ShiftDelete.Net anlık bildirimleri ile teknolojiden uzak kalmayın. Bildirimleri Aç

Bitlocker kırıldı!

Ücretsiz bir disk şifreleme yazılımı olan Bitlocker, geçtiğimiz günlerde kırıldı! Oldukça basit bir şekilde tamamen devre dışı bırakmanızı sağlayan açık hakkındaki tüm detaylar haberimizde.

02.12.2016 / 21:00
Bitlocker kırıldı!

Dosyaları korumak için internet üzerinde çeşitli çözümler sunulmuş durumda. Belki de bu çözümler arasında en popüleri ve zahmetsiz olanı dosyalarınızı şifrelemek.

Dosyalarınızı şifreleme konusunda oldukça başarılı olan ve problemsiz çalışan Bitlocker, uzun süredir Windows'a entegre bir şekilde geldiği için kullanım oranı en yüksek şifreleme yazılımlarından birisi.

Fakat geçtiğimiz günlerde Bitlocker yazılımının saniyeler içerisinde tamamen devre dışı bırakılabilen bir güvenlik açığı keşfedildi.

Bitlocker'da güvenlik açığı!

İşletim sistemi güncellenirken shift ve F10 tuşuna basılı tutarak Bitlocker'ın devre dışı kaldığını farkeden güvenlik araştırmacıları durumu hemen Microsoft'a bildirdi.

Kötü niyetli kişilerin açılan komut satırı penceresinden şifrelenmiş bütün içeriklere ulaşma yetkisine sahip olduğunu belirten güvenlik araştırmacıları, işletim sisteminin güncellenirken Bitlocker'ı otomatik olarak devre dışı bıraktığını belirtti.

Üstelik bunu yapabilmeniz için yönetici hesabınızın olması gibi bir şart yok, misafir kullanıcı olarak güncelleştirmelerin yüklenmesini seçerseniz dahi şifrelenmiş dosyalara ulaşabiliyorsunuz.

Microsoft tarafından da kritik olarak kabul edilen açık için önümüzdeki dönemlerde bir güvenlik yamasının yayınlanması bekleniyor.

:: Bitlocker'ın devre dışı bırakılması hakkında ne düşünüyorsunuz?

SDN - ShiftDelete.Net

Bilgisayar Mühendisliği okuyan Mustafa, teknolojiyle 3 yaşında bilgisayar ile tanıştı. WEB sitesinde bulduğu bir açık ile okul hayatı başta olmak üzere hayatında pek çok yeni sayfa açtı.
Yazarın diğer haberleri için tıklayın.

Yorum Yaz
 • SDN Okuru
  14.01.2017 / 22:28:02

  bu kadar basit güvenlik açığı mı olur windows bildiğin kendi bırakmış

  YANITLA
 • SDN Okuru
  03.12.2016 / 02:23:54

  Ya önceden yapsaydınya şunu bütün fotograflar gitti

  YANITLA
 • SDN Okuru
  02.12.2016 / 23:52:56

  Vay arkadaş önüne gelen millenium diyor bana göre çok güzel yapılmış ne yani kusursuz olmasını mı bekliyorsunuz Windows 7 de kala kala onda bile açıklar var bilip bilmeden hemen yorum yapıyorsunuz kusura bakmayın ama tahtaya sürülecek akıl yok. Windows 10' un en büyük sorunu Telemetry yani bilgileri sürekli Microsoft' a göndermesi onu da 3. parti uygulamalarla devre dışı bırakabiliyor sun.

  YANITLA
 • SDN Okuru
  02.12.2016 / 22:35:39

  güncellenirken bitlockerı devre dışı bırakıyorsa o zaman işletim sisteminde bile bile açık bırakmışlar demektir

  YANITLA
 • SDN Okuru
  02.12.2016 / 18:05:54 0 / 10

  4. millenium faciasının neden olduğu açıklardan kurtuluş yok yıllarca hatasız olan bitlocker 4. millenium faciası ile darmadağın oldu...

  YANITLA
  • SDN Okuru
   03.12.2016 / 12:36

   1 senede 300 milyondan fazla cihaza yüklenmiş aktif kullanılıyor faciamış kafaya bak :D siz kalın xp de