ShiftDelete.Net anlık bildirimleri ile teknolojiden uzak kalmayın. Bildirimleri Aç

Facebook'u Eski Haline Getirin

Tasarım değişikliğinden sonra eleştirilerin merkezi haline gelen Facebook kullanıcılarına güzel bir haberimiz var. Anlatacağımız bu yol sayesinde profilinizi eski sade haline dönüştürebileceksiniz.

25.01.2012 / 19:50 Facebook'u Eski Haline Getirin

Sosyal ağ Facebook, özellikle son dönemdeki tasarım değişiklikleriyle dikkat çekmeye devam ediyor. Bir süre önce düzenlenen f8 konferansında devrim niteliğindeki yeni servislerini tanıtan Mark Zuckerberg'ün en büyük silahı kuşkusuz Timeline yani Zaman Tüneli'ydi.

 

Kişilerin sanal geçmişlerini film şeridi gibi gözler önüne seren uygulamayı beğenenlerin yanısıra azımsanmayacak oranda sevmeyen de oldu. Fakat yeni profile geçen kullanıcılar buna ek olarak, sağ menüye yerleşen ve iki bölümden oluşan entegre sohbet ve akış özelliklerinden de yakınmaya başladı. 

Her ne kadar -şimdilik- Timeline tasarımından eski versiyona dönmenin bir yolu olmasa da Facebook'un birkaç yeni özelliğini eklentilerle devre dışı bırakabilmek mümkün.

İşte sosyal ağ için geliştirilen ve birçok kullanıcı tarafından bilinmeyen uygulamalar.

Anlık Haber Akışını Devre Dışı Bırakın

İlk eklentimiz, kullanıcı duvarının sağ bölümünü boydan boya kaplayan haber  akış bölümünü engellemeye yarıyor. Eklentiyi kurduktan sonra sağ alana yerleşen seçenek sayesinde, arkadaşlarınızın sitede neler yaptığını anlık olarak bildiren bu fonksiyonu kapatabiliyorsunuz.

Bunun yanında herbir gönderinin köşesinde beliren -o içeriği öne çıkanlar bölümüne koymaya yarayan- mavi renkli üçgeni de engelleyebiliyorsunuz. Dilerseniz yine tek tıkla aktifleştirebilmeniz mümkün.

İndir: Chrome - Firefox

Soru ve Anketleri Engelleyin

Aslında ilk çıktığı günlerde oldukça ilgi gören ve özellikle büyük markalar için bir nevi kamuoyu araştırması özelliği taşıyan soru ve anket özelliği kısa sürede amacından sapmaya başladı.

İnternet kullanıcılarının neredeyse en ufak bir şeyi dahi sorulaştırıp arkadaşlarına sormasıyla kısa sürede insanları sıkmaya başlayan özelliği devre dışı bırakabilmek mümkün. Geliştirilen eklenti sayesinde Facebook hesabınızı bu iki özellikten kurtarabilirsiniz.

İndir: Chrome - Firefox

Fotoğrafları Eski Stilde Görüntüleyin

Belki de en çok eleştiriye maruz kalan fonksiyonların başında yenilenen fotoğraf görüntüleme editörü geliyor. Yeni sistemde tıklanan görseller "Lightbox" özelliği ile açılır pencere (pop-up) şeklinde yayınlanıyor.

Durumdan rahatsız olan geliştiriciler de duyurdukları eklenti sayesinde bildiğimiz klasik tasarıma geçmeyi sağlıyorlar. "İleri - Geri" butonlarının da olduğu editör, yeni tasarımı sevmeyen kullanıcıların ilgisini çekiyor.

İndir: Chrome - Firefox

Facebook Chat Geri Geldi

Üyelerin arkadaşlarıyla sohbet etmesini sağlayan Facebook Chat de değişim rüzgarından nasibini alan isimlerden birisi. Haber akışının hemen altına eklenen yeni sohbet bölümünde kaydırma çubuğu ile tek liste var.

Ancak birçok kullanıcı -üzerinden her ne kadar uzun süre de geçmiş olsa- yeni sohbet fonksiyonuna bir türlü alışamadı. Soruna çözüm olması açısından geliştirilen bu eklenti sayesinde bildiğimiz, alıştığımız Facebook Chat geri geliyor.

İndir: Chrome - Firefox

"Yorum Yap" Butonu Henüz Ölmedi

Yenilenen tasarımda arkadaşlarınızın gönderilerine yorum yazdıktan sonra yayınlamak için "Enter"a basmanız yeterli oluyor. Ancak kimi kullanıcılar -alışkanlıktan dolayı- yorumlarında bir alt satıra geçmek için "Enter"ladığında yorum otomatik olarak yayınlanıyor.

Bu durumu çözecek olan eklentinin ismi ise Facebook Comment Fixer. Mavi "Yorum Yap" butonunu geri getiren eklenti, özellikle sanal sosyallerin büyük beğenisini topladı.

İndir: Chrome - Firefox

:: Sizin kullandığınız bir Facebook eklentisi var mı? Facebook'un en çok hangi özelliğinden şikayetçisiniz?

{AUTHOR}
 

Facebook'u Eski Haline Getirin Cihan PEHLİVAN Tasarım değişikliğinden sonra eleştirilerin merkezi haline gelen Facebook kullanıcılarına güzel bir haberimiz var. Anlatacağımız bu yol sayesinde profilinizi eski sade haline dönüştürebileceksiniz. 10 0

'Teknoloji tutkusu dinmek bilmeyen öğrenci' olarak tanınan yazarımız, sosyal medya ve internet gündemini adeta bir gölge gibi takip ediyor. Ek olarak çeşitli yazılım ve servis incelemeleriyle SDN okurlarına faydalı ipuçları veriyor.
Yazarın diğer haberleri için tıklayın.

Yorum Yaz
 • SDN Okuru
  22.10.2015 / 19:26:48

  Eski faceme girisyapamiyorum

  YANITLA
 • SDN Okuru
  18.01.2015 / 12:20:29

  eski haline geri dönsün

  YANITLA
 • SDN Okuru
  17.12.2013 / 12:44:36

  facebookda yeni profil acdim ancaq eyni parola eyni amail adresine indi evvelkine qayitmaq isteyirem bunu nece ede bilerem

  YANITLA
 • SDN Okuru
  05.09.2013 / 23:59:07

  facebook sayfamı eski haline nasil döndurecem

  YANITLA
 • SDN Okuru
  07.08.2013 / 12:11:32

  ooffffffffff bu ne yaaaaa şu feysi eski haline getirinnnnnnnnnnnnnnn............

  YANITLA
 • SDN Okuru
  05.08.2013 / 20:49:26

  mükemmel

  YANITLA
 • SDN Okuru
  28.12.2012 / 13:37:25

  Teşekkürler.

  YANITLA
 • SDN Okuru
  29.01.2012 / 17:39:47

  Selam Arkadaşlar zaman tünelinden kurtulmanın bir yolu varmı olursa sevinirim.tşkler

  YANITLA
 • SDN Okuru
  28.01.2012 / 00:37:19

  Slm arkadaş Facebook'ta profilimde gelen bildirimler nasıl silerim.tşkler.

  YANITLA
 • SDN Okuru
  26.01.2012 / 18:29:50

  calısmıyor yaa denedım olmadı...!

  YANITLA
 • SDN Okuru
  26.01.2012 / 08:41:10

  Bencde eski profilim geri gelsin zaman tünelini istemiyoruz :(

  YANITLA
 • SDN Okuru
  26.01.2012 / 06:37:59

  bence bu sağ taraftaki anlık haber akışı gayet güzel uygulama, bir de bu foto görüntülemeyi de yenisini beğendim (by: tb)

  YANITLA
 • SDN Okuru
  26.01.2012 / 05:57:51

  :D bende hic yeni haline gecis yapmadi. ama gecis yapanlari gördükce ne kadar sansli oldugumu görüyorum berbat birsey. facebook ikide bir degisiklik yapmayi birakip mevcut halini gelistirmeli. mesela chat kismini

  YANITLA
 • disobedient
  25.01.2012 / 23:09:36

  timeline muhtesem ya geri falan donmem ben

  YANITLA
 • Neutral
  25.01.2012 / 22:50:28

  Bir de 1 ay öncesinden açtığım http://forum.shiftdelete.net/mesajla...ku-kullan.html bu konu var TimeLine'a geçen arkadaşlar için facebook'u eski halinde kullanmasını yarayan firefox eklentisi.

  Editöre teşekkürler en azından kullanan insanlara kolaylık sağlanmaktadır.

  YANITLA
 • OnLT
  25.01.2012 / 22:42:21

  Facebook'u "eski" hale getirmek için bu kadar eklenti yükleyip tarayıcınızı yormaya ne gerek var. O kadar beğenmiyorsanız kullanmayın zorunda değilsiniz Kaldı ki facebook'un aşağıda fotoğrafını paylaşacağım haline herkes bayılıyordu. Sonra "Duvar" gelince bu ne yaa falan oldu herkes. Ama sonra yine alıştı yine kullandı herkes. Bu timeline'a da herkes alışacak benimseyecek. Çok güzel bir sistem. Hayatınızın sosyal zaman tüneli.

  YANITLA
 • REDFOKS
  25.01.2012 / 21:49:23

  yeni tasarımda chat hariç gerisi on numara hatta eskisinden on kat daha güzel

  YANITLA
 • SDN Okuru
  25.01.2012 / 21:24:31

  her sayfada link var ya dostum

  YANITLA
 • cengaver51
  25.01.2012 / 21:23:19

  linki varmı eski haline getirmek için

  YANITLA