ShiftDelete.Net anlık bildirimleri ile teknolojiden uzak kalmayın. Bildirimleri Aç

Büyük Pasifik çöp alanını temizleyecek proje!

Ocean Cleanup, 2018’in ilk yarısında Büyük Pasifik çöp alanında göreve başlayacak. Yüzen kollarıyla dikkat çeken tasarımın, beş yılda çöpleri yarı yarıya temizlemesi bekleniyor.

12.05.2017 / 21:00
Büyük Pasifik çöp alanını temizleyecek proje!

Genç Hollandalı girişimci Boyan Slat’ın 17 yaşındayken okyanusları plastik atıklardan kurtarmak için okyanus temizleme projesi üzerine çalışıyordu. Bundan sadece beş yıl sonra Slat, yeni tasarlanmış bir ekstraksiyon işlemini açıkladı. Eğer süreç başarı ile tamamlanırsa, bu işlem ile sadece beş yıl içinde Büyük Pasifik çöp alanının yarısını temizleneceği belirtiliyor.

21.7 milyon dolar bağış toplandı

Şirketin başlangıç tasarımı, okyanus yüzeyindeki sabit kollar ile plastik artıkları doğal akımlar yardımıyla toplamak üzerine kuruluydu. Ancak geçtiğimiz yıl Kuzey Denizi'nde kurulan bir pilot projenin başarısız olması nedeniyle sistem yeniden tasarladı. Yeni sistemde kollar, su yüzeyinde doğal akıntılar ile hareket ederek atıkları topluyor.

17-05/12/okyanus-copleri-shiftdelete.jpg

Doğal kapasitenin etkinliğini artırması, akıntıyla birlikte doğal olarak hareket etmesi gibi avantajları nedeniyle yeni tasarımın, eski sabit tasarıma kıyasla daha verimli olduğu belirtiliyor. Şu ana kadar projenin kurulabilmesi için 21.7 milyon dolar bağış toplandı. Şirket, 2018 yılının ilk yarısında Büyük Pasifik çöp alanını temizleme çalışmalarını hızlandırmayı amaçlıyor.

:: Bu harika proje hakkında fikirlerinizi alalım.

SDN - ShiftDelete.Net

Yorum Yaz
 • SDN Okuru
  13.05.2017 / 12:07:03

  Adam gibi adam

  YANITLA
 • SDN Okuru
  12.05.2017 / 23:53:38 10 / 10

  Daha 20'li yaşlarının başında. Böyle insanlar da var işte. Helal olsun. Heykeli dikelecek insan.

  YANITLA