Okunma

Paylaşımlar Mahkeme Dosyasına Dönebilir


30 Mayıs 2014 Cuma 16:30
Paylaşımlar Mahkeme Dosyasına Dönebilir

Fikir ve Sanat Eserleri Kanunu, internet ortamında sıkça paylaşılan eğlence amaçlı içerikleri de kapsıyor. Eğlence için yapılmış gibi görünse de özellikle aşağılama içeren internet paylaşımları ciddi miktarlarda tazminat ödenmesine sebep olabilecek.

Kişilerin isteği dışında çekilen ve özellikle eğlence amaçlı olarak yayınlanan fotoğraflar, fotoğrafı çeken ve paylaşanların karşısına mahkeme dosyası olarak çıkabiliyor. Bu şekilde yayılan fotoğraflarla ilgili düzenlemelere sahip Fikir ve
Sanat Eserleri Kanunu
sadece toplum hayatının gereği, toplumun ve
gazetecilerin haber alma ve verme haklarının kullanılmasının söz konusu
olduğu hallerde resmin izinsiz yayınlanabileceğini kabul ediyor. Her gün binlerce izinsiz görüntü internet kullanıcılarının karşısına çıkıyor ve konuyla ilgili görülmekte olan birçok dava sürüyor.

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan hukukçular, bu fotoğraflarda kişiler tanınabilir şekildeyse; karalama, aşağılama, hakaret ve suç teşkil eden benzeri amaçlar ile kullanılması durumunda ise basın yolu ile kişilik haklarına saldırı ve fikir ve sanat eserleri kanununa muhalefet suçları ile savcılığa suç duyurusunda da bulunulabileceğini belirtiyorlar. 

Eğlence amaçlı paylaşılan birçok anonim görseli kapsadığından pek çok internet kullanıcısı paylaşımları nedeniyle tazminat davalarıyla karşı karşıya kalabiiyor. 

:: Paylaşımlarınızda özel hayatı ihlal ettiğinizi düşünüyor musunuz?
yazarFerhat Verdi

Gazetecilik mezunu; tüketici elektroniği ve fotoğraf odaklı çok sayıda dergide editörlük yaptı. Mobil işletim sistemlerine, müzik ve tasarıma yoğun ilgi duymaktadır.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

7 yorum - “Paylaşımlar Mahkeme Dosyasına Dönebilir”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  30.05.2014 19:47, ismet kimki diyecek kadar tarih bilgisinden yoksunsun, ne demişler akıl fukara olunca dil ukala olurmuş, şimdikiler kim peki..

 2. jdsezer dedi ki:

  Teşekkür Ederim Çok Yararlı Bir Paylaşım Olmus @Ferhat Verdi

 3. SDN Okuru dedi ki:

  Peki Diyelim İnternet Üzerinde Bir Yazı Bulduk Ve Kendi Sitemizde Yayınladık Alıntı Yaptığımıza Dair Yazı bıraksak mesela bu yazı shiftdelete.net’den alıntıdır die ve link uzantısı vermessek nolur ?

 4. SDN Okuru dedi ki:

  O zaman resimlerin tam ortasına sahibinin ismi yazısın,sağ alt köşeye değil sonra hoşumuza gidiyor sağ alt köşeyi kırpıp bizde tekrara yayınlıyoruz yani suçlu sahibiiii :)))

 5. SDN Okuru dedi ki:

  evt çok doğru, 6 aylık mahkeme sürecinde kişiye hakaretten 1500TL adli para cezası, artı 600TL avukatlık masrafı ödedim

 6. SDN Okuru dedi ki:

  genelkurmay başkanın dediği gibi artık en büyük tehdit sosyal medya

 7. SDN Okuru dedi ki:

  ismet kimki yüzünden alınmış bi karar. milli şefçiler bu ara pek yoğun.

" Paylaşımlar Mahkeme Dosyasına Dönebilir konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Paylaşımlar Mahkeme Dosyasına Dönebilir ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Paylaşımlar Mahkeme Dosyasına Dönebilir ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "