ShiftDelete.Net anlık bildirimleri ile teknolojiden uzak kalmayın. Bildirimleri Aç

En Gerçekçi 5 Su Efekti Seçildi!

Bizi, neredeyse gerçeğinden bile ayırt edemeyeceğimiz görseller ile buluşturan video oyunları dünyasının "En Gerçekçi 5 Su Efekti" belirlendi!

31.08.2009 / 16:00

Gameshub sitesi, oyun tarihinin "En Gerçekçi 5 Su Efekti"ni belirledi. Gelişmiş teknolojileri sebebiyle, beş isim de son yıllarda satışa sunulmuş oyunlar. Belki hiçbiri deniz kenarında boğazı izleme keyfi vermeyecektir fakat ekrana dalıp birkaç saniye umarıszca izlemeniz olası. İşte su efektleriyle gerçeğe meydan okuyan yapımlar:

5 Numara: Uncharted: Drake's Fortune (PS3)

Naughty Dog imzalı Uncharted, 2007 yılında satışa sunulmuş ve büyük beğeni toplamıştı. PlayStation 3'ün grafik kabiliyetlerini etkin bir biçimde kullanan yapımda, su efektleri son derece başarılıydı. Özellikle suyla temas eden oyuncuların üzerlerinin ıslak görünmesi, güzel bir ayrıntıydı. PlayStation 3'ün kalelerinden biri olmaya aday olan Uncharted'ın devamı da yolda.

Teselli Ödülü: Tomb Raider Underworld

4 Numara: BioShock (PC, PS3, X360)

Satışa sunulduğunda "Yılın Oyunu" ödüllerine boğulan BioShock, deniz altında geçen hikayesi dolayısıyla bol bol ıslak zemin ve deniz görseli sunuyordu. Etkileyici su efektleri, bir hayli gerçekçi enstantaneler yaratıyordu. Atmosfer ve gerçekçilik bakımından son derece başarılı olan Rapture'ın deniz görselleri, sanki gerçek hayattan alınmış gibiydi.

Teselli Ödülü: Elder Scrolls IV: Oblivion

3 Numara: Halo 3 (X360)

Yalnızca Xbox360 için geliştirilen Halo 3, hikayesinin yanında görselleriyle de ilgi görmüştü. Ancak grafiklerinin belki de en iyi yanı, uzaktan sanki gerçekmiş gibi gözüken su efektiydi. Oyuncuların su içerisindeki hareketlerinden doğan etkileşimin de (Gecikmeli de olsa...) gayet iyi olduğunu belirtmek gerek.

Teselli Ödülü: Resistance 2, Gears of War 2, Half-Life 2

2 Numara: GTA IV (PC, PS3, X360)

Oyun tarihinin gelmiş geçmiş en iyi inceleme puanlarına layık görülen GTA IV, Rockstar'ın kendine has grafik tarzını yansıtmayı iyi başarıyordu. Eğer PC'de GTA IV oynuyorsanız ve iyi bir sisteminiz varsa, Liberty City'nin görselleri bir hayli etkileyiciydi. Hele ki su efetkleri görülmeye değerdi. Uzaktan baktığınızda çok gerçekçi görünmese de, etkileşim halindeyken etkiye verdiği tepkiler, GTA IV'ü listenin iki numarasına kadar taşıdı.

Teselli Ödülü: Just Cause

1 Numara: Crysis (PC)

Şaşırmadınız değil mi? Oyun tarihinin en iyi grafiklerine sahip olan Crysis'in her türlü görseli, ayrı ilgi çekiyor. Surat kaplamalarından çevre modellemelerine, ışık efektlerinden, fizik etkileşimine kadar Crysis, video oyun dünyasına altın harflerle kazındı. Grafikleriyle adeta büyüleyen yapımda, özellikle gün doğumu ya da bir deniz kenarı bulduğumuzda, birkaç saniye dalıp gitmeniz olası; hatta "medium" grafik ayarlarında bile...

:: Siz de böyle bir liste yapsanız, ilk beşiniz nasıl olurdu?

{AUTHOR}

En Gerçekçi 5 Su Efekti Seçildi! Aykut Göker Bizi, neredeyse gerçeğinden bile ayırt edemeyeceğimiz görseller ile buluşturan video oyunları dünyasının "En Gerçekçi 5 Su Efekti" belirlendi! 10 0

Yazı yazmayı çok seven ve hayatının her döneminde bu tutkusunu sürdürecek olan Aykut, kelimelere olan borcunu ShiftDelete.Net'te ödüyor.
Yazarın diğer haberleri için tıklayın.

Yorum Yaz
 • SDN Okuru
  03.09.2009 / 21:07:32

  Bence Hiç iyi bir su efekti yok GTA'da...

  YANITLA
 • SDN Okuru
  01.09.2009 / 10:33:23

  Crysis i tek geçerim süper engine 3 de süper olacak gibi

  YANITLA
 • SDN Okuru
  01.09.2009 / 10:19:27

  GTA IV süper de şehrin su seviyesini nasıl yükseltmişler o kadar ?

  YANITLA
 • SDN Okuru
  31.08.2009 / 23:54:02

  bioshock sadece su değil en iyi ateş ve buz efektlerinde de ilk 5 e girer

  YANITLA
 • SDN Okuru
  31.08.2009 / 21:50:26

  bu müzik kime ait yav cok hosuma gitti bilen varsa soleyebilirmi

  YANITLA
 • SDN Okuru
  31.08.2009 / 21:43:03

  gta 4 oynamadım ama görünüşe göre su efekti çok iyi deil ama crysis hakkaten hakediyo 1 numarayı her yönüyle müthiş grafikleri var

  YANITLA
 • SDN Okuru
  31.08.2009 / 17:52:04

  bence de, Gameshub sitesi biraz abartmış.

  YANITLA
 • SDN Okuru
  31.08.2009 / 15:11:24

  GTA IV o kadar da iyi değil bence

  YANITLA