Okunma

Hangi Dosya Ne Kadar Yer Kaplıyor?


04 Eylül 2011 Pazar 12:09
Hangi Dosya Ne Kadar Yer Kaplıyor?

Sabit diskinizdeki verileri düzenli bir şekilde kaydetmiyorsanız, kendinizi bir süre sonra karmakarışık bir deponun içinde bulabilirsiniz. Kimi zaman da belki ileride işime yarar diye kaydettiğiniz dosyaları silmeyi unutabilirsiniz.

SequoiaView, sabit diskinizi tarayarak dosya büyüklüklerine göre dosyaların diskte kapladığı yeri gösteren ücretsiz bir yazılım. Büyük boyuttaki dosyalar ekranda büyük kareler halinde, küçükler ise daha küçük kareler halinde görüntüleniyor.

Program, dosyaları hiyerarşik bir sırada gösteriyor. Bu sayede dosyanın nerede olduğunu kolayca öğrenebiliyorsunuz. Uygulama ilk açıldığında tüm kareleri gri tonlarda gösteriyor. Ancak isterseniz View > Colors > Enable Colorscheme yolunu izleyerek renklendirilmesini de sağlayabilirsiniz.

İsterseniz yine kendi belirlediğiniz dosya uzantılarının hangi renkte gösterileceğini de belirtmeniz mümkün. Karelerin üzerine çift tıkladığınızda ilgili verileri görebilirsiniz. Sağ tıkladığınızda ise dosyaların bulunduğu klasöre gitmenizi sağlayan menülere ulaşabilirsiniz.

İndir: Sequoia View

:: Bu uygulamayı yararlı buldunuz mu?

 
yazarAtalay Keleştemur

Web uygulamaları geliştirmekten, yazı yazmaktan ve Linux kullanmaktan keyif alan bir açık kaynak gönüllüsü. Ayrıca boş zamanlarında bol bol LOTRO oynuyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Hangi Dosya Ne Kadar Yer Kaplıyor?”

  1. whoobay dedi ki:

    7-8 sene önce kullanmıştım, hatırladım. Adını hatırlamadığı, kaybettiği büyük dosya arşivini bulamayanlar için güzel çözüm.

" Hangi Dosya Ne Kadar Yer Kaplıyor? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Hangi Dosya Ne Kadar Yer Kaplıyor? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Hangi Dosya Ne Kadar Yer Kaplıyor? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "