Gıdada Hile Yapanlar İnternette

Gıdada Hile Yapanlar İnternette

T.C Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı'nın web sayfasından duyurduğu haber ile gıdada hile yapan firmalar tek tek tehşir edildiler. Firmaların tam listesi internette yayımlandı.

14/04/2012 21:00

Ülkemizde daha fazla para kazanmak için insan sağlığını tehdit edenler gün geçtikçe çoğalıyor. Çoğu ucuz sosis, salam ve sucuklarda mekanik tavuk kıymasının kullanıldığı bilinen bir gerçek. Bu tip uygulamalar ise gelişen teknoloji yardımı ile anında kamuoyuna duyuruluyor. Artık gıdada hile yapanlar da internetten duyurulmaya başlandı. 

Peki büyük firmalarda durum nasıl? 

T.C Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı, yaptığı araştırmalar sonucu satılan ürünlerde hile yaptığını tesbit ettiği şirketleri tehşir etti. Buradan duyurunun aslına ulaşabilirsiniz.

İşte öne çıkan firmalar ve hileli ürünleri. Eskiden beri yapılan at ve eşşek eti yakıştırmaları ise Efraim Usta Lokantası'nda gerçekleşmiş oldu. Lokanta'dan alınan örneklerde tek tırnaklı eti tespit edildi. İşte firmalar ve ürünleri;

  • İstanbul’da kurulu Etsan Gıda Sanayi / Apikoğlu markalı acılı yüzde 100 dana eti sucukta ‘kanatlı eti’ tespit edildi.
  • İstanbul’da kurulu Karizma Beşler Et’in ‘Uludağ’ markalı sosisinde ‘yabancı doku ve iç organ’ bulundu.
  • Konya merkezli Akgökseller Gıda’nın ‘Hasan Dede’ markalı yağlı tulum peynirinde ‘nişasta, bitkisel yağ’ tespit edildi.
  • Kayseri merkezli Birsen Güven Gıda’nın ‘Yalçıntepe’ markalı tam yağlı tulum peynirinde bitkisel yağ çıktı.
  • Konya merkezli Güldemce Gıda’nın ‘Güldemce’ markalı tam yağlı tulum peynirinde bitkisel yağa rastlandı.
  • İzmit’te Efraim Usta Lokantası’ndakipişmiş dana kavurma yemeğinde ‘tek tırnaklı eti’ bulundu.

Türk gıda sektöründeki bu hilelerin ortaya çıkması ile beraber yapılmasının güçleşmesini temenni ediyoruz.

:: Kim bilir bu zamana kadar neler yedik?

Yazan: Tolga Küçükyılmaz
SDN - ShiftDelete.Net 

14/04/2012 21:00


Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.
Bu haber 14791 kez okundu Bu habere 23 yorum yapıldı

Yazar: Tolga Küçükyılmaz

Programcılık, ağ ve sunucu sistemleri başta olmak üzere eğitim alan Tolga Cem Küçükyılmaz, yaklaşık üç yıldır donanım editörü olarak sektörde görev alıyor. Tolga'nın overclock ve akıllı telefonlara ayrı bir sevgisi bulunuyor.

Yorum Yaz

real madridli

14.04.2012 21:09
Apikoğlu,uludağ.

Worlock

14.04.2012 21:14
Kim hile yapıyorsa tek tek tehşir edilmeli insanları kandırmasınlar

m.tohan

14.04.2012 21:14
ne apikoğlu gibi adı duyulmuş bir firma böyle hileler yapıyorsa diğerleri ne yapmasın inşallah hak ettikleri en ağır cezayı alırlar

real madridli

14.04.2012 21:15
Alıntı Worlock Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Kim hile yapıyorsa tek tek tehşir edilmeli insanları kandırmasınlar
Bu devirde herkes birbirini kandırıyor ne diyon

Worlock

14.04.2012 21:19
Alıntı real madridli Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Bu devirde herkes birbirini kandırıyor ne diyon
Bu şekilde yapılırsa denetimler olursa kandıramaz işte hep denetimsizlikten kaynaklanıyor

tolgacem

14.04.2012 21:22
Apikoğlu durum ile ilgili anasayfasına bir açıklama mesajı eklemiş.

Yapılan testlerde ne kadar tavuk-hindi eti bulunduğu belirtilmediği için, aynı makinelerde üretim yapıldığı için azıcık bulaşmadan bile böyle bir sonucun çıkabileceğini iddia ediyor. Ayrıca Tavuk ve Hindi etinin karışmış olması sağlığa etkili bir notka değil ama hile söz konusu.

http://www.apikoglu.com.tr/

Ayrıca şöyle de bir gerçek var. Pek çok kayıt dışı gıda dolaşıyor. Yazıda dediğim gibi mekanik kıyma çok ciddi bir durum. Piyasada satılan çoğu 2 5 lira arası dönerler bu tip kıymalardan üretiliyor. Tabi GDO'lu besinlerle beslenen ve 21 günde civcivden tavuğa dönüşüp, kesilerek yediğimiz hormonlu hayvanlar da ayrı bir risk durumu.

Maalesef kendi kendimize yetebilecek gıda merkezi olacak bir ülke iken ne hallere düştük. Hep şu daha fazla para kazanma hırsı!

zoki

14.04.2012 21:24
İstanbul’da kurulu Karizma Beşler Et’in ‘Uludağ’ markalı sosisinde ‘yabancı doku ve iç organ’ bulundu.
koyu yerleri biri açıklaya bilir mi ? anlayamadım tam olarak.yabancı doku ve iç organ derken başka hayvanların mı ?

tolgacem

14.04.2012 21:27
Alıntı zoki Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
İstanbul’da kurulu Karizma Beşler Et’in ‘Uludağ’ markalı sosisinde ‘yabancı doku ve iç organ’ bulundu.
koyu yerleri biri açıklaya bilir mi ? anlayamadım tam olarak.yabancı doku ve iç organ derken başka hayvanların mı ?
Yani arkasında yazan içindekiler bölümünün haricinde yazan malzemeler yabancı doku oluyor heralde. Ayrıca sosin içinde et yerine sakatat malzemeleri, hayvanların kullanılmayan organlarından parçalar kullanılıyor.

Bunlar tehşir edilenler ve denetim yapılanlar. Daha neler var neler. Özellikle sositen uzak durmak lazım. Biraz araştırınca neler çıkıyor neler.

ZİYARETÇİ

14.04.2012 22:04
ben yaptım diyecek hali yok ya. miktarı açıklanmamış. Adam gibi üretim hattı kur. kuramıyorsan yapma. daha neler yediriyorlar bize kimbilir. bu markalar bunu yapıyorsa diğerleri neler yapar.

vegaturk

14.04.2012 22:18
Teşhir edilsin edilmesine ama bu millet balık hafızalı 3 ay sonra yine gider aynı ürünü alır halkın sağlığıyla oynayanlara en ağır cezalar verilmeli ki sektörde tutunamasınlar bunların teröristten farkı yok birisi bal diye içine basar şekeri et olayına hiç gelmeyelim mideniz kaldırmaz.
bence apikoğlundan beter firmalar var sektörde

Yakında taze et diye birbirimizi yemesek bari

Neyse daha fazla anlatmayayım mutfağa benim için hazırlanmış salatayı yemeğe gideyim gerçi oda %100 GDO ludur

Herşey iyice matrixe benzemeye başladı anasını satayım dometesin tadını hayal ederek ısır
Tavuk etini hayal ederek ye tavukta bile lades yapacak kemik bırakmadılar ( civcivlere bir aşı vuruyorlarmış daha çabuk olgunlaşsın büyüsün diye! hayvanlar kemik hastalığına yakalanıyorlarmış bazısı okadar büyüyormuş ki canlıyken kemikleri kırılıyormuş )

Giderek matrixe alışmaya başladım bana neo yu getirin...

ZİYARETÇİ

14.04.2012 22:18
Bu tür haberler basında yeterince yer alıyor, her bilinçli vatandaş basının ilgili organlarını takip ediyor eminim. Bir teknoloji sitesi diye takip ettiğim SDN'in haber sitesi olma yolunda ilerlemesi biraz tuhaf geliyor açıkçası. Haber okumak için yeterince kaynak mevcut, üstelik işin profesyoneli kaynaklar ve bu haberi neredeyse bir hafta önce yayınladılar. Hep dediğim gibi, herkes işini yapmalı. Burası teknoloji sitesi mi? Yoksa ben mi öyle sanıyorum?

SwateR

14.04.2012 22:29
Alıntı zoki Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
İstanbul’da kurulu Karizma Beşler Et’in ‘Uludağ’ markalı sosisinde ‘yabancı doku ve iç organ’ bulundu.
koyu yerleri biri açıklaya bilir mi ? anlayamadım tam olarak.yabancı doku ve iç organ derken başka hayvanların mı ?
Tarım ve Köyişleri bakanlığı dün bir TV kanalında böyle açıkladı.

Anlamadığın yer için 2:56 bakabilirsin.

61trabzon61

14.04.2012 22:37
daha neler neler çıkacak millet şaşacak kalacak.

ilahiyatci

14.04.2012 23:32
tehşir hışırdatma teşhir gösterme demek. çok çakıyor ana sayfada editörler bir el atabilir mi mümkünse

ZİYARETÇİ

15.04.2012 01:01
bu et tavuk süt mamuleri diyer gıda madeleri yurdun butun il ve ilçlerine kadar araştırılsın ki bunu yapanlar teşiredilsin il veilçelerde bu gibi mamüler da çok satılır ilçe salık müdürlikleri üzerine giderse daha çök sateçikler çıkar

El Padrino

15.04.2012 01:15
Allah korkusu olmayınca böyle oluyor işte.Gönül rahatlığıyla yemek yiyemicekmiyiz arkadaş.Bu ne rezillik, bu ne keşmekeşlik, bu ne alçaklık.Apikoğlu gibi bir marka bile böyle bir işe karışmışsa VAY HALİMİZE ! Yazıklar olsun.Allah bizim sağlığımızla oynayan, kandıran, dolandıran, zehirleyen firmaların, kişilerin sonunu getirsin inşallah.Allah korusun bizi.Tabi iş son kullanıcıda yani bizde bitiyor.Salam, sosis, sucuk seviyorsan ya parana kıyıcaksın pahalı ürünü alıcaksın ya da yemiceksin arkadaş.Yapcak başka birşey yok.

Ayrıca Apikoğlu kendi sitesinden açıklama yapmış diye editörümüz paylaşmış bizimle.Apikoğlu gibi bir marka hem kırmızı et, hemde beyaz etten üretilen mamülleri aynı makinada yapıyorsa yazıklar olsun öyle firmaya.%100 Dana eti diye insanları kandırarak sattığı sucuklardan, salamlardan, sosislerden kazandığı HAKSIZ KAZANCLA bir makine daha alamamış mı? Ya yazıklar olsun ya.Diyecek söz bulamıyorum.LANET OLSUN !!!

ZİYARETÇİ

15.04.2012 08:47
Tamam iyi guzel de bu haberin teknolojiyle ilgisi nedir? Konunun websitesi uzerinden yayinlanmis olmasi mi?

ZİYARETÇİ

15.04.2012 09:36
Kontroller yapıldığında firma isimlerin basın ile paylaşılması çok yaptırıcı bir etken, fakat kesilen cezalar çok komik ve teşvik edici.bildiğim kadarı ile usulsuzluk tespit edildiğinde 11 milliyar ceza kesiyorlar. Bence uygulanması gereken sistem sattıkları kusurlu ürünün parasını devlete iade etmeliler. yanı 10000 acılı sucuk sattılarsa ve piyasa değeri 9 tl ise devlet bu değer üzerinden ceza kesmeli.

ZİYARETÇİ

15.04.2012 17:01
15.04.2012 08:47 Hayırdır sıkıntın ne ? apikoglundamı calısıyon?

ZİYARETÇİ

15.04.2012 22:57
bu sahtekarlara yüksek miktarda ceza kesilmeli.acaba tarım bakanlığı ceza kesiyormu,yoksa İŞ OLSUN diye isimmi yayınlıyor,zaten bu rezliller bir kaç gün sonra yine unutulacak, kaldıkları yerden devam edecekler..AMAÇ .100.BİN LİRA VE ÖTESİ cezalar kesilmesi.ve yetkililerinin hapis edilmesi.gerekir.yoksa TEŞHİR,in bir faydası olmaz. 3 gün geçmeden gene devam eder,bu karektersizler..

ZİYARETÇİ

16.04.2012 00:15
kamuspotu olarak tvde reklam olarak ve de firma isminin teshir edilmelidir.etci sutcu balcil

ZİYARETÇİ

16.04.2012 09:07
"Kamuoyuna ilan etme" konusunu firmaları uyarmak amacıyla kullanılması gerektiğini düşünüyorum. Sahtekarlık konusunda uyarılan ve ısrarcı olan firmaları ilan edin, tamam. Ama önce merdiven altı çalışan tamamen denetimsiz, kayıtlarda bile olmayan diğer yarıyı denetim altına alın önce, onlar acaba sadece tavuk etimi katıyor dana sucuğa?

ZİYARETÇİ

08.06.2012 10:23
Enflasyonun yükselmemesinde herşey süper ekonomik yönetim mi sanıyorsunuz? Meyve sebse yiyecek içecek vs. gibi şeylerde fiyatların artmaması mantıklı geliyor mu?

İLGİLİ HABERLER

FORUMDAN SON BAŞLIKLAR

Riot Games, League of Legends için yeni bir sinematik video yayınladı. Katarina'dan Darius'a, Rengar'dan Zyra'ya kadar yeni-eski pek çok şampiyon bu videoda....
Google, otomotiv alanındaki yeniliklerde ne kadar iddialı olmak istediğini son transferiyle bir kez daha gösterdi. Ford'un eski patronu artık Google'da....

SDN Medya

 

Eski Büyükdere Cad. Yamaç Sk. No: 6/4 4. Levent/ İstanbul
Tel: 212-269 70 87 Fax: 212-269 16 22
info@shiftdelete.net - ik@shiftdelete.net
ShiftDelete.Net sunucuları ixirhost tarafından barındırılmaktadır