Okunma

EMC Forum 2013, Ankara’da Gerçekleşti


04 Aralık 2013 Çarşamba 13:27
EMC Forum 2013, Ankara’da Gerçekleşti

EMC’nin bu yıl yedincisini düzenlediği EMC Forum etkinliği, 4 Aralık Çarşamba günü, başkent Ankara’da gerçekleştirildi. T.C. Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış’ın katılımı ile gerçekleştirilen EMC Forum; Bulut ve Büyük Veri konuları çerçevesinde, ‘Dönüşüme Liderlik Edin‘ temasına odaklandı. Forum’un açılış konuşmasını, EMC’nin Avrupa, Orta Doğu ve Afrika Bölgeleri Operasyondan Sorumlu Başkan Yardımcısı Jason Capitel üstlendi.

Şirketlerin %50’si, Büyük Veri Analitiği Teknolojisinin Bir Sonucu Olarak Rekabet Avantajı Sağladı

170 tepe yöneticinin katılımı ile gerçekleşen EMC Büyük Veri araştırmasında; Türkiye’deki şirketlerin %84’ü işletmelerindeki karar verme mekanizmalarının Büyük Veri’yi daha etkin kullanarak geliştirilebileceğini söylerken, %50’si işletmelerindeki üst düzey yöneticilerinin Büyük Veri’den elde edilen bulguların işle ilgili kararlarda önemli bir etkisi olacağına inandığını ifade etti.

Araştırmaya katılanların %50’si, Büyük Veri analitiği teknolojisinin bir sonucu olarak bir rekabet avantajı sağladıklarını ve %81’i de aynı araçları kullanan sektörlerin başarılı olacağına inandığını ifade etti. Katılanların %77’si Büyük Veri teknolojisinin siber saldırıları tanımlama ve bu saldırılara karşı korunmada çok önemli bir unsur olacağı konusunda hemfikir oldu. Bu önemli bir oran zira Türkiye’deki araştırmaya katılanların %62’si bu teknoloji sayesinde ihtiyaç duyduklarında tüm verilerini tamamen kurtarabileceklerinden emin.

Ancak araştırma, katılan şirketlerin %11’inin Büyük Veri teknolojisini sistemlerine kurmakla ilgili şu an için kesinleşmiş bir planları bulunmadığını ortaya koyuyor. İşle ilgili karar verme sürecinde en önemli faktör %63’lük bir oranla bütçe olarak ifade edilse de, Büyük Veri’nin benimsenmesinin önündeki engel olarak en yaygın sayılan sebep (%46) faaliyet alanlarının Büyük Veri konusuyla ilgisinin az olması.

Şirketlerin %68’i, Önümüzdeki Üç Yıl İçinde Çalışanlarının, Mevcut Bilgi Ve Becerileriyle BT’deki Yeniliklere Ayak Uydurmada Zorlanacağına İnanıyor

Şirketler, BT dönüşümünü teşvik eden işle ilgili önceliklerin en yaygın unsurların süreç verimliliği/operasyonel verimlilik (%67) ve gelişmiş veri yönetimi ve analizi/analitiği (%42) olduğunu belirtti. Araştırmaya katılanların %81’i işletmelerinin teknolojiye yatırımı hedeflerine ulaşmada stratejik bir yöntem olarak gördüğünü ifade etti. %68’i ise, önümüzdeki üç yıl içinde çalışanların mevcut bilgi ve becerileriyle BT’deki yeniliklere ayak uydurmada zorlanacağına inandığını söyledi.

Araştırmaya katılanların %64’ü şirketlerinin işle ilgili öncelikleri başarılı bir şekilde yerine getirecek uygun düzeyde bilgi ve beceriye sahip olduklarına inandıklarını belirtirken, %47’si işle ilgili önceliklerle başa çıkmanın önündeki en büyük engelin kültürel engeller olduğu konusunda hemfikir oldu.

:: EMC Büyük Veri araştırma sonuçları hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarAli Aydoğdu

Yıllardır SDN Forum'da yöneticilik yapan Ali, artık teknoloji dünyasındaki son dakika gelişmeleriyle de sizlerle olacak.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “EMC Forum 2013, Ankara’da Gerçekleşti”

  1. AliA dedi ki:

    Bizimkiler kapmış USB’yi.

  2. yavuz_4106 dedi ki:

    Çok güzeldi…
    Tablet çekilişini kazanamasakta Usb belleğimiz oldu
    Birde fotografımızı paylaşmak istiyorum @Rom. ile birlikteydik

" EMC Forum 2013, Ankara’da Gerçekleşti konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere EMC Forum 2013, Ankara’da Gerçekleşti ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda EMC Forum 2013, Ankara’da Gerçekleşti ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "