ShiftDelete.Net anlık bildirimleri ile teknolojiden uzak kalmayın. Bildirimleri Aç

Hidrojen üretiminde yeni yöntem!

Araştırmacılar, geleceğin yakıtı olarak gösterilen hidrojeni oluşturmada yeni bir teknik geliştirdi. Artık su ve alüminyum kullanarak hidrojen oluşturulabilecek.

05.08.2017 / 18:30
Hidrojen üretiminde yeni yöntem!

Doğada bol miktarda ulunan hidrojen, temiz ve verimli olması nedeniyle geleceğin yakıt kaynağı olarak gösteriliyor. Günümüzde hidrojen yakıtı kullanımının önündeki en büyük problem ise ortaya saf bir şekilde çıKarmanın çok zor olması ve elde etmede yaşanan güçlükler.

Su ve alüminyum alaşımı kullanıldı

Hidrojenin, su ve normal alüminyum arasındaki bir reaksiyonun yan ürünü olması son derece yüksek sıcaklıklarda veya ilave katalizörler ile mümkündür. Buna ek olarak, hidrojen üretilmesi saatler almakta ve sadece yüzde 50'lik bir etkinliğe sahip olacaktı.

Amerikan Ordu Araştırma Laboratuvarı'ndaki araştırmacılar, yeni bir alüminyum alaşımına su döküldüğünde anlık olarak hidrojen oluştuğunu keşfetti. Yeni alüminyuma su dökülmesi ile yapılan üretim bir nevi otomatik bir reaksiyon olduğu için diğer yöntemlere kıyasla yüksek verimliliğe sahip. Araştırmacılar, yüzde 3’lük bir sürede yüzde 100’lük verim sağlandığını belirtiyor.

17-08/05/hidrojen-aluminyum-su-shiftdelete.jpg

Gelişmeler şu an için umut verici olsa da cevaplanması gereken sorular bulunuyor. Laboratuvar ortamında başarılı sonuç alınan bu çalışmanın dışarıda saha ortamında test edilmesi gerekiyor. Ayrıca yeni alüminyum alaşımının seri üretiminin mümkün olup olmadığı ve maliyetinin ne kadar olacağının belirlenmesi gerekiyor.

:: Hidrojen elde etmeye yönelik yapılan bu çalışma hakkında ne düşünüyorsunuz?

SDN - ShiftDelete.Net

Yorum Yaz
 • SDN Okuru
  10.08.2017 / 23:13:59

  yorumlara bak ya işte bu ülkenin sorunu bu herkes her şeyi bildiğini sanıyor çıkan hidrojeni yaktığın zaman geri su açığa çıkıyor kardeş

  YANITLA
 • SDN Okuru
  10.08.2017 / 23:12:47

  "Peki sizce su yeterince ucuz bir kaynak mı? milyonlarca metreküp suyu gaza dönüştürüp onu da yaktıktan sonra insanlığın geleceği nasıl etkilenir sizce?" kardeş zaten çıkan hidrojeni yaktığında geri su oluyor h+o2=h2o

  YANITLA
 • SDN Okuru
  07.08.2017 / 05:09:18

  Mesele hidrojeni elde etme meselesi degil yegen, mesele paketleyememek...

  YANITLA
 • SDN Okuru
  06.08.2017 / 21:07:11

  Peki sizce su yeterince ucuz bir kaynak mı? milyonlarca metreküp suyu gaza dönüştürüp onu da yaktıktan sonra insanlığın geleceği nasıl etkilenir sizce?

  YANITLA
 • SDN Okuru
  06.08.2017 / 16:55:15

  masa başında ülke kurtaran borcular okusun bu haberi :D.

  YANITLA
 • SDN Okuru
  06.08.2017 / 11:45:30

  geleceğin yakıtı elektriktir buna çoktan karar verildi boş çalışma bunların yaptığı gidin bakın hiç hidrojen çalışması yapan araba firması varmı sadece geçen ay audi 10 milyar dolar para ayırdı elektrikli araçlar için

  YANITLA
 • SDN Okuru
  06.08.2017 / 00:50:31

  Eğer Hidrojen üretimi suyun geri dönüştürülemez bir şekilde ayrıştılmasıyla oluyorsa ki öyle değilse sıkıntı yok; hem yenilenebilir bir yakıt olarak sayılamaz, hem de suyun miktar olarak azalmasına neden olacağından ve bunun gelecekte sürekli olacağını düşünür isek büyük bir doğa katliamı ve su ve yiyecek kıtlığı çekilmesine neden olacağa benziyor.

  YANITLA