Okunma

Milenyum Kuşağı Mobilite İstiyor


10 Haziran 2009 Çarşamba 13:08
Milenyum Kuşağı Mobilite İstiyor

İstanbul’da dört günlük MOTO4You etkinliği düzenleyen Motorola, etkinlik kapsamında milenyum kuşağı olarak tanımladığı 16-27 yaş grubundaki gençlerin teknolojik beklentilerine dair araştırma sonuçlarını da açıkladı. Method Research Company tarafından internet ortamında 509 kişi üzerinde gerçekleştirilen panel araştırmasının sonuçları mobilitenin gittikçe daha fazla önem kazandığını ortaya koyuyor.


Motorola Avrupa Hizmetler Satış Direktörü Alper Türken araştırmanın sonuçlarını paylaştı.

Araştırmada, milenyum kuşağının, tüketici elektroniği ve zenginleştirilmiş medyayı kullanma konusunda çevrelerine olan etkileri ve kendi davranış biçimlerini tespit etmeye odaklanıldığına dikkat çeken Motorola Avrupa Hizmetler Satış Direktörü Alper Türken, Mayıs 2009 döneminde gerçekleştirilen araştırmanın sonuçlarıyla ilgili olarak; “Milenyum kuşağı, internet ve cep telefonlarıyla büyüdü. Yaşam tarzlarında teknolojinin muazzam bir etkisi var. Bu kuşağın teknoloji gereksinimleri ve istekleri, içerik taleplerini ve bunun tüketiciye nasıl bir altyapı aracılığıyla ulaştırılacağını belirlemek suretiyle hem günümüzün hem de geleceğin dijital dünyasına şekil veriyor. Milenyum kuşağının başka ülkelerdeki mensupları gibi Türkiye’dekiler de daha fazla mobilite ve zenginleştirilmiş medya içeriği istiyor. Yüzde 40’ı yüksek çözünürlüklü TV programlarına ‘bayıldıklarını’ söylüyor. Servis sağlayıcı müşterilerimizin gerek günümüzde gerekse gelecekte kişisel medya deneyimlerini tüketiciye daha çabuk ulaştırmalarını sağlayacak çözümlerin önemi Milenyum Kuşağı Araştırması’nın sonuçlarıyla bir kez daha vurgulanmış oldu.” yorumunu yapıyor.

Dikkat Çeken Cevaplar

:: Milenyum kuşağındaki Türkler video içeriğe nasıl ve ne zaman erişim sağlayacakları konusunda daha fazla kontrol sahibi olmak istediklerini ifade ediyor. Araştırmaya katılanların üçte ikisinden fazlası TV programları ve filmlerden oluşan arşive evlerinden erişmek istiyor.

:: Yüzde 75’i televizyonu açtıklarında veya bir başka kanala geçtiklerinde bir filmin başını kaçırmışlarsa filmi en başından izleyebilmek istiyor.

:: Yüzde 59’u evlerinde televizyon seyrederken ekrandaki programı durdurup evin başka bir odasında kaldıkları yerden seyretmeye devam etmek istiyor.

:: Yüzde 71’i evlerinde değilken de TV programları ve filmlerden oluşan arşivlerine her zaman her yerde ulaşmak istiyor.

:: Yüzde 64’ü seyahat ederken kendi seçtikleri filmleri seyretmenin hoş olacağını düşünüyor.


Gençlerin yüzde 67’si televizyonun bulunmadığı odalarda film seyredebilmek istiyor.

:: Yüzde 67’si evlerindeyken, televizyonun bulunmadığı odalarda film seyredebilmek istiyor.

:: Türkiye’deki Milenyum kuşağı, mevcut genişbant İnternet bağlantısından daha fazlasını talep ediyor. Yüzde 40’ı internet bağlantısı kesildiği zaman kendilerini tamamen boşlukta kalmış gibi hissediyor.

:: Milenyum kuşağındaki gençler internetten dosya indirirken daha az vakit harcama beklentisi içindeler. Yüzde 67’si daha hızlı genişbant istiyor.

:: Araştırmaya katılanların yarısına yakını, internetten 30 dakikalık bir TV programını indirip kaydetme işleminin beş dakikadan az sürmesini istiyor.

:: Yüzde 81’i mobil İnternete, yani genişbant içeriğine her zaman her yerde erişebilmek istiyor.

:: Yukarıdaki başlıklardan hangileri sizin yaşantınıza daha çok uyuyor?

Bilgi için: Motorola
yazarMelih Çelik

Gazeteciler Mahallesi Yazarlar Sokak doğumlu olduğu için meslek olarak gazeteciliği seçmiştir. Şu sıralar, geçmişte kendisi için söylenen 'internette on editör gücündedir' ünvanını yeniden almak için uğraşmaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" Milenyum Kuşağı Mobilite İstiyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Milenyum Kuşağı Mobilite İstiyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Milenyum Kuşağı Mobilite İstiyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "