Okunma

Hangi İşletim Sistemi Kullanıcıların Gözdesi?


02 Kasım 2010 Salı 22:12
Hangi İşletim Sistemi Kullanıcıların Gözdesi?

Microsoft’un işletim sistemlerini kullananların yüzde 59’u Windows XP işletim sistemini tercih ediyor. Bu rakam geçmiş aylara göre sevindirici bir şekilde yüzde 10 azalmış durumda.

Windows 7 kullanımı Windows Vista’yı geçmiş durumda ve yakın süre içersinde yüzde 20’leri görecek gibi gözüküyor. Çünkü Microsoft’un son raporuna göre yüzde 5’lik bir artışa sahip.


Tarayıcı marketine baktığımızda ise Internet Explorer‘ın ezici üstünlüğünün devam ettiğini görüyoruz. Toplam pastada yaklaşık yüzde 60’lık bir pay sahibi durumunda.

Internet Explorer kullanıcılarının yaklaşık yarısı Internet Explorer 8′i tercih ediyor. Internet Explorer 9’un kullanım oranı ise yüzde 1’in altında.

Bu rakamlara ek olarak basına dağıtılan grafikte Firefox kullanım oranının yüzde 22 olduğunu görüyoruz. Crome ise oldukça hızlı bir yükselişe sahip ve kullanım oranı yüzde 8’in üzerlerine çıkmış durumda.

Safari ve Opera’nın durumları ise pek iç açıcı değil. Geçtiğimiz aylara baktığımızda Safari yüzde 0.06 ve Opera yüzde 0.11 düşüş gösteriyor.

::
Sizin tercihleriniz neler?
yazarGökhan Saltık

ShiftDelete.Net, günlük 230.000 aşan ziyaretçi sayısı ile Türkiye’nin en büyük teknoloji sitesidir. 5 sene önce kurulan site 173.393 üyeye sahiptir. İçeriğini her geçen gün geliştiren ShiftDelete.Net sürekli büyüyen yapısıyla dikkat çekmektedir.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “Hangi İşletim Sistemi Kullanıcıların Gözdesi?”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    xp vista w7 nin ne olduğunu bilmeyen bir sürü insan var

" Hangi İşletim Sistemi Kullanıcıların Gözdesi? konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Hangi İşletim Sistemi Kullanıcıların Gözdesi? ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Hangi İşletim Sistemi Kullanıcıların Gözdesi? ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "