Okunma

İngiltere’den Google’a Tehdit!


03 Kasım 2010 Çarşamba 18:00
İngiltere’den Google’a Tehdit!

İngiliz yetkililer, Google’ın Street View projesi süresince topladığı WiFi verileri hakkında soruşturma başlattı. Bilindiği üzere Street View, Google Maps ve Google Earth için panaromik sokak fotoğrafları toplamaya yönelik bir uygulama ve arama devinin başını, zaman zaman belaya sokuyor. 

Şirket, kısa süre önce Street View uygulamaları sırasında yanlışlıkla kişisel verileri topladığını itiraf ederek, kamuoyundan özür dilemiş (Google’dan Resmi Özür) ve Avustralya, Kanada, Güney Kore gibi ülkelerde firma aleyhine soruşturma açılmıştı. 

Özürle Yetinmeyen Ülke

İngiltere ise özürle yetinmedi ve mahremiyet yasalarını ihlal ettiği gerekçesiyle Google’a 800.000 dolar ceza kesilmesi gündeme geldi.  Müfettiş Christopher Graham, “Google’ı uyardık ve bir daha benzer bir vakanın gerçekleşmemesi yönünde söz aldık” açıklamasını yaptı. Graham, “Mahremiyet yasası tekrar ihlal edilirse, sert yaptırımlarda bulunacağız” tehdidini savurmayı da unutmadı.

 

:: Google aleyhine açılan soruşturmalar hakkında ne düşünüyorsunuz?
yazarBarış Terun

Geçmişte pek çok bilişim ve otomobil dergisinde çalışan Barış, Psikoloji Yüksek Lisansı'nı bitirdikten sonra tüm mesaisini, büyük bir zevkle ShiftDelete.Net'e ayırıyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

1 yorum - “İngiltere’den Google’a Tehdit!”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    bu eğer türkiyede olsa hemen “türkiye özgürlükler ülkesi değil” diye çırpınanlar çıkardı ortaya. nedendir anlamıyorum ama ülkemizi hep bir aşağılama eğilimi var bizim millette. yabancı yaparsa modernlik(!), türkiye yaparsa cehalet gerilik vesaire. türkiye işte 😛

" İngiltere’den Google’a Tehdit! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere İngiltere’den Google’a Tehdit! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda İngiltere’den Google’a Tehdit! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "