ShiftDelete.Net anlık bildirimleri ile teknolojiden uzak kalmayın. Bildirimleri Aç

Kan akışından elektrik üretildi!

Damarlarınızdaki kanın akış hızından elektrik üretildiğini hayal edebiliyor musunuz? Geliştirilen yeni bir nanogeneraör, damar içinde kan akışından elektrik üretebiliyor.

12.09.2017 / 15:00
Kan akışından elektrik üretildi!

Elektrik üretimi için yıllardır akan suyun hareket enerjisinden yararlanıyoruz. Çinli araştırmacılardan oluşan bir ekip, büyük hidroelektrik santraller ile benzer prensipte çalışan, damar içine sabitlenerek kan akışından elektrik üretecek küçük bir nanogeneratör geliştirdi.

Damarlarda nanogeneratör kullanılacak

Binlerce yıl önce akan suyun gücünü değirmenlerde kullanan insanoğlu, gelişen Teknoloji ile bu gücü hidroelektrik santraller ile elektrik enerjisi üretmek için kullanmaya başlamıştı. Şimdilerde ise bu teknoloji küçülerek damarlarımızın içine kadar girmeyi başarıyor.

Fudan Üniversitesi'nden araştırmacılar, polimerik çekirdeğin etrafına sarılmış düzenli bir karbon nanotüp dizisine dayanan yeni bir tür elektrik üreten cihaz geliştirdi. Elyaf şekilli akışkan nanogneratör (FFNG) olarak adlandırılan cihaz damarlardaki kan akışından elektrik enerjisi üretmeyi başardı. FFNG, göreceli hareket ile fiberin etrafında bir elektrikli çift katman oluşturdu ve akan solüsyon simetrik yük dağılımını bozdu. Simetrik yük dağılımındaki bozulma, elektrik enerjisi üretilmesini sağladı.

17-09/11/kandan-elektrik-uretimi-shiftdelete.jpg

Cihaz tarafından ne kadar güç üretildiğine dair kesin bir bilgi verilmedi ancak bilim insanları, diğer minyatür enerji toplama cihazlarına kıyasla "yüksek verimlilikte" çalıştığını ve yüzde 20'den daha fazla bir güç dönüşümünün olduğunu iddia ediyor. Kurbağalar üzerinde yapılan testleri başarı ile tamamlayan bilim insanları, cihazı insanlara entegre edecek şekilde geliştirmeyi ve önümüzdeki yıllarda uygulanabilir hale getirmeyi amaçlıyor.

:: Damarlarınızı elektrik santraline dönüştürecek nanogeneratör hakkında ne düşünüyorsunuz?

SDN - ShiftDelete.Net

Yorum Yaz
 • SDN Okuru
  13.09.2017 / 12:08:26

  İçerik kaliteniz, türkçeniz batsın.

  YANITLA
 • SDN Okuru
  13.09.2017 / 10:09:03

  gittikçe matrix filmine yaklaşıyoruz ha gayret ..

  YANITLA
 • SDN Okuru
  12.09.2017 / 22:28:35

  Sağlık girişimlerine destek oluyoruz

  YANITLA