Miracast Sertifikalı İlk Ürünler Duyuruldu

Wi-Fi üzerinden Full HD görüntü aktarımı sağlayan ve Wi-Fi Birliği tarafından Miracast olarak adlandırılan ilk cihazlar duyuruldu. Miracast ve bu teknolojiyi destekleyen ürünler neler?

19.09.2012 / 10:42 Miracast Sertifikalı İlk Ürünler Duyuruldu

Wi-Fi Birliği (Wi-Fi Alliance), yaptığı açıklama ile Miracast adını verdiği yeni sertifikaya sahip ilk ürünleri duyurdu. Bu sertifikayı bulunduran ürünler, Wi-Fi üzerinden görüntü aktarımı yapabilecekler.

Bu teknoloji, daha önce Intel ve Apple tarafından farklı isimlerle piyasaya sürülmüştü. Intel WiDi teknolojisi hakkında detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsiniz. Apple da, kendi cihazları arasında kullanılan AirPlay teknolojisiyle bu imkanı müşterilerine sunuyordu.

Wi-Fi Birliği'nin sunduğu Miracast sertifikası ile birlikte bu teknoloji, sadece belli markaların çözümleri olmaktan çıkıp, tüm sektörün kullandığı bir standart haline gelmiş olacak.

Miracast nedir?

Miracast sertifikasına sahip bir akıllı telefon veya dizüstü bilgisayardaki film veya oyun görüntüsü, gerçek zamanlı olarak devasa ekranlara sahip TV'lere (TV'de Miracast sertifikası varsa) aktarılabilecek.

Bu görev için kullandığımız HDMI veya DisplayPort gibi kablolardan bizi kurtarması beklenen Miracast'in güvenliği ise WPA2TM şifreleme metodu ile sağlanacak.

Araştırma şirketlerinin sözcüleri, 2016'ya kadar 1.5 milyar Miracast sertifikasına sahip cihaz satılmasını beklediklerini paylaşıyor.

Samsung, golü attı!

Intel'in WiDi teknolojisini kullanan tüm cihazlar, bu imkandan faydalanabilecek. Bunun yanı sıra Broadcom, Marvell, MediaTek, Ralink ve Realtek gibi firmalar da bu sertifikaya sahip ilk ürünlerini resmi olarak duyurmuş oldular.

Belki de okurlarımızı daha yakından ilgilendiren güzel haber ise şöyle; Samsung Galaxy S3, Galaxy Note 10.1, Galaxy Note 2 ve yine Samsung Echo-P serisi TV'leri de bu imkandan faydalanabilecekler.

:: Miracast teknolojisi işinizi kolaylaştıracak mı?

Yazan: Hakkı Alkan
SDN - ShiftDelete.Net

  Miracast Sertifikalı İlk Ürünler Duyuruldu Hakkı Alkan Wi-Fi üzerinden Full HD görüntü aktarımı sağlayan ve Wi-Fi Birliği tarafından Miracast olarak adlandırılan ilk cihazlar duyuruldu. Miracast ve bu teknolojiyi destekleyen ürünler neler? 10 0
  yazarHakkı Alkan

  Akıllı uygulamalar ve sosyal medya ile pek bir haşır neşir olan yazar, şu sıralar ShiftDelete.Net için yeni servisler geliştirmeye kaptırmış durumda.
  Yazarın diğer haberleri için tıklayın. Yazara anında sor:

  Yorum Yaz
  • SDN Okuru
   23.01.2014 / 18:38

   Lg g2 dede var ama

   YANITLA
  • SDN Okuru
   02.01.2014 / 19:20

   Nexus 4 de var

   YANITLA
  • SDN Okuru
   05.09.2013 / 17:06

   lg g ve g pro modellerinde de bu özellik var.

   YANITLA
  • SDN Okuru
   19.09.2012 / 22:03

   Tüh S2 ile note da olsa iyi olacakmış... :(

   YANITLA
  • SDN Okuru
   19.09.2012 / 11:47

   S3 herzaman 1 adım önde ilerliyor...Wİdi de bunlardan bir tanesi

   YANITLA