ShiftDelete.Net anlık bildirimleri ile teknolojiden uzak kalmayın. Bildirimleri Aç

Cloud Computing Nedir? Ne İşe Yarar?

Bilgisayarların geleceğini hiç düşündünüz mü? Teknoloji tutkunlarının mutlaka birkez duyduğu Cloud computing'in anlamı nedir? Tüm bu soruların cevabı haberimizde.

04.05.2010 / 17:30

Günümüzden bulut örnekleri

Bulut bilgiişlemin, tanımını yapmak için en iyi örneklendirme şu anda farkında olmadan kullandığımız bu altyapıyı kullanan sistemler olacaktır. Şu anda en ünlü ve yaygın bulut tabanlı çalışan şirket Google. Gmail hizmetlerinin birçoğu Google'un özel bulutu üzerinden çalışıyor.

Google'ın takvim ve docs (döküman) hizmetlerini ele alalım. Sitenin takvim kısmına girdiğiniz zaman, bulut altyapısı size boş bir sayfa atıyor. Buradan, hangi günde toplantınız ya da randevunuz olduğunu yazıyorsunuz.

 

İşiniz bittiği zaman ise Gmail, bilgilerinizi kendi sunucularını kayıt ediyor. Kısacası, şu anda bilgileriniz Gmail'in hazırladığı bulutun içerisine ekleniyor. Takviminize ulaşmak istediğiniz zaman ise, herhangibir bilgisayardan Gmail'inize girmeniz yeterli oluyor.

Google, bilgi bulutu üzerinden size ait bilgileri takvim sayfalarınıza atıyor. Aynı şekilde docs özeliğini kullandığınız zaman, Google size dökümanlarınız için bir bulut alanı tahsis ediyor. Bu alana istediğiniz bilgiyi yazıp bulut içerisine bilgilerinizi ekliyorsunuz. Yazdıklarınızı kayıt ettiğiniz zaman ise, arayüz ve internet bağlantısı senkronize şekilde çalışıp bilgilerinizi Google sunucularında kaydediyor.

Aynı takvimdeki gibi, kaydettiğiniz döküman hesabınıza ulaştığınız her bilgisayardan erişebilir hale geliyor.

Bugünkü yazımızda, bulut bilgiişlem hakkında aklınızda bazı fikirler oluşmasını sağladık. Yarın sistemin çalışma şeklini ve ücretlendirmesini anlatacağız.

:: Cloud computing teknolojisine geçiş süreci sizce hızlandırılmalı mı? Bu teknolojiyle ilgili en çok hangi detayları merak ediyorsunuz?

Yazan: Cem Süer
SDN - ShiftDelete.NetTeknoloji, gadget, oyun ve kurumsal haberleri, dalından toparlayıp taze taze okuyuculara sunuyor. Ayrıca web sitesi gurmeliği yapıp ilginç adresleri bir araya getiriyor
Yazarın diğer haberleri için tıklayın.

Yorum Yaz
 • SDN Okuru
  25.12.2010 / 00:09:55

  kişisel bilgi güvenliği tehlikeye girebilir veya takibe açık olabilir. insan kendi bilgisayarını bile koruyamazken başka bir yerde bilgi depolamak ve oaray güvenmek kolay olmasa gerek.

  YANITLA
 • SDN Okuru
  23.12.2010 / 23:48:31

  sistemin tekelleşmesi derim ama bir yandan da çok iyi yönleri var diyebiliriz

  YANITLA
 • SDN Okuru
  25.11.2010 / 00:54:59

  Güvenlik sorunu, internet bağlantı hızı, gizlilik sorunları hep olacağı için geleceğin sistemi demek yanlış olur. Bulutişlem internet üzerinde bazı dosyaları saklayıp bazı uygulamaları kullanmaksa zaten bugün tümünü yapabiliyoruz.

  YANITLA