Okunma

BTK Twitter İçin Açıklama Yaptı


03 Nisan 2014 Perşembe 17:18
BTK Twitter İçin Açıklama Yaptı

BTK‘nın erişim engelleme kararını Anayasa Mahkemesi kararı sonrasında kaldırmasının ardından kurum tarafından bir açıklama yapıldı. Yasağa gerekçe olan konular ve erişim engellemenin kaldırılmasıyla ilgili ayrıntılı açıklamaların bulunduğu açıklamayı sizle paylaşıyoruz.

İşte o açıklama!

“Anayasa Mahkemesinin 02.04.2014 günlü 2014/3986 başvuru numaralı kararı 03.04.2014 günü Kurumumuza ulaşmış ve Mahkeme kararı gereği, yurt dışı merkezli Twitter firmasının İnternet erişimine 03.04.2014 tarihi itibariyle engelleme kaldırılmıştır.

Bilindiği üzere adı geçen firma içeriğinde bulunan bazı hesaplar hakkında vatandaşlarımızın yaptığı şikâyetler üzerine Kişilik Haklarının ve Özel Hayatın Gizliliğinin ihlali nedeniyle Türkiye Cumhuriyeti Mahkemelerince URL bazlı olarak erişimi engelleme kararı verilmişti.

Mahkeme kararları çerçevesinde URL bazlı engelleme talepleri, twitter’in sunduğu içeriklere ait adreslerin tamamının, “güvenli-security-https” kodlu olması nedeniyle karşılanamamıştı. Güvenli kodlu adresler doğrudan ilgili firmanın işbirliğini gerektirmektedir.

Erişimi engelleme talepleri, elektronik ortamda bahsi geçen firmaya iletilmiş, fakat iyiniyetli çabalarımıza rağmen, adı geçen firma bu kararlara duyarsız kalmış, içerikler çıkarılmamış ve Mahkeme kararları yerine getirilmemişti.

Bundan dolayı Mahkeme kararlarıyla mağdur oldukları tespit edilen vatandaşlarımızın ileride telafisi mümkün olmayacak sorunlarla karşılaşmaması ve mağduriyetlerinin önlenmesi için,  söz konusu firmanın İnternet sayfasına 21.03.2014 tarihinde bütünüyle erişim engellenmesi tedbiri uygulanmıştı.

Erişim engellemesi sonrasında, Twitter firması Türkiye’de bir temsilci belirlemiş ve bu çerçevede bir takım görüşmeler yapılmıştır. 22.03.2014 tarihinde yapılan ilk görüşmede mevcut Mahkeme kararlarından 4 tanesinin gereği yerine getirilmiştir. 01.04.2014 tarihinde yapılan ikinci görüşmede ise, 01.01.2014 tarihinden beri vatandaşlarımızın bireysel müracaatlarına dayalı engelleme talepleri ve diğer Mahkeme karalarının gereğinin yapılması Twitter firmasından talep edilmiştir. 21.03.2014 tarihli Basın Bildirimizde de belirtildiği üzere, Mahkeme kararlarının gereğini yerine getirmek üzere bir mekanizma kurulması halinde söz konusu tedbirin kaldırılması zaten öngörülmüştü.

Kamuoyunun da bildiği gibi İdari Mahkemelerde yargı süreci de devam etmektedir. Fakat İdari Mahkemelerce yargı süreci tüketilmeden Anayasa mahkemesinin kararlarına uyma zorunluluğu gereğince, Twitter firmasının internet sayfasına erişim engellemesi kaldırılmıştır.

Bu dönemde Twitter firması ile yapılan temaslar çerçevesinde bir irtibat mekanizması kurulması süreci de hızlanmıştır. Verilen kararların, vatandaşlarımızın bireysel haklarının ve özel hayatlarının gizliliğinin ihlali gibi durumlarda, mağduriyetlerini gidermeye hız kazandıracak bu mekanizmanın kurulma sürecini olumsuz yönde etkilememesini temenni ediyoruz.

Bu süreçte Kurumumuzun tek amacı, Türkiye Cumhuriyeti Mahkemelerinin kararlarının yerine getirilmesi, vatandaşlarımızın mağdur edilmemesi ve benzer durumlara karşı hızla tedbir alınması amacıyla, adı geçen firma ile sağlıklı bir iletişim mekanizması oluşturmak ve ileride olası benzer sorunları yaşamamak olmuştur.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur.”

:: Yasağın kalkmasıyla ilgili ne düşünüyorsunuz?
yazarBerkin Bozdoğan

Hayatını kamera karşısında değişik hareketler yaparak ve oyun sunucularında balistik incelemelerle bulunarak geçiren Berkin SDN ekibinin başına yeni çoraplar örmek için geri döndü.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

33 yorum - “BTK Twitter İçin Açıklama Yaptı”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Biz kendi mahkememizi takıyor muyuz sanki.
  Kökünü kazıyacağız, twitter baş belası demeselerdi açıklamayı samimi bulurduk.

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Twitter kapanmadı arkadaş senin erişimin engellendi sadece, kafaya bak sanki dünyanın internet tekeli :-))) tınlayan ciddiye alan umursayan ya da korkan bir dünya yok, diğer üçüncü dünya ülkeleri gibi görüyorlar sadece…kendi vatandaşına artistlik yapmaktan öte bir şey değil.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  03.04.2014 20:38
  Katılıyorum…

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Kedidir kedi ))

 5. SDN Okuru dedi ki:

  yalanını seveyim…stop.

 6. fthtsdmr dedi ki:
  Alıntı cexen Nickli Üyeden Alıntı
  Mesajı göster
  La twitter ı kapattınız da ne oldu bütün dünya girdi zaten sen sadece insanları kendi vatandaşlarını engelledin. Bırakın bu uydurma açıklamaları.

  Kendi vatandaşlarınıda engelleyemediler ki .Vatandaş dns nedir, nasıl değişir, VPN nedir, ne işe yarar bunları öğrendi.

 7. SDN Okuru dedi ki:

  şu mahkemeleri takmıyor bedelini ödetiyoruz kafasındakilere bayılıyorum. senin hükümetin yıllardır bu ülkenin mahkemelerini takmıyor idare aleyhine alınmış ve uygulanmayan mahkeme kararları say say bitmez. bu ülkenin yarısı mahkemelere zaten güvenmiyordu 17 aralıktan sonra öbür yarısı da güvenmez oldu. bütün bu gerçekler ortadayken neden elin amerikalısının bizim mahkeme kararlarına uymasını bekliyoruz aklım almıyor.

 8. SDN Okuru dedi ki:

  Twitter umarım ayağını artık denk alır da Türkiye de ki kullanıcıları üzmez aynı şey Youtube içinde geçerli ülke güvenliği ve vatandaşlık hakkı ihlâli konu olunca gereken yapılır. Türkiye yi sallamayarak bizi farklı ülke gibi benimsemeleri onlara sadece zarar getirir…

 9. SDN Okuru dedi ki:

  AK PARTİNİN ZAFERİNİ KISKANMAYIN!

 10. SDN Okuru dedi ki:

  tmmda Ak parti neden seçim öncesi yapsınki oy düşedebilirdi

 11. SDN Okuru dedi ki:

  iyi de ben hala giremiyorum. Neden?

 12. SDN Okuru dedi ki:

  Youtube açılsın da twitter facebook geç onları.

 13. SDN Okuru dedi ki:

  helal olsun kapatana da açana da. öyle kafana göre iş yapmıycan aga, kapanırsın işte.

 14. SDN Okuru dedi ki:

  Hâla daha twitterı savunan insanlar ***** twitter açılmasını isteyenleri demiyorum twitterın avukatı gibi konuşanlara diyorum. Twitter devlet gibi davranmasın adam olsun önce 5. sınıf ülke gibi davranmasın.Sonra gelipte paracıklarım gitti diye dava açmasın.

 15. SDN Okuru dedi ki:

  Haksız yere 75 milyon insana erişime kapattılar, bir de zeytinyağı gibi üste çıkmaya çalışıyorlar. Youtube niye kapalı peki?

 16. SDN Okuru dedi ki:

  Youtube Acilsin

 17. SDN Okuru dedi ki:

  aynı wireless üzerinden pc ile, VPN kullanmadan twitter açılıyor ama android telefonum ile açılmıyor. Ancak VPN ile açılıyor.

  Bilen var mı?

 18. SDN Okuru dedi ki:

  onlar madur olmasın diye o vatandaşlar kimse tüm türkiyeyi mağdur ettiniz sizide ben mahkemeye vericem

 19. sdelta dedi ki:

  Yedik, afiyet olsun. Seçimlerle hiç bir alakası olmadığını zaten biliyorduk. Zahmet edip yazı hazırlamışsınız, teşekkür ederiz.

 20. SDN Okuru dedi ki:

  YouTube ?

 21. SDN Okuru dedi ki:

  şimdi birde ofis kur vergi ver çıktı, hem böyle bir uygulama varmı araştırıldımı, varsa şimdiye kadar neden istenilmedi peki

 22. Rambo_FT dedi ki:

  Açıklamanın geçte olsa yapılmış olması sevindirici bir haber. Açıklama içeriğinde tek bir olumsuz durum göremedim. Youtube açıklamasını da ***** />

  Açıklama içeriğinde hepimizin bildiği gibi twitter’ın tutumu engellenmesine neden olmuştur. Sen kimsin ki ülkemizi takmıyorsun ey twitter!? Biri senin merkezinden fişini çekmeli aslında! Twitter engelinin mahkeme kararları sonuçlanmadan, Anayasa mahkemesi kararıyla kaldırılması, AYM’nin ne kadar taraflı bir mahkeme olduğunu kanıtlıyor. Şimdi ben gidip Twitter’a ***** ile ilgili küfür-hakaret-gizli bilgi paylaşımı falan yapsam demek ki "özgürlük" geçerli olacak ve kimse beni engelleyemeyecek! Demek ki ben özgür olduğum için istediğim herkese istediğim kadar sataşabileceğim, taciz edebileceğim ve hayatını karartacak paylaşımlarda bulunabileceğim!

  Öte yandan Youtube kapalı durumda. Onunda durumu aynı… O da mahkemeyi takmıyor. HTTP olup-olmaması mühim değil. Mahkeme bazı URL’lerin engellenmesini istiyor ancak Youtube hiç takmıyorsa site tamamen kapatılır. Etik olan ***** />

  Hakaret ve ihanet hiçbir zaman özgürlük ve hürriyet olmadı, olamaz!

 23. SDN Okuru dedi ki:

  youtube ne zaman açılıyo

 24. SDN Okuru dedi ki:

  yasak kalkmamalı twiter buraya ofis açıp vergisini ödemeli

 25. SDN Okuru dedi ki:

  ben twitter yöneticilerinden birisi olsam tazminat davası da açardım…

 26. SDN Okuru dedi ki:

  Teşekkürler Twitter. Darısı google’a. Mahkeme kararlarına saygı. Sınırsız hürriyete dur.

 27. engerex dedi ki:

  HTTPS olması linklerin değilde komple sitenin erişime engellenmesi için geçerli bir gerekçe gibi görünüyor. Peki bu açıklamayı neden daha önce yapmadınız. Youtube HTTP ancak komple engelli. Bunun nedenide ilgili videoların kum gibi yayılması ve takibinin çok zor olması görünü***** />

  Twitter şu an erişimde.

 28. SDN Okuru dedi ki:

  Madem açılacaktı ne diye kapatıyorsun o zaman demekki kapatmayı gerektirecek elle tutulur bir sebep yokki mahkeme açtı geri hem bu twitter yıllardır kullanılıyor mart ayında mı akla geldi kapatılmasını gerektirecek sebepler aklı başında herkes biliyor neden yasaklandığını, birde bu yasaklara kendince güya haklı sebepler uydurup iler süren insanlar var burda da bazıları yorum yazıyorlar, yorumlarınızı ciddiye almıyorum çünkü olaya bakışları realist ve tarafsız değil, yoksa bizde illa kolaya kaçıp Kedidir kedi mi diyelim 🙂

 29. SDN Okuru dedi ki:

  Twitter’i salla önemli olan youtube onu açın yeter 🙂

 30. SDN Okuru dedi ki:

  twitter ofis kurana kadar açılmaması gerekirdi.

 31. SDN Okuru dedi ki:

  he yav he, uzun lafa gerek yok, açın twitterı bir daha da engellemeyin.

 32. SDN Okuru dedi ki:

  hı hı tabi

 33. SDN Okuru dedi ki:

  Seçimden sonra beklenen bir şeydi…

" BTK Twitter İçin Açıklama Yaptı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere BTK Twitter İçin Açıklama Yaptı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda BTK Twitter İçin Açıklama Yaptı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "