ShiftDelete.Net anlık bildirimleri ile teknolojiden uzak kalmayın. Bildirimleri Aç

Bilgisayarı Hızlandırmanın Yolları ve İpuçları!

Bilgisayarı hızlandırmanın yollarını merak ediyorsanız, bu makale tam size göre. Gereksiz dosyaları ve programları temizleyip bilgisayarınızı nasıl eski hızına döndürebileceğinizi anlatıyoruz.

25.12.2011 / 17:02 Bilgisayarı Hızlandırmanın Yolları ve İpuçları!

Bilgisayarınız bir süre sonra biriken dosyalar, virüsler, spyware'ler derken yavaşlayacaktır. Bu yazımızda elinizden geldiğince bunun önün nasıl geçebileceğinizden bahsedeceğiz.

Spyware'lere karşı önlem alın!

Spyware'ler bilgisayarınızdan önemli verileri çalma amacı güden ufak programlara denir. Eğer bilgisayarınızı bir antivirus ya da bir anti-spyware ile korumuyorsanız kredi kartı bilgileriniz gibi önemli bilgileri her an hacker'lara kaptırabilirsiniz.

Bunun önüne geçmek için Spybot Search&Destroy gibi ücretsiz bir anti-spyware yazılımı kullanıp bilgisayarınızı taratabilir ya da toplu bir çözüm olarak yine ücretsiz olan antivirüs özelliği de barındıran Microsoft Security Essentials'ı kullanabilirsiniz.

Tabii ücretsiz yazılımlar dışında komple çözüm sunan ücretli bir antivirüs yazılımı kullanarak daha güçlü bir koruma da sağlayabilirsiniz.

Disk alanınızı temizleyin!

Bilgisayarınızdaki gereksiz dosyalar ile dolu olan sabit disk alanınızı temizleyerek, bilgisayarınızı daha rahat ve daha performanslı çalışmasını sağlayabilirsiniz. Bunun için Windows içerisindeki Disk Temizleme aracını kullanarak sabit diskinizdeki bir çok gereksiz dosyadan kurtulabilirsiniz.

Disk Temizleme aracı haricinde, CCleaner, SlimCleaner gibi bir yazılım ile toplu temizlik yapabilirsiniz. CCleaner artık oldukça bilindik bir program denilebilir. Farklı özellikleriyle öne çıkan SlimCleaner'den bahsedelim:

 

SlimCleaner temel olarak CCleaner benzeri bir program ama daha detaylı özellikleri var. İlk kısım olan Cleaner bölümünde Windows, uygulamalar, internet tarayıcıları ve kayıt defteri içerisinde yer alan gereksiz dosyalar ve girdileri temizleyebiliyorsunuz.

Optimize kısmında ise SlimCleaner'in diğer programlara göre fark yaratan bir özelliği öne çıkıyor. Burada başlangıçta çalışan programlar listeleniyor. Fark ise burada gösterilen çalışan uygulamalar, programı kullanan kullanıcıların verdiği notlara göre iyi ya da kötü olduğu yanında verilen renkler ile belirtiliyor.

Yani bir program hakkında kullanıcıların yorumlarına göre bir ortalama alınıp size sunuluyor. Siz de programları oylayarak havuza katkıda bulunabiliyorsunuz.

Bu sayede başlangıçta çalışan programlarınızdan hangisinin gerekli, hangisinin gereksiz ya da zararlı olduğuna karar verebiliyorsunuz.

Programda kullanıcıların verdiği notlar sürekli güncellenerek, size en güncel ve en doğru bilgiyi ulaştırmak amaçlanmış.

Software kısmında ise bilgisayarınızda yüklü olan programlar listeleniyor. Burada da kullanıcıların verdiği notlar belirtilerek sisteminizde gereksiz ya da zararlı bir program yüklü olup olmadığını kullanıcıların verdiği notlara göre belirleyebiliyorsunuz.

SlimCleaner'i buradan indirebilirsiniz.

Disk temizlemede yararlanabileceğiniz programlardan birisi de SequoiaView. SequoiaView, sabit diskinizdeki dosyaları büyüklüklerine göre görsel olarak kapladığı yeri gösteriyor.

Bu sayede diskinizde tuttuğunuz işinize yaramayacak büyük boyutlu dosyaları silerek yer kazanabilirsiniz. Buradan detaylı bilgilerine ulaşabilirsiniz.

Diskinizi düzenli olarak birleştirin!

Sisteminizin bir süre sonra ağırlaşmaması ve sabit diskinizin performansının düşmemesi için düzenli disk birleştirme yapmanızda fayda var. Sabit diskiniz üzerinde parçalanan dosyaları belirli bir sıraya sokarak sabit diskinizin performansının düşmesini önleyebilirsiniz.  

Disk birleştirme ile ilgili geçtiğimiz günlerde yazdığımız detaylı makalemize buradan ulaşabilirsiniz.

 

::Bilgisayarınızı temizlemek ve hızlandırmak için siz neler yapıyorsunuz?

{AUTHOR}

Bilgisayarı Hızlandırmanın Yolları ve İpuçları! Cem Şahin Bilgisayarı hızlandırmanın yollarını merak ediyorsanız, bu makale tam size göre. Gereksiz dosyaları ve programları temizleyip bilgisayarınızı nasıl eski hızına döndürebileceğinizi anlatıyoruz. 10 0

Eline geçen her şeyi inceleme potansiyeline sahip olan yazar, bilgisayar donanımları ve yazılımlarının ardından otomobillere de el atmak üzere.
Yazarın diğer haberleri için tıklayın.

Yorum Yaz
 • SDN Okuru
  02.04.2013 / 22:28:43

  nerden iniyor acaba

  YANITLA
 • SDN Okuru
  17.11.2012 / 21:29:01

  Registry Mechanic Nasıl ?

  YANITLA
 • SDN Okuru
  26.01.2012 / 19:56:01

  iyi bir program 001 smile

  YANITLA
 • SDN Okuru
  01.01.2012 / 13:32:48

  bilit arama metodu ne zaman açıklanacak daha biletlerıme bakmadım belkide zengin benın ama hayal kurmak yok haydan gelen huya gider.. baalım

  YANITLA
 • SDN Okuru
  26.12.2011 / 00:56:55

  Bunların hiçbiri işe yaramaz başınız dertten kurtulmaz. Bu programlardan ne kadar az kullanırsanız bilgisayarınız okadar rahat eder. Windowsun kendi araçlarını kullanın virüs kapmamayı öğrenin her 6-8 ayda bir, win7 kullanıyorsanız senede bir format atın okadar. -

  YANITLA
 • SDN Okuru
  25.12.2011 / 23:50:58

  revo uninstaller kullanirken her uninstalldan once backup point almayi ihmal etmeyin yoksa benim gibi 2 dk beklemediginiz icin sonraki 3 gun bilgisayarinizi tamir etmeye ugrasirsiniz.

  YANITLA
 • malatya
  25.12.2011 / 21:51:08

  acronisle yedekledim yavaşladı yada çöktümü hemen yedeği kuruyorum tertemiz oluyor.

  YANITLA
 • SDN Okuru
  25.12.2011 / 20:33:10

  HIZ konusunda auslogics boostspeed programI ilk sIrada tercihim

  YANITLA
 • SDN Okuru
  25.12.2011 / 19:38:32

  bu konuda revo uninstaller i önerebilirim googlede aratırsanız eminim full versiyon bulabilirsiniz tavsiye ederim alanında bir numara geçmişe dönük bütün kalıntıları siliyor

  YANITLA
 • GridLuck
  25.12.2011 / 19:15:14

  Güvenlik konusunda ASLA taviz vermek istemediğim için daima lisanslı antivirüs alırım. Ama disk birleştirme, çöp dosya temizleme gibi ufak tefek sayılabilecek ama yazıda da belirtildiği gibi önem arz eden işleri de System Care'e yaptırıyorum. Daha bugün lisansını yeniledim ama SlimCleaner beni cezbetmedi değil. Tavsiyeler üzerine her an geçiş yapabilirim.

  YANITLA
 • SDN Okuru
  25.12.2011 / 18:14:06

  SSD varsa sakın birleştirme yapmayın

  YANITLA
 • SDN Okuru
  25.12.2011 / 17:18:16

  Evet süper bir program.Bu makaleyi okumadan bir kaç gün önce dahte bir virüs programı ile başım dertte idi.Sorunu bu program şak diye çözdü.Aynı şekilde sitelerdeki iframe virüsünü de bu program yakaladı.

  YANITLA