ShiftDelete.Net anlık bildirimleri ile teknolojiden uzak kalmayın. Bildirimleri Aç

Excel Fonksiyonları Nasıl Kullanılır?

En sık kullanılan MS Office uygulamalarından biri olan Excel'de fonkisyonların nasıl kullanıldığını ve kendi formülünüzü nasıl oluşturacağınızı öğretiyoruz.

28.02.2011 / 18:00 Excel Fonksiyonları Nasıl Kullanılır?

Microsoft Office'in en çok kullanılan yazılımlarından biri olan Excel'de çok fazla işlev bulunuyor. Bunlar arasında en sık kullanılanı ise fonksiyon işlevi.

Excel'deki verileri, fonksiyon ve formüllerde kullanmak, kendi formüllerinizi oluşturmak istiyorsanız, rehberimizi adım adım takip edin.

Boş bir Excel sayfasına, kullanmak istediğiniz verileri, istediğiniz düzende yerleştirin. Verilerin hangi hücrede olduğu, hazırlayacağınız formüller için büyük önem taşıyor.

Excel'de fonksiyonları kullanmanın iki yolu var. Excel'in kendi veri tabanında birçok matematik fonksiyonu bulunuyor. Bunlara erişmek için hücrelerin hemen üstünde bulunan formül çubuğunun yan tarafında bulunan "fx" tuşuna basmalısınız.

Fonksiyonları Seçmek

Buna bastığınızda karşınıza bir menü çıkıyor. Buradan, kayıtlı fonksiyonlar arasından herhangi birini seçebiliyorsunuz.

Daha sonra, bu fonksiyonu hangi hücreler için kullanacağınızı belirliyorsunuz. İki hücrenin arasındaki verileri almasını istiyorsanız, o hücrelerin adlarını araya iki nokta üst üste koyarak yazmalısınız.

Bunun dışında, istediğiniz hücreleri fare imleci ile de seçebilirsiniz.

Kendi Formülünüzü Oluşturun

Kayıtlı fonksiyonların dışında kendi formüllerinizi de yaratmanız mümkün. Formül çubuğuna gelip "=" işareti koyup, istediğiniz formülü kendiniz yazabiliyorsunuz. Burada parantez işaretlerine dikkat etmelisiniz.

Formülü diğer hücrelere de uygulamak istiyorsanız, o formülün olduğu hücrenin köşesinde küçük artı işareti çıktığında tutup aşağı çekmelisiniz. Böylece formüldeki değerler de bir hücre aşağıya iner.

:: Excel'i ne sıklıkla kullanıyorsunuz?

{AUTHOR}

Excel Fonksiyonları Nasıl Kullanılır? Shiftdelete.net En sık kullanılan MS Office uygulamalarından biri olan Excel'de fonkisyonların nasıl kullanıldığını ve kendi formülünüzü nasıl oluşturacağınızı öğretiyoruz. 10 0

ShiftDelete.Net, günlük 230.000 aşan ziyaretçi sayısı ile Türkiye’nin en büyük teknoloji sitesidir. 5 sene önce kurulan site 173.393 üyeye sahiptir. İçeriğini her geçen gün geliştiren ShiftDelete.Net sürekli büyüyen yapısıyla dikkat çekmektedir.
Yazarın diğer haberleri için tıklayın.

Yorum Yaz
 • SDN Okuru
  08.04.2016 / 15:47:47

  Yeterli bilgi yok

  YANITLA
 • SDN Okuru
  02.02.2016 / 20:19:33

  Absalıut salgylanma bilen islemdk

  YANITLA
 • SDN Okuru
  10.05.2013 / 17:22:38

  süper

  YANITLA
 • SDN Okuru
  28.02.2011 / 21:08:48

  14 soruluk bir testte 26 kişinin not ortalaması formülü için hangi formülleri kullanacağımızı açıklar mısınız?

  YANITLA
  • SDN Okuru
   25.02.2015 / 19:23

   kolay