ShiftDelete.Net anlık bildirimleri ile teknolojiden uzak kalmayın. Bildirimleri Aç

Facebook Cep Numaranızı Neden İstiyor?

Facebook'a girenler bir süredir güvenlik sebebiyle cep telefonu numaralarını sisteme girmelerini isteyen bir uyarıyla karşılaşıyordu. Peki Facebook bu numaraları ne için kullanıyor?

15.01.2011 / 10:35
Facebook Cep Numaranızı Neden İstiyor?

500 milyon üyesiyle dünyanın en büyük sanal güçlerinden biri haline gelen Facebook, yeni yatırımlarla elindeki kozları artırmaya çalışıyor.

Geçtiğimiz aylarda ortaya çıkan bir dedikoduyla Facebook'un Gmail benzeri bir servis vereceği iddia edilmişti. Kısa süre sonra ünlü sosyal ağın CEO'su Mark Zuckerberg olayı kısmen yalanlamış ve üzerinde çalıştıkları projenin sıradan bir e-posta sisteminden çok daha öte olacağını açıklamıştı.

İlerleyen zamanlarda Zuckerberg, gerek Facebook üzerinden verdiği canlı demeçler de gerekse katıldığı toplantılarda internet sektörünü değiştirecek bir proje üzerinde çalıştıklarını belirtmeye devam etti.

 


Bu tanıtım sayfası sadece belirli üyelere gösteriliyor. Sayfanın altında ise yakında davetiye yollanacağına dair bir ibare bulunuyor

Facebook'a Cep Numaranızı Vermeyin!

Geçtiğimiz günlerde sitenin ufak bir servet karşılığı Fb.com'u almasıyla birlikte projenin gerçekleşmesi için bir adım daha atıldı. Facebook bugün bazı üyelerine yeni projesini anlatan özel sayfasını gösterdi.

Bundan sonra, kullanıcıların SMS'leri, Facebook mesajları ve e-postaları sosyal ağ üzerinden görülebilecek. Geçtiğimiz haftalarda üyelerine güvenlik için e-posta adreslerini ve cep telefonu numaralarını soran Facebook'un gerçek niyeti de ortaya çıktı.

Sosyal ağ güvenlik bahanesiyle dev projesine veri tabanı oluşturmak için milyonlarca üyesinin farklı e-posta adreslerini ve SMS numaralarını topladı.

Önümüzdeki günlerde test için davetiyeleri yollanacak sistem internet sektöründe bomba etkisi yaratacak ancak sosyal ağ sitesi her hareketiyle üyelerinin güvenini kaybetmeye devam ediyor.

Bu olay Facebook'un ilk hatası değil. Peki ünlü sosyal ağ sitesi daha önce neler yapmıştı?

Teknoloji, gadget, oyun ve kurumsal haberleri, dalından toparlayıp taze taze okuyuculara sunuyor. Ayrıca web sitesi gurmeliği yapıp ilginç adresleri bir araya getiriyor
Yazarın diğer haberleri için tıklayın.

Yorum Yaz
 • SDN Okuru
  21.12.2015 / 14:16:26

  ya numara yasakta açılmıyor

  YANITLA
 • SDN Okuru
  13.01.2014 / 15:27:50

  ya sayfam kayboldu telefon numarayı vermessem açılmıcakmış napacam ya aynen tehtit gibi ya

  YANITLA
 • SDN Okuru
  14.10.2013 / 15:32:11

  Peki Bu Aşamayı nASI GeçeBiLiriZ ??

  YANITLA
 • SDN Okuru
  03.09.2013 / 15:42:28

  ama telefon numaramı vermek istemiyorum sayfamı bile göremedim daha telefonum yanımda değil

  YANITLA
 • SDN Okuru
  19.03.2013 / 11:13:00

  ya bana face yapabilirmisiniz ben yapamıyorum kafayı yicem ya bn senem

  YANITLA
 • SDN Okuru
  29.08.2012 / 11:41:22

  telefonumuzu istemesinler

  YANITLA
 • SDN Okuru
  16.08.2012 / 08:23:00

  Aynı şeyi ben de yaşadım arkadaşlar durup dururken ne numarası yaa.Hepsi palavra milleti fişliyor bu facebook.zaten yeteri kadar fişledi milleti.kimin kimle bağlantısı var, kim nerde nasıl yaşayor hepsi adamların elinde zaten dahası milletin iç çamaşırına kadar öğrenmek istiyorlar.face'in gizli servislere çalıştığını duymuşsunuzdur.Yarın bir gün hotmail yahoo gibi binlerce üyenin bilgilerini sızdırırlar sonra da güvenlik açığımız varmış derler. Biliyosunuz yahoo'nun bu yüzden başı dertte sanırım şu sıralar tüketici hakları davacı yahoo'dan şimdiye kadarki en büyük tazminatı ödemek zorunda kalabilirler. Sakın numaranızı vermeyin. Kimsenin illegal işi olmaz ama millet her özelini de vermek zorunda değil bu zorbalıktır resmen...

  YANITLA
 • SDN Okuru
  10.06.2011 / 13:08:00

  merhaba arkadaslar yaa facebook enim hesabımı kitledi eski cep numaramı istiyor ama ben onu nkullanmıyorum herhangi birşey yapılabilirmi cep tel degişikligi falan yardımcı olursanız sewinirim şimdiden teşekkür ederim..

  YANITLA
 • karalamaca
  16.01.2011 / 00:21:43

  vermedin cep numaramı vermemde.
  sonuçta en son güveneceğin yer bir amerikan firmasıdır.

  YANITLA
 • Elbruz46
  15.01.2011 / 17:52:25 0 / 10

  canı sıkıldığına arayıp sohbet edecek...

  YANITLA
 • danger738
  15.01.2011 / 17:51:09

  Facebook'umu tamamen sildim. O kadar memnunum ki bu kararımdan. Herkese tavsiye ediyorum.

  Arkdaşlar arasnda ismim facebook hissedarı olmuştu... Günümün çooğunu orda harcıodum. Farkettirmeden bağımlılık yapıyor. Bi gün aklımdan geçtiği gibi sildim. Ve çok iyi bi karar vermişim. Artık daha çok kitap okuyorum insanlarla konuşuyorum. Kesinlikle tavsiye ederim. İlerde daha da kötüleşmeden bırakılmalı.. Sosyalliği baltalıyor bu site.

  YANITLA
 • SDN Okuru
  15.01.2011 / 14:18:33

  facebook bu güce ulaştıktan sonra ne desek boş

  YANITLA
 • The Dark Knight
  15.01.2011 / 11:21:14

  Facebook bilgiyi paylaşmıyor. Daha önce ne oldu profilleri değiştireceğiz dediler önce hak tanıdılar sonra birden herkes yeni profile geçti. Yeni güvenlik ayarı yapacağız dediler, bir süre isteyenler değiştirdi ayarları sonra da bir den herkesin profilleri açık hale geldi.

  Þu anda o bilgiler bir database oluşturdu. İleride böyle hizmetimiz var kullanmak istiyor musunuz denilecek. Bir süre sonra ise direk bilgiler kullanılacak.

  YANITLA
 • EropaKING
  15.01.2011 / 11:15:37

  Bende iki numara var...TurkCell i hiçbir yerde paylaşmıyorum..Böyle işler için Vodafone'um var..O yüzden sıkıntı yok..
  Tıpkı Yahoo'mu değil de Gmail'imi böyle işlerde kullandığım gibi..

  Ama bende, Facebook'un paylaşılmasını istemediğimiz hiçbir bilgiyi açıkça diğerleriyle paylaşacağını zannetmiyorum...Tabii gizliden yedikleri haltları bilemeyiz..

  YANITLA
 • REDFOKS
  15.01.2011 / 10:54:00

  o davetler geldi'de kullanıyoruz bile ikinci olarakta kullanıcının müsade etmediği hiç bir bilgiye müdahale yok..

  YANITLA