ShiftDelete.Net anlık bildirimleri ile teknolojiden uzak kalmayın. Bildirimleri Aç

En İyi 15 iPhone Uygulaması

Apple'ın iPhone ve iPod Touch için açtığı App Store online mağazasında yer alan en iyi 15 uygulamayı sıralıyoruz. Üstelik neredeyse tamamı ücretsiz.

01.08.2008 / 00:00 En İyi 15 iPhone Uygulaması

iPhone 3G ile birlikte yayına geçen Apple App Store, gerek iPhone, gerekse iPod Touch için birbirinden faydalı ve eğlenceli uygulamalar içeriyor. Peki onlarca uygulama içinden gerçekten iyi veya faydalı olanları nasıl ayırt edeceksiniz? İşte mutlaka iPhone veya iPod Touch cihazınızda bulundurmanız gereken 15 uygulama:

Midomi

Sevdiğiniz veya kimin olduğunu hatırlayamadığınız bir parçayı dinlemenin en kolay yolu, Midomi'ye o şarkının bir bölümünü mırıldanmak. İster şarkıyı söyleyin, ister şarkının çaldığı hoparlöre yaklaştırın, isterseniz de sadece parça adını söyleyin. Midomi sizin için parçayı ve söyleyen sanatçıyı belirleyip, hemen dinleyebilmeniz için iTunes ya da YouTube'a bağlanıyor. Ücretsiz bir uygulama olan Midomi ayrıca beğendiğiniz şarkıyı hızla satın almak için gerekli kısayollara sahip.

Mobile News

Associated Press haberlerini en hızlı ve kullanışlı şekilde iPhone ya da iPod Touch cihazınıza getiren Mobile News, tüm haberleri tekrar işlemden geçirip ekranınıza uygun hale getiriyor. Her kategoriye ayrı ayrı bakabildiğiniz bu ücretsiz uygulama sayesinde, ilginizi çekmeyen Amerikan içişleri ile ilgili haberleri kolayca atlayabilirsiniz.

Voice Notes


App Store, birçok farklı ses kayıt uygulaması içeriyor olsa da, içlerinde en makulü ise ücretsiz olan VoiceNotes. Ses kaydı gibi fazla ayrıntı içermesi gerekmeyen bir işlemi başarıyla gerçekleştiren uygulama, kayıtlarınızı adlandırıp sonrasında uygulama içerisinden tekrar çalmaya da olanak tanıyor.
Last FM

İnanması güç olsa da, lastfm.com servisi de Apple markalı cihazınızda, üstelik ücretsiz! Var olan neredeyse tüm şarkıları anında ücretsiz dinleyebileceğiniz Last FM, dinlediklerinizle ilgili radyo istasyonları oluşturup benzer parçaları sunabiliyor. Şarkı kalitesi çok yüksek olmasa bile, ücretsiz olarak sunulan bu kadar geniş bir arşiv karşısında kimsenin şikayet edeceğini sanmıyoruz.Facebook

Geçtiğimiz günlerde 1 milyon kullanıcıya ulaşan Facebook iPhone uygulaması da, Apple kullanıcılarının vazgeçemediği uygulamalar arasında. Facebook hesabınızı takip edip, gelişmelerden haberdar olmanızı sağlayan uygulama, zaten kullanımı basit olan sitenin temel fonksiyonları üzerinde kontrol sağlamanıza olanak sunuyor.

Talking French/Spanish/Italian

Daha çok İngilizce bilen kullanıcılara hitap etse de, fazlasıyla kolay kullanımı ile Avrupa ülkelerinde en yakın arkadaşınız bu uygulamalar olabilir. Sade menülerde, gezi, alışveriş, tanışma gibi kategoriler arasından ihtiyacınız olan ifadeyi seçip iPod Touch veya iPhone'un sizin yerinize konuşmasını sağlayabilirsiniz. Ücretsiz olan uygulamanın tek sıkıntısı, alacağınız cevabı sizin yerinize anlayamıyor olması.


Super Monkey Ball

Sega'nın bol maymunlu meşhur oyunu, beklediğiniz her şeyi sunacak şekilde emrinizde. Şempanzeyi 3 boyutlu labirentlerde gezdirip çıkışı bulmaya çalıştığınız oyunun dokunmaya gösterdiği hassasiyet muazzam seviyede. App Store'da en çok indirilen uygulamalardan olan Super Monkey Ball, verdiğiniz 5,99 Sterlin'e kesinlikle değecek bir oyun.TapTheBeat

İçinizdeki DJ'i ortaya çıkarmaya hazırlanın. TapTheBeat, herhangi bir şarkının dakikadaki vuruş sayısını hesaplamanızı sağlıyor. Güzel bir şarkı dinlerken uygulamayı çalıştırın ve her vuruşta ekrana bir kere tıklayın. TapTheBeat, her vuruşunuzda gerekli hesaplamaları yaparak BPM(Beats Per Minute) değerini size sunuyor. DJ'ler ve müzik meraklıları için kullanışlı ve ücretsiz bir uygulama olan TapTheBeat, eğlence mekanlarında iPhone sahiplerine ayrı bir hava katacak.

Cloudy

Çok sayıda blog hazırlama uygulaması arasından sıyrılan Cloudy, iPhone'dan fotoğraf çekip anında sitenize yüklemeye olanak tanımasının yanı sıra, basit kullanımı ve filtreleme özellikleriyle ücretsiz bir blog aracından beklentilerinizi karşılamayı başarıyor.


iPint

Arkadaş arasında en fazla ilgi toplayabileceğiniz iBeer uygulamasının bir üst hali olan iPint, bir iPhone ya da iPod Touch cihazınızı sanal bir bira bardağına çeviriyor. Ekrana tıkladığınızda bardağı doldurabilir, cihazı yana yatırdığınızda da ekranı kaplayan içeceğin yudum yudum azalışını izleyebilirsiniz. iBeer'dan farklı olarak, bu aşamanın öncesinde bir mini oyun da içeren iPint'in diğer bir önemli özelliği de ücretsiz olması.Aurora Feint: The Beginning

Tetris benzeri bir oyun ile karakter odaklı bir rol yapma oyunu bir araya gelirse ne olur? Ücretsiz bir App Store uygulaması olan Aurora Feint. Karakterinizi güçlendirdikçe daha da yüksek blok devirme yeteneklerine kavuştuğunuz oyun, iPhone için şimdiye kadar geliştirilmiş en iyi oyunlardan biri. Oyunun adının The Beginning olması da, gelecek Aurora Feint oyunlarını bekleyebileceğimiz anlamına geliyor.

MySpace

Aslında bu uygulama için çok fazla tarife gerek yok; MySpace'de ne görüyorsanız, portatif ve basit seviyede her şey iPhone ve iPod Touch cihazlarında. Daha çok mesaj yazma, yazı ve resim paylaşımı üzerine odaklanmış olan MySpace uygulaması da diğer servis tabanlı App Store uygulamaları gibi ücretsiz olarak sunuluyor.


eBay

İsmiyle kendini tanıtan bir başka uygulama daha. iPod Touch ve iPhone ile dünyanın en büyük müzayede ve ikinci el alışveriş sitesindeki işlemlerinizi yürütüp, önemli artırmaları sürekli takip etmenizi sağlayan eBay uygulaması, sitedeki hesabınız üzerinde bilgisayar olmaksızın tam kontrol sağlamanıza imkan tanıyor.

WordPress

Daha önce de tanıttığımız başarılı içerik yöneticisi WordPress'in iPhone için çıkarılan uygulaması, ücretsiz olmasının yanı sıra, hem kendi sunucunuzda bulunan hem de WordPress.com üzerinde barınan blog içeriklerini yönetmeyi destekliyor. WordPress blog'çularının kaçırmaması gereken bir uygulama.FileMagnet

Özellikle Mac kullanıcılarının fazlasıyla işine yarayacak olan FileMagnet'i iPhone veya iPod Touch'a kurduğunuzda, aynı programın kurulu olduğu bir Macintosh bilgisayardan çok sayıda dosyayı kablosuz olarak aktarabilirsiniz. Gayet hızlı çalışan bu kolay kullanımlı uygulama, fotoğraf, PDF ve diğer dosyaları zahmetsizce aktarmak için ideal.


Bilgi İçin: App Store
Yazan: Erhan Kahraman
SDN - http://shiftdelete.net

En İyi 15 iPhone Uygulaması ShiftDelete.Net Apple'ın iPhone ve iPod Touch için açtığı App Store online mağazasında yer alan en iyi 15 uygulamayı sıralıyoruz. Üstelik neredeyse tamamı ücretsiz.
10 0

Türkiye'nin en iyi teknoloji sitesi ShiftDelete.Net, 2006'dan bu yana Türkiye'deki internet kullanıcılarına hizmet veriyor. Güncel teknoloji haberleri, makale ve videolarla ShiftDelete.Net'i sosyal medyada da takip edin.
Yazarın diğer haberleri için tıklayın.

Yorum Yaz