Okunma

NVIDIA, Pil Ömrünü Uzatıyor


10 Şubat 2010 Çarşamba 10:30
NVIDIA, Pil Ömrünü Uzatıyor

NVIDIA, dizüstü bilgisayarlarda yer alan tümleşik grafik yongaları ile, kendi ekran kartları arasında dengeli bir çalışma imkanı sunan ve güç tasarrufu yapan Hybrid SLI sistemini yeniledi.

Intel’in, yeni nesil Arrandale ve Atom işlemcilerinde GPU’ya yer vermesi, NVIDIA’nın da bu yeni nesil işlemciler için yeni bir sistem geliştirmesine neden oldu. Optimus adı verilen bu yeni sistem aslına bakılacak olursa Hybrid SLI ile çok benzer özelliklere sahip.

Hybrid SLI’ın yerine Optimus geldi

Optimus sistemine yer veren bir dizüstü bilgisayar, internete girmek, ofis işlemleri yapmak ya da e-posta göndermek gibi basit işlemler için kullanılırken, bünyesinde bulunan NVIDIA grafik yongası yerine, Intel’in yeni nesil işlemcilerinin içinde olan GPU’yu kullanacak.

Oyun varsa iş değişiyor

Eğer yüksek grafik performansı gerektiren oyun  ve benzeri uygulamalar ya da video çeviriciler gibi CUDA destekli uygulamalar çalıştırılırsa, Optimus bu sefer gerekli gücü NVIDIA yongasından alacak.

Optimus’un yapacağı bu geçiş esnasında kullanıclar hiçbir şey fark etmeyecekler. Ekran kararması ya da buna benzer hiçbir etkinin olmayacağı belirtiliyor.

Grafik performans gereken anlarda NVIDIA GPU kullanılacak

Böylece dizüstü bilgisayarın pil ömrünün büyük ölçüde uzatılması planlanıyor. Güçlü grafik çözümlerine sahip olan dizüstü bilgisayarların pil ömrü, gereken güç sebebiyle çok uzun olamıyor. Optimus sayesinde gerekmediği anda kapatılan NVIDIA yongaları, boş yere güç sarfiyatı yapmamış oluyor.

:: NVIDIA Optimus’un sunduğu imkanları beğendiniz mi?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" NVIDIA, Pil Ömrünü Uzatıyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere NVIDIA, Pil Ömrünü Uzatıyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda NVIDIA, Pil Ömrünü Uzatıyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "