Facebook Cep Numaranızı Neden İstiyor?

Facebook Cep Numaranızı Neden İstiyor?

Facebook'a girenler bir süredir güvenlik sebebiyle cep telefonu numaralarını sisteme girmelerini isteyen bir uyarıyla karşılaşıyordu. Peki Facebook bu numaraları ne için kullanıyor?

15/01/2011 10:35

500 milyon üyesiyle dünyanın en büyük sanal güçlerinden biri haline gelen Facebook, yeni yatırımlarla elindeki kozları artırmaya çalışıyor.

Geçtiğimiz aylarda ortaya çıkan bir dedikoduyla Facebook'un Gmail benzeri bir servis vereceği iddia edilmişti. Kısa süre sonra ünlü sosyal ağın CEO'su Mark Zuckerberg olayı kısmen yalanlamış ve üzerinde çalıştıkları projenin sıradan bir e-posta sisteminden çok daha öte olacağını açıklamıştı.

İlerleyen zamanlarda Zuckerberg, gerek Facebook üzerinden verdiği canlı demeçler de gerekse katıldığı toplantılarda internet sektörünü değiştirecek bir proje üzerinde çalıştıklarını belirtmeye devam etti.

 


Bu tanıtım sayfası sadece belirli üyelere gösteriliyor. Sayfanın altında ise yakında davetiye yollanacağına dair bir ibare bulunuyor

Facebook'a Cep Numaranızı Vermeyin!

Geçtiğimiz günlerde sitenin ufak bir servet karşılığı Fb.com'u almasıyla birlikte projenin gerçekleşmesi için bir adım daha atıldı. Facebook bugün bazı üyelerine yeni projesini anlatan özel sayfasını gösterdi.

Bundan sonra, kullanıcıların SMS'leri, Facebook mesajları ve e-postaları sosyal ağ üzerinden görülebilecek. Geçtiğimiz haftalarda üyelerine güvenlik için e-posta adreslerini ve cep telefonu numaralarını soran Facebook'un gerçek niyeti de ortaya çıktı.

Sosyal ağ güvenlik bahanesiyle dev projesine veri tabanı oluşturmak için milyonlarca üyesinin farklı e-posta adreslerini ve SMS numaralarını topladı.

Önümüzdeki günlerde test için davetiyeleri yollanacak sistem internet sektöründe bomba etkisi yaratacak ancak sosyal ağ sitesi her hareketiyle üyelerinin güvenini kaybetmeye devam ediyor.

Bu olay Facebook'un ilk hatası değil. Peki ünlü sosyal ağ sitesi daha önce neler yapmıştı?

15/01/2011 10:35
Sayfalar:
« Önceki12


Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.
Bu haber 19915 kez okundu Bu habere 14 yorum yapıldı

Yazar: Cem Süer

Teknoloji, gadget, oyun ve kurumsal haberleri, dalından toparlayıp taze taze okuyuculara sunuyor. Ayrıca web sitesi gurmeliği yapıp ilginç adresleri bir araya getiriyor

Yorum Yaz

REDFOKS

15.01.2011 10:54
o davetler geldi'de kullanıyoruz bile ikinci olarakta kullanıcının müsade etmediği hiç bir bilgiye müdahale yok..

EropaKING

15.01.2011 11:15
Bende iki numara var...TurkCell i hiçbir yerde paylaşmıyorum..Böyle işler için Vodafone'um var..O yüzden sıkıntı yok..
Tıpkı Yahoo'mu değil de Gmail'imi böyle işlerde kullandığım gibi..

Ama bende, Facebook'un paylaşılmasını istemediğimiz hiçbir bilgiyi açıkça diğerleriyle paylaşacağını zannetmiyorum...Tabii gizliden yedikleri haltları bilemeyiz..

The Dark Knight

15.01.2011 11:21
Facebook bilgiyi paylaşmıyor. Daha önce ne oldu profilleri değiştireceğiz dediler önce hak tanıdılar sonra birden herkes yeni profile geçti. Yeni güvenlik ayarı yapacağız dediler, bir süre isteyenler değiştirdi ayarları sonra da bir den herkesin profilleri açık hale geldi.

Þu anda o bilgiler bir database oluşturdu. İleride böyle hizmetimiz var kullanmak istiyor musunuz denilecek. Bir süre sonra ise direk bilgiler kullanılacak.

ZİYARETÇİ

15.01.2011 14:18
facebook bu güce ulaştıktan sonra ne desek boş

danger738

15.01.2011 17:51
Facebook'umu tamamen sildim. O kadar memnunum ki bu kararımdan. Herkese tavsiye ediyorum.

Arkdaşlar arasnda ismim facebook hissedarı olmuştu... Günümün çooğunu orda harcıodum. Farkettirmeden bağımlılık yapıyor. Bi gün aklımdan geçtiği gibi sildim. Ve çok iyi bi karar vermişim. Artık daha çok kitap okuyorum insanlarla konuşuyorum. Kesinlikle tavsiye ederim. İlerde daha da kötüleşmeden bırakılmalı.. Sosyalliği baltalıyor bu site.

Elbruz46

15.01.2011 17:52
canı sıkıldığına arayıp sohbet edecek...

karalamaca

16.01.2011 00:21
vermedin cep numaramı vermemde.
sonuçta en son güveneceğin yer bir amerikan firmasıdır.

ZİYARETÇİ

10.06.2011 13:08
merhaba arkadaslar yaa facebook enim hesabımı kitledi eski cep numaramı istiyor ama ben onu nkullanmıyorum herhangi birşey yapılabilirmi cep tel degişikligi falan yardımcı olursanız sewinirim şimdiden teşekkür ederim..

ZİYARETÇİ

16.08.2012 08:23
Aynı şeyi ben de yaşadım arkadaşlar durup dururken ne numarası yaa.Hepsi palavra milleti fişliyor bu facebook.zaten yeteri kadar fişledi milleti.kimin kimle bağlantısı var, kim nerde nasıl yaşayor hepsi adamların elinde zaten dahası milletin iç çamaşırına kadar öğrenmek istiyorlar.face'in gizli servislere çalıştığını duymuşsunuzdur.Yarın bir gün hotmail yahoo gibi binlerce üyenin bilgilerini sızdırırlar sonra da güvenlik açığımız varmış derler. Biliyosunuz yahoo'nun bu yüzden başı dertte sanırım şu sıralar tüketici hakları davacı yahoo'dan şimdiye kadarki en büyük tazminatı ödemek zorunda kalabilirler. Sakın numaranızı vermeyin. Kimsenin illegal işi olmaz ama millet her özelini de vermek zorunda değil bu zorbalıktır resmen...

ZİYARETÇİ

29.08.2012 11:41
telefonumuzu istemesinler

ZİYARETÇİ

19.03.2013 11:13
ya bana face yapabilirmisiniz ben yapamıyorum kafayı yicem ya bn senem

ZİYARETÇİ

03.09.2013 15:42
ama telefon numaramı vermek istemiyorum sayfamı bile göremedim daha telefonum yanımda değil

ZİYARETÇİ

14.10.2013 15:32
Peki Bu Aşamayı nASI GeçeBiLiriZ ??

ZİYARETÇİ

13.01.2014 15:27
ya sayfam kayboldu telefon numarayı vermessem açılmıcakmış napacam ya aynen tehtit gibi ya

FORUMDAN SON BAŞLIKLAR

Oyun dünyasında fırtına gibi bir ay olmasını beklediğimiz Ekim 2014 ile ilgili iki üzücü haber birden geldi. İşte ertelenen o oyunlar ve yeni çıkış tarihleri....
Google, otomotiv alanındaki yeniliklerde ne kadar iddialı olmak istediğini son transferiyle bir kez daha gösterdi. Ford'un eski patronu artık Google'da....

SDN Medya

 

Eski Büyükdere Cad. Yamaç Sk. No: 6/4 4. Levent/ İstanbul
Tel: 212-269 70 87 Fax: 212-269 16 22
info@shiftdelete.net - ik@shiftdelete.net
ShiftDelete.Net sunucuları ixirhost tarafından barındırılmaktadır