ShiftDelete.Net anlık bildirimleri ile teknolojiden uzak kalmayın. Bildirimleri Aç

Fotoğrafın koşullarını da kaydeden kamera!

Olympus Tough TG-5 dijital kamera sadece harika görüntüler çekmekle kalmıyor, görüntünün çekildiği ortam ve koşulların tüm detaylarını da kaydedebiliyor.

17.05.2017 / 20:00
Fotoğrafın koşullarını da kaydeden kamera!

Olympus, dayanıklı dijital kameraları arasına amiral gemisi Tough TG-5 modelini dahil etti. Daha iyi görüntüler ve geliştirilmiş kullanıcı deneyimi sunan Olympus Tough TG-5, çektiğiniz görüntülerle ilgili kaydettiği bilgilerle de göz dolduruyor.

Olympus Tough TG-5 dijital kamera teknik özellikleri

Olympus TG serisi, özellikle düşük ışıklı ortamlarda bile kaliteli görüntüler sunmasıyla ünlü. Tabii ki bunda dijital kamera üzerindeki, f/2.0 lensin etkisi büyük ve TG-5 adlı yeni model de yine bu diyafram değerine sahip bir lens bulunuyor.

TG-5 modeli daha iyi düşük ışık performansı sunabiliyor ancak bunu TG-4 modelinin 16 megapiksel çözünürlüğü yerine, bu değeri düşürerek 12 megapiksel sunmasıyla başarıyor. Böylece daha yüksek ISO’da daha az gren oluşturularak görüntünün tatmin edici olması sağlanıyor. Bu yöntem birçok üretici tarafından da uygulanmakta.

17-05/17/olympus-tough-tg-5-kamera-sdn-02-1495021516.jpg

Olympus Tough TG-5 modelinde OM-D E-M1 Mark II’de de kullanılan TruPic VIII görüntü sensörüne yer veriliyor. Düşük kontrastlı alanlarda da detayları öne çıKarmak için tasarlanmış olan lens, gelişmiş hesaplama yeteneklerine sahip.

4K video çekme kapasitesiyle de öne çıkan dijital kamera, saniyede 120 kare değerinde yüksek hızda HD videolar da çekebiliyor. Su altında da daha iyi renk ve kontrast değerleri için su altı algoritma modları bulunan ürün, OM-D serisinin üst seviye modlarını da ödünç almış.

TG-5’in önemli bir özelliğiyse TG Tracker. Isı sensörü ve manometrenin yanı sıra GPS ve pusula kullanan bu sistem sayesinde görüntünün çekildiği yer, hız, sıcaklık, derinlik ve basınç değerleri de kayıt altına alınıyor. Bu değerler kamera üzerinden görüntülenebileceği gibi, Olypus Image Track uygulamasıyla fotoğraf veya videoların üzerine işlenebiliyor. Isı sensörünün hem su hem de hava sıcaklığını ölçebildiğini de belirtelim. Ayrıca takip sistemleri sürekli aktif durumda ve fotoğraf çekmeden de o anki ortam ve koşulları ekrandan takip etmeniz mümkün.

17-05/17/olympus-tough-tg-5-kamera-sdn-03.jpg

15 metreye kadar su geçirmeyen dijital kamera, 2.1 metreye kadar şok ve darbelere de dayanıklı. Ayrıca, soğuk ve toz da TG-5 için sorun değil. Ürünün lensi de ani ısı değişimlerinde buğulanmıyor.

Kameranın f/2-4.9 4x optik zoom lensi bulunurken, süper makro çekimler ve görüntü sabitleme anlamında da TG-5 oldukça başarılı. RAW uyumluğu da sunulurken, RAW ve JPEG çekimin aynı anda mümkün olmadığını belirtelim. Yani o an birini seçmek zorundasınız.

Haziran ayında satışa sunulacak Olympus Tough TG-5, 450 dolarlık fiyat etiketine sahip.

:: Olympus Tough TG-5 dijital kamerayı beğendiniz mi?

SDN - ShiftDelete.Net

Tam bir teknoloji bağımlısı olan İlker, bu bağımlılığını teknolojiyi yakından takip etmek isteyenlerle paylaşmaktan büyük keyif alıyor.
Yazarın diğer haberleri için tıklayın.

Yorum Yaz
 • SDN Okuru
  13.07.2017 / 15:09:27

  Doğaya uygun harika böyle bir makinaya ihtiyacım vardı güzel olmuş.

  YANITLA
 • SDN Okuru
  04.07.2017 / 11:14:08

  telefon kamerası ile kıyaslayan bebeler :)

  YANITLA
 • SDN Okuru
  19.05.2017 / 01:22:47

  Linç kültürümüz çok gelişmiş maşallah. :) Adam telefon kamerası demiş hemen gömmüşler adamı. Bu neyin hırsı böyle anlayamıyorum ki.

  YANITLA
 • SDN Okuru
  18.05.2017 / 01:41:20

  wifi özelliği var klavyesi yok o.O ayrıca telefon kameraları ile ilgili yorumu yapan hayata düz bakıyor, pilavıda çatalla yiyor sanırım.

  YANITLA
 • SDN Okuru
  17.05.2017 / 23:41:38

  Cep telefonları dururken, bir cep telefonu fiyatına kimse foto makinesi almaz, istisnalar hariç ama hâlâ fahiş fiyatlar isteniyor

  YANITLA
  • SDN Okuru
   18.05.2017 / 08:33

   kimse derken.insanlar senin gibi sağda solda fotograf paylaşmak için kamera almıyor sivri zekalı. allah bilir o telefonu da baban almıştır sana