Okunma

Görüntü Üzerinden İnternet Araması Yapın


11 Temmuz 2014 Cuma 13:00
Görüntü Üzerinden İnternet Araması Yapın

İnterneti kullanan hemen herkes bilmedikleri herhangi bir konu hakkında arama yapıyor. Ancak bazen karşınızda duran objenin, yemeğin veya süs eşyasının ismi aklınıza gelmediği anlar olmuştur. İşte tam bu noktada CamFind isimli uygulama devreye giriyor.

Mesela yolda yürürken bir heykel gördünüz. Fakat bunun hangi döneme ait olduğu, kim tarafından yapıldığını merak ettiniz. Böyle durumlarda tek yapmanız gereken akıllı telefonunuzu çıkarıp, CamFind adlı uygulamayı açtıktan sonra, fotoğraf çekmeniz yeterli.

Özellikle bildiğiniz veya ilk defa gittiğiniz şehir veya ülkelerde oldukça işe yarayabilecek uygulamanın detaylarına hep birlikte bakalım.

Uygulamayı açtığınızda sizi son derece sade bir arayüz karşılıyor. Böylece özellikle hareket halindeyken istemeyerek, başka bir menüye girmeniz önlenmiş oluyor.

Sağ alt tarafta bulunan üç noktaya dokunduğumuzda sesi açıp, kapatmaya yarayan ikon en üstte yer alıyor. Çünkü uygulama çektiğiniz görsellerin ne olduğunu sesli bir biçimde size söyleyebiliyor. Eğer bu özelliği kullanmak istemiyorsanız, uygulamayı sessize alabilmeniz mümkün.

Mikrofon ikonunun bulunduğu simgeye dokunarak, Google Now uygulamasında olduğu gibi sesli arama yapılabiliyor. Sesli arama içi Nuance adlı firmanın teknolojisini kullanan uygulama, aynı zamanda Türkçeyi de destekliyor.

Kıtaların yer aldığı dünya simgesine dokunduğumuzda ise dil seçeneklerinin bulunduğu bir liste karşılıyor bizleri. Burada yapacağınız seçimler hem aradığınız görselin okunmasında hem de sesli komut özelliğinde etkili oluyor. En aşağıda yer alan bölümde ise uygulama hakkında bilgiler gösterilmekte.

Shifdelete.Net’in görselini çektiğimizde sorunsuz uygulama bunu sorunsuz bir şekilde algılayıp, internet üzerinden hızlıca arama yaptıktan sonra ilgili sonuçları sunuyor. Hatta CamFind o kadar başarılı ki bunun bir ekran görseli olduğunu bile yazdı.

İkinci denemede ise MacBook Air’ın fotoğrafını çektik. Uygulama kendinden isteneni tam anlamıyla yerine getirerek, aramayı Google üzerinden gerçekleştirdi.

Sesli arama

CamFind’ın bizleri mutlu eden bir güzel özelliği ise sesli aramanın Türkçe dilini destekliyor olması. Eğer sessiz bir ortamda konuşursanız, uygulama büyük bir doğrulukla aramak istediğiniz kelimeyi algılıyor. Denemelerde yabancı sözcükler dışında her hangi bir sorunla karşılaşmadık.

Uygulamanın ana ekranında, sol alt tarafta bulunan geçmiş simgesine dokunarak, saha önce yaptığınız sesli ve görsel aramalara ulaşabiliyorsunuz.

Toparlamak gerekirse CamFind, özellikle Türk kullanıcıları fazlasıyla şaşırtacak gibi görünüyor. Çünkü genelde bu ve benzeri uygulamaların büyük çoğunluğunda Türkçe dil desteği bulunmaz. Bulunanlarda ise genelde algılamada sıkıntılar çıkabiliyor. Fakat CamFind’de böyle bir sorun yok.

Uygulama aslında anahtar kelimeler üzerinde arama yaparak sonuca ulaşıyor. Anahtar kelimeleri sunucuya gönderip, en yakın karşılığı aldıktan sonra Google üzerinde aramayı gerçekleştiriyor. Tabii arama demişken, bunun çok hızlı olduğunun da altını çizmekte fayda var.

Sonuç olarak ücretsiz bir şekilde sunulan CamFind bizim beğenimizi kazandı. Eğer uygulamayı denemek isterseniz iOS platformu için bu adresi, Android platformu için ise burayı ziyaret edebilirsiniz.

Uygulamanın görsellerini diğer sayfalardan inceleyebilirsiniz.

:: CamFind’ı beğendiniz mi?

 
yazarUtku Utkucu

ShiftDelete.Net'in çiçeği burnunda oyun editörü Utku, her gün en yeni oyun haberlerini SDN okurları için hazırlıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 yorum - “Görüntü Üzerinden İnternet Araması Yapın”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  google zamanında kendi yapıp geliştirdiği çok eskiden beri androidde var olan bir proğram goggless kullanımı güzel ve başarılı ve haliyle zevkli .

 2. SDN Okuru dedi ki:

  google glass var cokda iyi camerayi kullariken hemen buluyo

 3. SDN Okuru dedi ki:

  google’ın bunun için ayrıca programı vardı yanlış hatırlamıyorsam.. çok gerek olmuyor ama belli de olmaz 🙂

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Beter than google goggles…

 5. pashayus dedi ki:

  Google kullanarak da öyle bir şey yapılabiliyor ama çok da etkili değil. Görseller kısmına gelip görüntüyü sükleyip arama kısmına bırakıyorsun.

" Görüntü Üzerinden İnternet Araması Yapın konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Görüntü Üzerinden İnternet Araması Yapın ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Görüntü Üzerinden İnternet Araması Yapın ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "