Okunma

Bilgisayarlar 5 Yıl İçinde Değişebilir


10 Temmuz 2014 Perşembe 12:00
Bilgisayarlar 5 Yıl İçinde Değişebilir

Bilgisayar ve işlemci üretim ve tasarım araştırmalarına önümüzdeki 5 yıl içerisinde 3 milyar dolarlık yatırım yapacağını açıklayan IBM, bu bütçeyle PC’nin icadından bugüne süregelen tasarımı tümden değiştirerek, silikon içermeyen yongaların kullanıldığı bir gelecek kurmayı hedefliyor.

Yeni açıklanan bilgisayar tasarım inisiyatifi, beyin fonksiyonlarını taklit edebilen kuvantum ve bilişsel bilgisayarların gündelik kullanımına yol açabilecek bir potansiyel olarak görülüyor.

Temel bilgisayar mimarisinin 1940’lı yıllardan bu yana değişmediğini dile getiren IBM Research Fiziksel Bilimler Başkanı Supratik Guha, “Günümüzde karşılaştığımız problemleri göz önüne aldığımızda, artık bilgi işlem için yeni formları arama vaktinin geldiğine inanıyoruz” dedi.

http://static.shiftdelete.net/img/article_new/ibmkuaic1334735682.jpg

Silikon tasarım ömrünü dolduruyor

14 nm üretim ile birlikte işlemcilerde kullanılan silikon yongaları küçültme limitine yaklaşan bilişim sektörü, duraklama dönemine giren silikon tasarımlara alternatif bulmak için vargücüyle çalışıyor. IBM‘in potansiyel alternatifler listesinde ise grafen ve karbon nanotüpler başta olmak üzere çeşitli yöntemler bulunuyor.

Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz dönemde Hewlett-Packard tarafı da bilgisayarların temel tasarımı üzerinde yeniden çalışmak gerektiğini düşündüklerini açıklamıştı. Donanım teknolojilerini atomik seviyelere indirmek için başlayan bu kıyasıya yarış, bakalım önümüzdeki dönemde ne gibi teknolojik devrimlere yol açacak.

:: Sizce bu işin sonu nereye varacak?




yazarErhan Kahraman

ShiftDelete.Net'in ilk günlerinden itibaren ekibin bir parçası olan Erhan, uzun bir süre metin yazarı olarak içerik deneyimini zenginleştirdikten sonra tekrar yuvaya döndü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

22 yorum - “Bilgisayarlar 5 Yıl İçinde Değişebilir”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  kuvantum dedi yaa

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Aynen pcyi 40li yillarda ***** uretti adolf hitler icin

 3. SDN Okuru dedi ki:

  değişmesin kasa toplamak candır 🙂

 4. SDN Okuru dedi ki:

  bilgisayarlar 1941 de geliştirildi yani 70 yıl önce bilgisayar vardı akıllı bıdıklar

 5. SDN Okuru dedi ki:

  quantum bilgisayarlar yapıldı da yeterli değil

 6. SDN Okuru dedi ki:

  Bu 90larin basından beri söylenen bir sey. Kuantum bilgisayarlar henuz üretilmek bir yana icad edilmedi bile diyebiliriz. Kaldı ki yapıldı. Mevcut bilgisayarların daha gizlileri olmayacaklar bunlar. Tamamen farklı alanlarda kullanılacaklar. Hoş ibme de itimat etmek lazım ama 5 yıl cok iddialı ve fantastik bir rakam.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  bor kullanın hacı. =)

 8. SDN Okuru dedi ki:

  supratik guha

 9. SDN Okuru dedi ki:

  Bilişim denince varsa yoksa IBM geri kalan firmalar tırt

 10. SDN Okuru dedi ki:

  çöp

 11. SDN Okuru dedi ki:

  Bu güne kadar hep kasa düzeyinde soğutma için çaba gösteriyorduk yeni teknolojiye geçersek artık oda seviyesine çıkmamız gerekecek soğutma çabamızı

 12. SDN Okuru dedi ki:

  performans için kocaman ekran kartları , anakartlar büyük danlar sıvı soğutmalar vs. bunlar kalksın artık ufak hale gelsınler.

 13. trinitrotoluen dedi ki:

  Mevcut işlemcilerin içinde 100 milyar transistör mü var?

  işte o boyuttaki işlemcinin içinde herbirinde 100 milyar transistör olan 100 milyar işlemci olacak.

 14. SDN Okuru dedi ki:

  heya böyle demekle olmaz bu işler milleti nasıl yolarız peşindeler
  öyle bişey olmayacak böyle devam edecek şuan kadar bu söylemler kaç yıldan beri var ve hata böyle çok güçlü işlemciler üretile bilir ama üretmiyorlar bundan ne kadar yaralanacaklar onun derdindeler 14nm felan kandırmacadan başka bişey degil sonra çıkar derler yok o degişti yok bu değişti başkada bir şey olmaz biz göremeyiz bişey

 15. SDN Okuru dedi ki:

  Adam 90 yaşında hala teknolojiyi takib edio 🙂

 16. SDN Okuru dedi ki:

  bence 90 ı geçmiş olmalı

 17. SDN Okuru dedi ki:

  70 yıl önce bilgisayarmı vardı 😀

 18. SDN Okuru dedi ki:

  77 yasindayim abi

 19. SDN Okuru dedi ki:

  Kaç yaşındasın 70 yıldır bekleyen ziyaretçi??

 20. SDN Okuru dedi ki:

  70 yıldır bunu bekliyordum, daha yeni değiştirmeye karar verdiler, ölme eşşeğim ölme

 21. giskur11 dedi ki:

  Kullandığımız sistem bilmem kaç yılın yaması yamaya yamaya bu hale geldi 0 dan başlatmak çok iyi olur bu sistemi ama grafenden bir cacık olmaz.

 22. LittleMonster dedi ki:

  Grafen olabilir

" Bilgisayarlar 5 Yıl İçinde Değişebilir konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Bilgisayarlar 5 Yıl İçinde Değişebilir ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Bilgisayarlar 5 Yıl İçinde Değişebilir ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "