Okunma

İsveç’te çok garip drone yasağı!


24 Ekim 2016 Pazartesi 04:00
İsveç’te çok garip drone yasağı!

Sadece bir sene öncesine kadar dünyanın her yerinde serbestçe drone uçurabilen drone sahipleri için 2016 kabus gibi bir yıl oldu. Sayısız ülkede drone kullanımına dair önemli kısıtlamalar getiren yönetmelikler uygulamaya konuldu.

Ancak bu kısıtlamalardan en garibi İsveç’te ortaya çıktı. İsveç mahkemelerinin kararına göre artık “kameralı drone” uçurmak pratik olarak imkansız hale geldi.

Güvenlik kamerası çevrede dolaştırılamaz

İsveç’teki bir mahkeme, drone’ların aynı zamanda “güvenlik kamerası” olduğuna dair yorum getirerek, güvenlik kamerası kurmak için gerekli izinlere tabi olması gerektiği kararını verdi.

Buna göre, eğer kameralı bir drone uçuruyorsanız onunla sadece evinizi, arabanızı gözlemlemeniz gerekiyor. Öte yandan İsveç’te halka açık alanlarda görüntü almak yasak değil ancak mahkemenin neden bu kararı aldığı anlaşılamıyor.

İsveç’te drone sahipleri karar üzerine protestolara başladılar. Kararı temyiz etmek için de süreç başlatıldı ancak bu sırada ülkede drone uçurmak pratik olarak yasaklanmış durumda. 

Film ve reklam endüstrisinde drone’lar çok yoğun kullanılıyor ve bu kararla birlikte ülkedeki tüm reklam ajanslarının ve film yapımcılarının da eli kolu bağlanmış oluyor.

Halk kararın yüksek mahkemeden döneceğine inanıyor ama yine de ülke bu “mantıksız” kararın nedenini tartışmaya devam ediyor.

:: Sizce drone’lar için hangi kısıtlamalar uygulanmalı?
yazarTolga Deniz

Teknolojiyle iç içe yaşayan, dünyayı birlerin ve sıfırların arkasından gören ama yaşamdan da kopmayan, boş zamanlarında Los Angeles'ın altını üstüne getiren, bir gün yeniden Türkiye'ye dönme hayalini hep taze tutan kendi halinde bir insan.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “İsveç’te çok garip drone yasağı!”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Drone ile öğrenci yurtlarını gözetleyenlerin olduğu bir ülkede başkalarının aldığı kararı mı eleştiriliyor?

  2. SDN Okuru dedi ki:

    neden mantıksız olsun her önüne gelen drone uçuruyor birgün odanın karşısında kamerlı drone görürsen mantıksız olmadığını anlarsınız bence drone kullanmak için firmaların izin başvurusu yapması lazım her önüne gelen kullanmasın

  3. SDN Okuru dedi ki:

    "Mantıksız" karar mı? Ve bu eleştiri Türkiye'den yayın yapan bir online platformun içindeki yazıdan mı? Ne "mantıksız" bir eleştiri.

" İsveç’te çok garip drone yasağı! konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere İsveç’te çok garip drone yasağı! ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda İsveç’te çok garip drone yasağı! ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "