecikme süreleri) zorlanıyor da olabilir.

Çözüm Adımları: Bilgisayarınızın güç kablosunu çekin. Arkadaki tüm bağlantı kablolarını çıkartın. Şimdi bilgisayarınızın güç düğmesine basın (evet, çalışmayacak, burada bir hata yok). Bu şekilde güç kaynağında kalmış olabilecek yükü boşaltıyoruz. Ardından kasayı açmamız gerekiyor. Kasayı açarak BIOS piline veya BIOSu sıfırlamaya yarayan iğnelere ulaşmamız gerekiyor. Bu iki bileşen genellikle birbirine yakındır. Önce işin kolayını deneyelim. BIOS pilini, makine şu haldeyken çıkartıp bir süre beklediğimizde BIOSun eski hâline dönmesi gerekir. Fakat, her anakartta BIOS bu kadar kolay şekilde sıfırlanmayabilir. Bazıları size direnç gösterebilecektir. Bu yöntem işe yaramazsa BIOS sıfırlama iğnelerine ulaşın ve bilgisayara güç gelmesini sağlayın; fakat açmayın. Anakarta güç gelirken yapmanız gereken şey, anakartın kitapçığında gösterilen BIOS ile ilgili sıfırlama iğnelerini gerekli konuma getirmek, birkaç saniye beklemek ve tekrar eski konumuna getirmektir. Bunu uyguladıktan sonra sisteminiz çalışmaya başlayacaktır; fakat BIOS ayarlarından fabrika çıkış şeklinde kullanmayacaklarınızı tekrar düzeltmeniz gerekecektir.

Bilgisayarım Açılışta Yeniden Başlıyor!

Tanım: Bilgisayar açılırken her şey düzgün. Ne zaman ki işletim sistemi yüklenmeye başlıyor, birden bire bilgisayar yeniden başlıyor.

Muhtemel Sorun: Akla iki adet sorun geliyor. Birincisi, eğer Service Pack 2 yüklü (veyan yeni yüklenmiş) Windows XP kullanıyorsanız eski bir sürücünün Service Pack 2 ile olan uyumsuzluğu nedeniyle bu sorun yaşanıyor olabilir. Diğer taraftan, sorunlu bellek modüllerinin bu tür tepkiler verdikleri de bilinmektedir.

Çözüm Adımları: Eğer bu sorun yeni SP2 yüklenmiş bir makinede oluşuyorsa, donanım sürücülerinizden bazıları SP2 ile bir uyumsuzluk gösteriyor demektir. Bunu çözmenin yolu biraz fazla zaman alabilecektir. Zira eğer donanımında değişiklik olmamış bir sisteme SP2 yüklediyseniz sorunlu sürücüyü teşhis etmeniz daha zor olacaktır; fakat SP2 ardından yeni bir parça eklediyseniz tetkiklere başlamak için ilk şüpheliniz hazır demektir.

SP hatasını gidermek için atılacak ilk adım SP2yi sistemden kaldırmak olmalıdır. Sistem açılmıyorsa bu işlemi ancak bilgisayarı Güvenli kipte açarak yapabiliriz. Güvenli kipte açmak için bilgisayar açıldıktan sonra F8 tuşu ile gerekli menüye gelebilirsiniz. Buradan Windowsu güvenli kipte başlat seçeneğini seçtiğinizde sistem düzgün şekilde açılacaktır. SP2nin güzel yanlarından bir tanesi, kesinlikle yarattığı muhtemel sorunlar öngörülerek kendisini kaldırabilecek bir yedeği her hâlükârda hazırlaması olarak karşımıza çıkıyor. Program ekle/kaldır kısmından Service Pack 2yi kaldırıp makinemizi yeniden başlatalım. Artık sistem sorunsuz şekilde çalışmaya devam edecektir. Bu fırsattan istifade biz de sorunlu sürücüyü teşhis edebilir, SP2 ile uyumlu olanını yükleyebiliriz. Eğer bu işlem uzayacak gibiyse (ki elimizde olası şüphelilerin bir listesi her zaman olsa da teşhis ve tedavi her zaman kısa sürmeyecektir) sistemimize gerekli yazılımsal takviyeyi yapmalıyız: Güvenlik duvarı kurmak, SP1 kurmak gibi. Aksi takdirde başımıza daha farklı dertler alabiliriz.

SDN - ShiftDelete.Net

Türkiye'nin en iyi teknoloji sitesi ShiftDelete.Net, 2006'dan bu yana Türkiye'deki internet kullanıcılarına hizmet veriyor. Güncel teknoloji haberleri, makale ve videolarla ShiftDelete.Net'i sosyal medyada da takip edin.
Yazarın diğer haberleri için tıklayın.

Yorum Yaz
 • SDN Okuru
  06.11.2012 / 00:29:06

  ya lütfen yardımcı olun bilgisayarımda kendikendine parlaklık dil renk ayarları gibi birşeyler çıkıp duruyo

  YANITLA
 • SDN Okuru
  01.10.2012 / 16:37:45 10 / 10

  hoperlörden ses çıkmıyor başka bilgisayarda çalışıyor ama kendi bilgisayarımda etkin değil lütfen yardım

  YANITLA
 • SDN Okuru
  27.06.2012 / 20:40:38

  Benim bilgisayarım windows 7 ve ses konusunda problem yaşıyorum. Ses kesik kesik geliyor anlaşılmıyor .Görev çubuğundaki hoperlör simgesini tıklattım bir şey yok,denetim masasın açtım sorun gidericiden kayıttan ses sorunlarını gidermeyi açtım yine devam ediyor.Ne yapmalıyım?

  YANITLA
 • SDN Okuru
  22.06.2011 / 18:40:28

  internetten hiç bi program mp3 film java vs indiremiyorum. ındırmeye baslynca bılgsayr reset atıyo kndıne. bılgs_özellıkler gelısmıs...... bu ayarı yaptm ama olmadı aynı dwm edıyo sorun yardıncı olurmusunuuuuz lutfeen:)) acılll tez odewm içn melodı ve vıdeolar ındırmm gerekıyo aciil.:))

  YANITLA
 • SDN Okuru
  14.06.2011 / 18:28:39

  mrb bilgisayar ı her açışımda photo gallery diye bişey çıkıyo ve yükleme yapıyo.bundan nsl kurtulablrm

  YANITLA
 • SDN Okuru
  02.06.2011 / 17:53:40

  cok teskrlerr

  YANITLA
 • SDN Okuru
  17.04.2011 / 14:12:07

  NOTEBOOK PC'İM BİR SES ÇIKARTIP MOUSE DONDURUP O AN VİDEO İZLİYOSAM ONU BİLE DONDURUP KENDİNİ KASIYOR , SIK SIK YAPMAYA BAŞLAYINCADA KENDİLİĞİNDEN RESET ATIYOR VE ÖYLE DÜZELİYOR ... PC'İM DE YENİ SERVİSE GİTTİGİ HALDE ANAKARTIMDA SIVI TEMASI OLDU SOLENDİ BU SORUN SERVİSTEN GELDIKTEN SONRA BAŞ GÖSTERDİ NE YAPMALİYİ? YARDIMLARINIZI BEKLİYORUMM :( SAYGILARIMLA...

  YANITLA
 • SDN Okuru
  18.09.2010 / 02:04:27

  Samsung LCD pc ekranımda masa ustu ogeleri cok buyuk ve saga doru kaymıs durumda.. ne yapabilirim düzeltmek için..??

  YANITLA
 • SDN Okuru
  13.09.2010 / 18:18:36

  ßénim çok aciL biR soRunum var ßiLgisayaRımda müzik ve videoLar açıLmıyoR ßu çok aciL ßiri ßana yaRdımm eTsin .!! LüTfénn

  YANITLA
 • SDN Okuru
  20.12.2009 / 13:13:28

  bende powerpack güç kaynağı var ve pc açıkken kendiliğinden kapanıyor ve güç kaynapından ses geliyor hani yeşil ışığın altında sarı ışık varya devamlı bi sarı bi yeiş yapıyor sorunu çözemedim bi

  YANITLA
 • SDN Okuru
  26.11.2009 / 19:15:53

  arkadaşlar bilgisayarıma oyun pes 2010 u kurarken elektirik keildi ve sonra açmaya çalıştımpover işıgı ardarda yanıp sönüyoama bilgisayarda tık yok ne yapmamgerekyardımedin işlemci ışıgıdaçalışmıyo normalde çalışıyodu yoksa benim anakartım mı yandı yardım edin lütfen teşekkürler

  YANITLA
 • SDN Okuru
  25.10.2009 / 19:14:08

  bu donanın sorunları ve çözümümü

  YANITLA
 • SDN Okuru
  19.09.2009 / 13:30:00

  ya bunda 2 veya 3 ay önce bir bilgisayar aldim pc açikken birden mönitörde görüntü gidiyor ve mönitörün power lambasi yanip sönüyor restart atinca düzeliyor bidaha yapmiyor ama birkaç gün sonra yine yapiyor servise gitti ekran kartinda dediler ekran kartinda bir problem bulamadilar anakrtta onboard ekrankartida var ekran kartim gelen kadar onu kullandim hiç bir problem yapmadi ekran kartim geldi 1.5 ay hatasiz kullandinm yine yapti

  YANITLA
 • SDN Okuru
  07.08.2009 / 15:35:08

  ARKADAŞLAR BENİM PC AÇMA TUŞUNA BASIYORUM EKRAN KARTI MBYTESİ GÖSTEREN YERE KADAR GELİYOR SONRA RESET ATIP BAŞTAN ACILIYOR PC BAŞKA BİR GÃœN ACIYORUM BOOT YAZILARI GELMEDEN PC 2 3 KEZ RESET ATIP SONRA PC ACIYOR BAZENDE ACIYORUM ANAKART BIOSTAR OLDĞU İÇİN BIOSTAR RESMİ CIKIYOR ORDA TAKILIYOR BEN RESET CEKMEK ZORUNDA KALIYORUM BU ARADA RAM İM 1 GBYTES AMA 512 MBYTES DİE GÖSTERİYOR NEDENİ NEDİR LÃœTFEN YARDIM ADMİN

  YANITLA
 • SDN Okuru
  20.02.2009 / 17:09:15

  bıraz daha fazla daha sorun koysaydın daha ii olurdu fakat yınede saol tebrıkler ıı sıte kurmusun

  YANITLA
 • SDN Okuru
  14.02.2009 / 15:43:50

  abi ben makinamı 4 5 gün önce aldım makina çalışıyor 5 6 saat geçtikten sonra mavi ekran veriyor ve reset atıyor mavi ekranda ne yazdıgını bile göremiyorum çok hızlı geçiyor ilk açtıgımda bişe yok sonra bikere oluyor sonra sık sık olmaya başlıyor.. abi yardım edin lütfen ne yapacagımı bilmiyorum makinayı toplama aldım. lütfen yardımm

  YANITLA
 • SDN Okuru
  09.02.2009 / 13:22:36

  ya kardeş iyi hoşta bide ankartlarda oluşabilecek hatalar ve bu hataların giderilmesiyle ilgili bi konu açsan

  YANITLA
 • SDN Okuru
  05.02.2009 / 11:34:52

  benim pc oyunlara girdiğinde reset cakıyor ve kapanıyor ekran kartım atix1650 pro önceden böyle yapmıyordu acaba neden olabilir?

  YANITLA
 • SDN Okuru
  26.01.2009 / 11:57:25

  peki ya güvenli mod da çalıştıramıyorsak.. ve format cd siin okumuyorsa ne yapabliriz acaba..

  YANITLA
 • SDN Okuru
  16.01.2009 / 23:41:07

  arkadaşlar hp pavilion 6315.tr monitörlü lcd bir bilgisayarım var ekranın üst tarafı yatay olarak kesilmiş durumda yarısı normal yarıda beyazımsı yani parlak sorun nerden kaynaklarnıyor olabilir.

  YANITLA
 • SDN Okuru
  09.01.2009 / 20:45:53

  merhabalar bir derdim var :) bilgisayar açılınca "cpu fan isn't running (kesik kesik ses çıkarark ötüyor aynı zamanda)" bu iletiyle karşılaşıyorum işlemci fanında sorun yok çalışıyor gayet normal...bunun nedeni ne olabilir?yardımlarınızı bekliyorum tşkler

  YANITLA
 • SDN Okuru
  09.01.2009 / 20:44:06

  selam

  YANITLA
 • SDN Okuru
  22.11.2008 / 11:32:28

  çok sıradan hiç bilmeyenler baksın :D saolun paylaşım için

  YANITLA
 • SDN Okuru
  21.11.2008 / 19:16:45

  ya bence çok çirkin şeyler benim pencerem bir aşağıya inip bir yukarı çıkıyor kaıp duyuyor bu soruna bi çözüm bulun dicem ama zaten ben bu yazıyı boşuna yazıom kiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiiii

  YANITLA
 • SDN Okuru
  21.11.2008 / 19:13:26

  hiçte güzel aypmammışınız ekranım bi kayıyo ben o tarafa gittiğimde açılıyo buna bir çözüm bulun dicem ama zaten ben bu yazıyı bile boşuna yazıom

  YANITLA
 • SDN Okuru
  25.07.2008 / 20:12:29

  oyuna girdiğimde 2 dk sonra pc reset atıyor sistemi yeniden kurdum ama bir faydası olmadı bunun için ne yapabilirim ne önerirsiniz sistemle ilgili? yardım ederseniz çok sevinirim...

  YANITLA
 • SDN Okuru
  20.07.2008 / 12:38:57

  mrblar.Bilgisayarımda oyun oynarken 5 dk sonra aniden ekran kararıyor,monitördeki yeşil ışık turuncuya dönüşüyor.arka alanda oyunun sesleri hala duyulabiliyor.sorun nedir acaba? ekran kartı 8600 gts256 , 2 gb ram. başka oyunları denedim aynı sorun yine var.ekran kartının ısınmasından mı yoksa oyundaki grafik ayarlarından mı kaynaklanıyor? Bu sorunuma çözüm sunarsanız sevinirim... ...

  YANITLA
 • SDN Okuru
  15.07.2008 / 15:20:20

  Merhaba Uzun çözüm denemelerinden sonra başarısız olduğum için size yazmak istedim. SORUN: Bilgisayarımdan artık ses gelmiyor. 1) Bilgisayarımı 6 yıldır sorunsuz kullanıyorum. 2) Ãœzerinde Windows XP ve Pardus kurulu 3) Pardus'ta ses normal olarak çalışıyor. 4) Bilgisayarın "bellek"ini yükseltip 1 GB daha ekledim. Şimdi toplam 2 GB oldu. Ama ondan sonra mavi ekran gelmeye başladı. 5) Mavi ekrandaki mesaj şu: DRIVER_IRQL_NOT_LESS_OR_EQUAL ve ALCXWDM.SYS 6) Buradan IRQ çakışması olduğunu ve bunun da ses kartı ile ilgili olduğunu sonucunu çıkardım. 7) Ses kartı bütünleşik 8) Ekran kartı ayrı 9) Ekran kartı dışında tüm kartları (modem, tv kartı, usb kart) çıkardım. 10) Ses kartı sürücüsünü 5 kez değişik yöntemlerle kaldırıp yeniden kurdum. 11) Kurulum herşeyiyle normal görünüyor. Tüm dosyaları tekrar kuruyor. Ama ses yine de gelmiyor. 12) Driver Genius programıyla varolan tüm sürücüleri arattığım zaman, kaldırdığım tv kartı, modem kartı ve daha önceki yıllarda kurup kaldırdığım bazı sürücülerin eklentilerini listeliyor. Ama yerlerini göstermediği için onları sistemden nasıl sileceğimi bulamadım. 13) Bu bir iş bilgisayarı olduğu için ve ajansta çok amaçlı programlar yüklü olduğu için sistemi silip yeniden yüklememiz mümkün değil. Zira o programları tekrar kurmak, gerekli pluginleri tekrar yüklemek, onca programın güncellemesini yapmak bizim için günler ve günler alacak mutlaka ve bu ciddi bir iş kaybı. O nedenle biçimlendirmeyi asla düşünmüyoruz. 14) Zaten ses çıkmaması dışında bilgisayar harika çalışıyor. 15) Son 2 gündür mavi ekran da çıkmıyor artık zaten. Sanırım yaptığımız sistem bakımları ile onu da halletmiş olduk. 16) Driver Genius programıyla donanımların IRQ'larına baktığımız zaman ses kartının, tek başına IRQ17'de olduğunu görüyoruz. Ve bunu kullanan bir başka donanım yok. 17) Windows'un SİSTEM BİLGİSİ uygulaması ile tüm IRQ'ları görmek istediğimizde ise Yardım ve Destek Merkezi sayfası açılıyor. IRQ'ları göreceğimiz bölüme giremiyoruz. 18) Bios'u yeniledik, tüm sürücüleri kaldırıp tek tek yeniden kurduk. Sonuç değişmedi. 19) IRQ'larda da, Ultra ATA ile USB Universal Host Controller'ın her ikisinin karşısında da IRQ18; Ekran kartı ile USB Enhenced Host Controller'ın her ikisinin karşısında da IRQ16 görünüyor. Ama bunların da ses kartı ile ilgisi yok. ŞİMDİ SONUÇ OLARAK: Ne yapmalıyız ki, bu ses sorununu halledelim. Saygılarımızla

  YANITLA
 • SDN Okuru
  14.07.2008 / 11:42:22

  bakalım ...

  YANITLA
 • SDN Okuru
  21.04.2008 / 18:01:24

  bilgisayardaki herşey silindi...

  YANITLA
 • SDN Okuru
  12.03.2008 / 16:26:15

  Iyıdı

  YANITLA
 • SDN Okuru
  16.02.2008 / 11:43:45

  bilgisayarımda bir sorunum var bilgisayarı ilk açınca ses var ama kablosuz için wireless açınca ses kapanıyor bilgisayarı kapatıp açınca yine ses var ama wireless açınca ses yine gidiyor

  YANITLA
 • SDN Okuru
  06.02.2008 / 00:43:14

  slm ben bir kasaya iki hard disk takabilirmiyim diye soracaktım şimdiden teşekkürler

  YANITLA
 • SDN Okuru
  11.01.2008 / 23:44:02

  ya arkadaşlar benim bilgisayarım video izlerken ve oyun oynarken kapanıyor ben bunun ram den veya güç kaynağından şüpheleniyorum bilgilerinizi yollayın__________

  YANITLA
 • SDN Okuru
  08.01.2008 / 15:59:58

  arkadaşlar benim pc oyundayken kapanıyo ve hemen açınca açılmıyo biraz bekledikten sonra açıyorum açılıyo sonra ekrana bişi çıkıyo n ye basıyom warning! weriyo lütfen yardım edin

  YANITLA
 • SDN Okuru
  14.11.2007 / 10:12:26

  :( hepsı var benım sorunum yok pc program ındırırken ınternetten kendı kendıne reset atıyor hıcbır sey yukleyemıyorum ayrıca bılgısayar normal durumda anormal bır olay cıkarmıyor anlamadım yardım lutfen

  YANITLA
 • SDN Okuru
  19.10.2007 / 12:07:44

  Floppy kaplosu neden ters?

  YANITLA
 • SDN Okuru
  04.09.2007 / 18:20:59

  Arkdasım kasadanmı gelior o garip ses yoksa monitördenmi ? onuda bi yazsan belki yardımcı olabilirim

  YANITLA
 • SDN Okuru
  04.09.2007 / 18:19:16

  bak kardeşin sorun gider de o gidersin snra onar de snra aç de acmıorsa hangi msn yüklüyse mesela 8.0 yüklü dimi 7.5 yükle yada msn yi sil tekrar yükle olur emege saygı

  YANITLA
 • SDN Okuru
  28.08.2007 / 19:05:17

  arkadaşım benim pc de bir ses sorunu var birmüddet çalışıyo sonra hata verip kesiliyo sesin üzerine 2 kere tıklayınca hata veriyo buneden olabilir

  YANITLA
 • SDN Okuru
  28.08.2007 / 05:39:58

  msn ye giremiyorum her seferinde sorun gider çıkıyo ne yapmalıyım buna bi çözüm bulursanız çok sevinirim

  YANITLA
 • SDN Okuru
  26.08.2007 / 12:05:00

  pc ye şifre koymustum fakat şifremi unuttum açmam için ne yapmam gerekiyor yardımcı olursanız cok sevinirim

  YANITLA
 • SDN Okuru
  24.08.2007 / 03:29:38

  bilgisayarı her açtığımda garip bir ses geliyor s onra bu ses kesiliyo neden olabilir şimdiden tşkkürler

  YANITLA
 • SDN Okuru
  23.08.2007 / 03:24:49

  güzel bir çalışma ellerinize sağlık...

  YANITLA
 • SDN Okuru
  21.08.2007 / 00:44:35

  Arkadaşlar bnm ekranla ilgili sorunum var çok acil.Yardım ederseniz çok acil yanii.ben ekran kartını anakarttan çıkarıp taktım.Ondan sonra driver lerini falan yükledim ama olmadı.Format atıp sonra gene yükledim driver lerini ama olmadı.Nasıl yapabilirim.film izlerken falan çizik gösterio sanki lütfen yardım nolur nolur yardım edin.gerekirse bu sitenin sahipleri yardımcı olsun.nolurrr

  YANITLA
 • SDN Okuru
  04.08.2007 / 13:57:16

  gül------- çok güzell anlatmışsınız ellerinize sağlık bizimle böyle güzel şeyler paylaştığınız için çok teşekkürler(F)

  YANITLA
 • SDN Okuru
  03.08.2007 / 06:14:57

  bilgisayarım powera bastıktan sora her yere 1 sn liğine guc gidior acılıcak gibi olup kapanıo tekrar bastıgımda hiç renk wermio taki arkadan on off yapıp tekrar deniyene kadar ama gene acılmıo 2 sefer her nasıl olduysa acıldı sora ben kapatıp tekrar actıgımda acılmadı.. dugme arzasını ana karttan power svicine tornavida yotemi ile denedim aynısı oldu.. harddiski deiştirdim cdleri soktum ram in yerini deiştirdim ama olmadı.. baska olabilecek ihtimallere yazını okdum ama aklıma baska bişey gelmedi.. acaba yardımı olacak bir fikre sahip biri warmı .. saygılar

  YANITLA
 • SDN Okuru
  28.07.2007 / 07:15:35

  ya benm monitörde sorun var :((( yardım edebilecek olan warmı ? :(

  YANITLA
 • SDN Okuru
  09.07.2007 / 03:27:03

  çok saolun ödevim içinn gerekliydi

  YANITLA
 • SDN Okuru
  03.07.2007 / 05:01:28

  herkese slm size bi sorum olacak ben oyuna girdiğimde ekranımda tuhaf noktalar çıkıyor ve bilgisiyar 5-10 dakika sonra reset atmak gerkiyo nedeni ne olabilir ? Editör: Grafik kartının bellekleri fazla ısınıyorsa ekranda televizyondaki gibi karlanma olabiliyor.

  YANITLA
 • SDN Okuru
  19.05.2007 / 07:48:01

  merhaba... be trazbzondan fatma ödev için siteye girmiştim.. benim işime yaradı ama biraz daha deteaylı olsa daha iyi olur... ama yine de çok güzel tşkkürler... çalışmalarınınzın devamını dilerim...

  YANITLA
 • SDN Okuru
  24.04.2007 / 09:09:22

  Benım pc de Bi sroum var . PC kendi kendine müzk dosyalırı açıyor . belli bi oyunun içindyken birden hatta verip rest Atıyor .

  YANITLA
 • SDN Okuru
  23.04.2007 / 16:10:22

  Eski sürüm xp yeni kurdum ama sese sistemi çalışmıyor ne yapmalıyım..

  YANITLA
 • SDN Okuru
  23.04.2007 / 05:25:49

  Paylasım icin saolun

  YANITLA
 • SDN Okuru
  16.04.2007 / 16:34:37

  Çok ii olmuş bu site ama sabit disk sorunları hakkında daha fazla bilgi verirseniz sevinirim...

  YANITLA
 • SDN Okuru
  30.03.2007 / 14:15:03

  Yaa ben hard diskte oluşabilecek sorunları ve bu sorunlar giderilmesi konusunda bir bilgi almak istiyorum

  YANITLA
 • SDN Okuru
  21.02.2007 / 10:47:24

  Bilgisayarımın anakartını değiştirdim ve şimdi bilgisayarımı açmaya çalıştığım bios tan başlıyordu. Ancak şimdi biostan başlıyor ve biostan çıkışta işletim sistemini kuramadan simsiyah bir ekranla karşı karşıya geliyorum. Fanlar ve diğer şeyler çalışıyor ama ekranda hiçbir hareket yok. Yardım ederseniz sevinirim. Şimdiden teşekkürler.

  YANITLA
 • SDN Okuru
  10.02.2007 / 13:58:10

  çok güzel konular anlatmişsınız başarılar dilerim Benimde bir sorum olacak müzik dinlerken ses kesik kesik geliyor bunun sebebi ne olabilir

  YANITLA
 • SDN Okuru
  09.01.2007 / 09:37:14

  basit konular ancak işe yarar bazen basit diye niteledirdiklerimiz bsıma geldiklerinde hep zor olmustur. umuraım hiçbirimiz bu zorluluklarla mucadele etmek zorunda kalmayız....

  YANITLA
 • SDN Okuru
  06.01.2007 / 17:48:23

  öncelikle anakart driver lerini kurarken muhtemelen firewall da kuruyosun genellikle asus anakartlada sıkça yaşanan bi sorun driverleri otamatik değil elinle tek tek kurmalısın ayrıca güvenlik duvarını kapatmayı unutmaaa

  YANITLA
 • SDN Okuru
  18.12.2006 / 09:59:32

  ilk önce ben pc mi format attırdım ve eve getirdim ve msn 7,5 acılmıyor 7,5 sildim live vs.. yükledim gene acılmadı yani kısaca hiç biri acılmıyor ne yapmalıyım msn cok acıl acılması gerekiyor lüften yardım edin şimdiden tşk ederim... Editör: Online olarak bağlanabilirsiniz. Bunun için aşağıdaki siteyi öneriyoruz. http://www.ebuddy.com/

  YANITLA
 • SDN Okuru
  14.12.2006 / 11:49:58

  bilgisayarım ilk açılışta uzun süra bipliyor sorun ne ? (coook acil)

  YANITLA
 • SDN Okuru
  05.12.2006 / 07:30:28

  ya benim bilgisayarda k1lavye tuslar1ndan bikaç1 basm1yor sorun k1lavyede deil k1lavye salam çünkü baz1 porogramlardan çal1s1yor cevap lütfen Editör: Klavye ayarlarınızı kontrol ediniz. Yapılan ayarların klavye ile uyuştuğundan emin olun. Bazı durumlarda klavyenin sürücüsü yeniden yüklenmesi gerekebilir.

  YANITLA
 • SDN Okuru
  05.12.2006 / 03:16:53

  Abi

  YANITLA
 • SDN Okuru
  02.12.2006 / 09:05:55

  ya benim bilgisayarimda AUTO ADJUSTMENT denen bisey cikti bir türlü gitmiyo. ekran ortasinda. fornat cektim yine gitmedi. bu ne ya arkadaslar? Editör: Monitörünüzden kaynaklanan bir sorun olabilir.

  YANITLA
 • SDN Okuru
  28.11.2006 / 10:31:33

  hiç olmamış

  YANITLA
 • SDN Okuru
  30.10.2006 / 01:36:57

  Bilgisayarımdan ses çıkmıyor, sorun da bilgasayarım da donanım çakışması varmış. ne yapabilirim, nasıl düzeltirim lütfen yardımcı olun.

  YANITLA
 • SDN Okuru
  14.10.2006 / 04:24:45

  ya bende bi makina ekran kartı,ram,işlemci calıstıgı bılıyorum fakat mmakınadan dıt dıt diyr bir ses geliyor ne yapmalıyım

  YANITLA
 • SDN Okuru
  03.10.2006 / 06:36:42

  :grin Ellerine sağlık :)

  YANITLA
 • SDN Okuru
  24.09.2006 / 09:31:42

  Güzel bilgiler :eek

  YANITLA
 • SDN Okuru
  15.09.2006 / 06:27:21

  Oyuna girdiğim zaman bilgisayar reset atıyor.

  YANITLA
 • SDN Okuru
  05.09.2006 / 13:08:44

  Bu bilgiler her bilgisayar sahibinin bilmesi gereken bilgiler teşekkürler :p

  YANITLA
 • SDN Okuru
  05.09.2006 / 08:53:43

  Çok muhteşem :grin

  YANITLA
 • SDN Okuru
  04.09.2006 / 16:09:08

  yorumum şu oyundayken bilgisayar birden res atıo acaba hard diskte bir sorun mu war

  YANITLA
 • SDN Okuru
  04.09.2006 / 16:09:03

  bilgisayarım oyuna giriyor sonra birden restart yapıo

  YANITLA
 • SDN Okuru
  04.09.2006 / 16:06:57

  ya internetten bise indiremiorus bilg. kendi kendine reset cekiyor neden acaba?yardım ederseniz sewinirim simdiden saolun

  YANITLA
 • SDN Okuru
  06.05.2006 / 16:53:16

  Bilgisayardaki basit arızalar ve çözümleri.

  YANITLA
 • SDN Okuru
  11.04.2006 / 03:11:06

  Ya çok güzel ama floppy ve cd okuyucuların arızalarından hiç bahsedilmemiş. :cry

  YANITLA
 • SDN Okuru
  05.04.2006 / 12:48:42

  Ben de yazanlara şükranlarımı iletiyorum. Çok teşekkür ederim. :)

  YANITLA
 • SDN Okuru
  12.02.2006 / 18:31:50

  Çok faydalı bilgiler teşekkür ederim.

  YANITLA
 • SDN Okuru
  12.12.2005 / 13:59:24

  Hakikaten biçok kişiye faydalı olacak olan bılgileri paylaştığınız için teşekkürler.

  YANITLA
 • SDN Okuru
  02.12.2005 / 20:14:32

  Oldukça güzel ve faydalı bilgiler için teşekkür ederim :)

  YANITLA
 • SDN Okuru
  29.11.2005 / 09:52:31

  :) çok faydalı bilgiler var teşekkür ederim

  YANITLA
 • SDN Okuru
  26.10.2005 / 09:54:43

  Bu sorun bir çok kişinin başına gelebilyior, çok karşılaştım; ama "şunu yaparsanız çözülür" diyemiyorum. Sistemi yeniden kurmak genellikle çözüm olabiliyor.

  YANITLA
 • SDN Okuru
  26.10.2005 / 09:31:15

  Ellerinize sağlık çok işime yaradı çözümler ama benim bir sorunum var bilgisayarım oyunlarda falan çok kasıyo büyük ihtimal hdd den ama f disk atmak istemiyorum sizce ne yapabilirim?

  YANITLA