ShiftDelete.Net anlık bildirimleri ile teknolojiden uzak kalmayın. Bildirimleri Aç

Facebook kendi gözlüğünü mü geliştiriyor?

Mark Zuckerberg tarafından sanal ve artırılmış gerçekliğe verilen önem Oculus alımıyla perçinlenmişti. Patent başvurusu ise bu özelliğe sahip bir akıllı gözlüğe işaret ediyor.

20.08.2017 / 10:00
Facebook kendi gözlüğünü mü geliştiriyor?

Facebook bünyesindeki Oculus departmanı tarafından yapılan bir patent başvurusu, şirketin bir artırılmış gerçeklik gözlüğü üzerinde çalışıyor olduğunu ortaya çıkartmış durumda. Tabii ki sanal ve artırılmış gerçekliğin sıkça konuşulduğu bir dönemde Facebook’un buna kayıtsız kalması beklenemezdi.

Facebook artırılmış gerçeklik özellikli akıllı gözlük hazırlığında

Patent başvurusunda, artırılmış gerçeklik gözlüğünden iki boyutlu tarayıcılı dalga kılavuzu ekran olarak bahsedilirken bilgisayar tarafından üretilen öğelerin gerçek dünya arka planına ekleneceği ifade ediliyor. Ekranın göze takılabilmesi için bir çerçeveye monte edileceği ve medyayı kullanıcıların gözleri önüne sereceği belirtilmekte. Yani özetle Facebook, sanal gerçeklik özellikli akıllı gözlükler üzerine çalışıyor. Ekran video ve görüntüleri gösterecekken, ses ise hoparlörler veya kulaklıklar ile aktarılacak.

17-08/19/facebook-oculus-artirilmis-gerceklik-akilli-gozluk-sdn-02.png

Oculus baş bilim insanı Michael Abrash, 20-30 yıl içerisinde insanların akıllı telefonlar taşımak yerine gözlükler takacağını ve tüm gün kullanılabilecek bu gözlüklerin sanal gerçeklik, artırılmış gerçeklik ve bunlar arasında kalan her şeyi sunacağını ifade etmişti.

Facebook CEO’su Mark Zuckerberg ise sanal gerçeklik ve artırılmış gerçekliğin sonraki büyük bilgi işlem platformları olacağı demecini vermişti. Hatta kendisi de gözlüklerin ve bilgisayarların akıllı telefonların yerini alacağını ön görerek 2014 yılında Oculus’u 2 milyar dolara satın almıştı.

:: Sizce, Facebook tarafından sunulacak bir artırılmış gerçeklik özellikli akıllı gözlük neler sunabilir?

SDN - ShiftDelete.Net

Tam bir teknoloji bağımlısı olan İlker, bu bağımlılığını teknolojiyi yakından takip etmek isteyenlerle paylaşmaktan büyük keyif alıyor.
Yazarın diğer haberleri için tıklayın.

Yorum Yaz
 • SDN Okuru
  22.08.2017 / 11:20:00

  Laun.

  YANITLA
 • SDN Okuru
  20.08.2017 / 10:57:41

  Bunu da mı Snapchat'den arakladılar?

  YANITLA
  • SDN Okuru
   20.08.2017 / 20:30

   bunuda google glass 'tan çaldılar yeterince açıklayıcı oldumu?