ShiftDelete.Net anlık bildirimleri ile teknolojiden uzak kalmayın. Bildirimleri Aç

Dayını Facebook'a Ekleme!

Banka hesaplarınızın boşalmasını istemiyorsanız bu yazıyı mutlaka okuyun. Kişisel bilgilerinizin hırsızların eline geçmesi an meselesi. Dayınıza şimdiden veda etseniz iyi olur.

30.04.2009 / 15:54
Dayını Facebook'a Ekleme!

Sosyal ağların en gözde ismi olan Facebook, beraberinde bazı tehlikeleri de getiriyor. Profilinizi doldururken verdiğiniz bilgiler, her ne kadar zararsız gibi görünse de, eksik olan verilerle birleştirildiğinde çok ciddi zararlar ortaya çıkabilir.

Telefon üzerinden önemli işlerinizi halletmek için sizden istenen bilgiler arasında; adınız soyadınız, doğum tarihiniz ve doğum yeri gibi verilerin yanı sıra annenizin kızlık soyadı da soruluyor.

Tek Eksik: Anne Kızlık Soyadı!

Profilde paylaşılan bilgilere
çok dikkat etmek gerekiyor.

İlk bilgiler herkes tarafından kolayca öğrenilebilir olsa da annenin kızlı soyadı, herkes tarafından bilinmeyen bir bilgi olduğundan dolayı kimlik doğrulama sırasında güvenliğiniz de sağlanmış oluyor.

Oysa, bu bilgiye Facebook üzerinden ulaşmak çok kolay. Annenizin kızlık soyadı, dayınızın şu andaki soyadı olduğundan dolayı, korsanların veya kötü amaçlı kişilerin bu bilgiye ulaşması da oldukça kolay oluyor.

Dayıya Elveda Zamanı

O nedenle dayınızı Facebook'tan silmenin veya bunu yapamıyorsanız da en azından yakınlık derecenizi belirtmemenizi ve resmi işlemler için telefonda sizden istenen bilgileri profil alanından kaldırmanızı öneriyoruz.

:: Dayınızla vedalaşmaya hazır mısınız?

Yazan: Hakkı Alkan
SDN - ShiftDelete.Net

ShiftDelete.Net'in kurucusu olan ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; kişisel sitesi hakkialkan.com üzerinden de blog güncellemektedir. 
Yazarın diğer haberleri için tıklayın.

Yorum Yaz
 • SDN Okuru
  02.05.2009 / 13:24:19

  Öncelikle çok faydalı bir yazı, ve güzel bir tespit olduğunu da söylemek gerekir. Bu bilgilendirmeden dolayı "Yazar:Hakkı Alkan"a teşekkürlerimizi sunmak istiyoruz, iyi günler!...

  YANITLA
 • SDN Okuru
  01.05.2009 / 15:02:05

  dayım saolsun soyismini değiştirdiğinden sorun kalmadı

  YANITLA
 • SDN Okuru
  30.04.2009 / 21:03:37

  Tebrik ediyorum, güzel tespit.

  YANITLA
 • SDN Okuru
  30.04.2009 / 18:45:49

  Çok Doğru...

  YANITLA
 • SDN Okuru
  30.04.2009 / 18:29:13

  çok faydalı bir yazı

  YANITLA