ShiftDelete.Net anlık bildirimleri ile teknolojiden uzak kalmayın. Bildirimleri Aç

MacBook Pro'lar IGZO ekrana geçebilir!

Geçtiğimiz yıl tanıtılan MacBook Pro dizüstü bilgisayarlar yakında IGZO ekran güncellemesiyle gelebilir. Peki, bu ekranların MacBook Pro'lar için avantajları ne olacak?

07.01.2017 / 23:59
MacBook Pro'lar IGZO ekrana geçebilir!

Apple tarafından MacBook Pro dizüstü bilgisayarların ekranları için önemli bir karar alındığı iddia edilmiş durumda. Şirket, yeni MacBook Pro’larında IGZO ekran mı kullanacak?

2017 model MacBook Pro’lar IGZO ekranla gelebilir

Son iddialara göre, Apple MacBook Pro ekranlarında, indiyum galyum çinko oksit ya da kısa adıyla IGZO materyal kullanmak istiyor. Samsung ve Sharp’ın Apple için en yakın bu yılın ortasında IGZO paneller temin edeceği söyleniyor.

Yarı iletken bir materyal olan IGZO’nun, LCD ekranların aktif katmanında kullanılan standart a-Si’ye göre 40 kat daha fazla elektron mobilitesine sahip olduğunu belirtelim. Bu sayede daha az güç tüketimi, gelişmiş dokunma hassasiyeti, artan piksel yoğunluğu ve yüksek çözünürlüklü ekranların önü açılabiliyor.

Ayrıca IGZO, gözle görülür şekilde daha yüksek parlaklık sunuyor ancak üretim maliyeti ise materyaller dolayısıyla daha fazla. Üretim ve verim sorunlarının IGZO’nun sahiplenilmesini yavaşlatması ise materyalin karşılaştığı önemli bir sorun.

17-01/07/macbook-prolar-igzo-ekrana-gecebilir-2.jpg

LCD’lerdeki a-Si’ye kıyasla IGZO, daha yüksek PPI ve daha geniş renk gamutu sunmasıyla da oldukça fayda sağladığının altı çiziliyor. IGZO ekranların cam kenarlarının ve arka düzlem devre sisteminin de daha küçük yapılabilmesinin, MacBook Pro’ları daha ince hale getirebileceği de öngörüler arasında yer alıyor.

Muhtemel bir IGZO ekranlı tasarım değişiminin erken uygulanmasının sebebi olarak, MacBook Pro’da güç tasarrufu sağlanması isteği işaret ediliyor. Dört yılın ardından ilk kez tasarım değişikliği uygulanan MacBook Pro’ların bataryaları konusunda oldukça şikayet aldığını hatırlatalım.

Tahminler, Apple’ın IGZO ekranları ve donanım güncellemeli yeni MacBook Pro modellerini 2017’nin ikinci yarısında tanıtacağı yönünde. Bu MacBook Pro’lar için en büyük beklentiler ise, 32 GB RAM ve daha hızlı Intel Kaby Lake işlemciler olarak öne çıkıyor.

:: IGZO ekranlı Apple MacBook Pro’lar daha yüksek fiyatlara sahip olabilir mi?

SDN - ShiftDelete.Net

Tam bir teknoloji bağımlısı olan İlker, bu bağımlılığını teknolojiyi yakından takip etmek isteyenlerle paylaşmaktan büyük keyif alıyor.
Yazarın diğer haberleri için tıklayın.

Yorum Yaz
 • SDN Okuru
  08.01.2017 / 16:07:46

  IGZO mu kaldı yahu bi 5 seneliķ ekran teknolojisi bari Quantum Dot falan kullan hadi OLED kullanacak kadar kullanıcıyı düşünmezsinde IGZO ne çağ dışı... Sharp elinde kalanları resmen kakalamış

  YANITLA
 • SDN Okuru
  08.01.2017 / 14:15:08

  13" modelini almayı düşünüyordum touch barlı modelin fiyatı çok fazla barsız olanda iki giriş var üstelik geçen seneki modele göre 200 dolarda pahalı bu sene çıkan modellerde çok bir değişiklik olmamasına rağmen bu kadar pahalı olması resmen canın isterse yavrum, ederim bu kadar etmez ama biz marka satıyoruz yerse koçum diyor herifler resmen

  YANITLA
 • SDN Okuru
  08.01.2017 / 12:50:07

  Meizu mx4 ten selamlar.3 yildir igzo ekranin keyfini cikariyoruz.Apple candir can ama porsumus bi can :D

  YANITLA
 • SDN Okuru
  08.01.2017 / 12:25:06

  Kabylake yerine cannonlake olmasın? olsun bence...

  YANITLA
 • SDN Okuru
  08.01.2017 / 01:52:31

  Eyvah fiyatları da artacak

  YANITLA
 • SDN Okuru
  08.01.2017 / 00:18:55

  2016 nın ekranı muazzam. Bundan iyisi ne olabilirki?

  YANITLA