Rocket Internet, Türkiye'den Çekiliyor

Rocket Internet, Türkiye'den Çekiliyor

Geçtiğimiz hafta sektör Rocket Internet'in Türkiye'deki operasyonunu sonlandırmasını duyurması ile çalkalandı. Bu önemli gelişmeyi sizler için değerlendirdik.

21/08/2012 11:51

Dünya genelindeki internet sektörünü yakından ilgilendiren, hem yerli hem de yabancı basında geniş yankı uyandıran Rocket Internet'in Türkiye'deki varlığını sona erdirmesi herkesin kafasında soru işaretleri yarattı.

Rocket Internet kimdi, neler yaptı?

Rocket Internet, Almanya merkezli bir firma. Sektörün büyük oyuncularından, e-ticaret klonları ile sektöre giriyor ve agresif bir politika sergileyerek hızla büyüyor. Elbette bunu yapmak da zor değil. Türkiye'de sporena.com, evimister.com, zidaya.com gibi sitelerle birlikte çok da uzun olmayan bir zaman dilimi içerisinde 400 çalışana ulaştılar.

Ancak şimdi bu e-ticaret siteleri yeni tedariklerine devam etmiyor. Stoklarını bitirdikten bir süre sonra kapatılacaklar, yani bu e-ticaret sitelerinin kademeli bir geçişten sonra kapılarına kilit vurmasını ya da isim haklarının başka şirketlere satılmasını bekliyoruz.

Rocket Internet'in çekilmesi iyi mi, kötü mü?

Bir kere böylesine ciddi bir istihdamı sağlayan, uluslararası bir şirketin Türkiye pazarını bırakması, bunun medyada geniş yankı bulmasıni iyi bir haber olarak nitelendiremeyiz. Yüzeysel bir yorum yapacaksak, kısa vadede yabancı yatırımcılar Türkiye'ye biraz daha şüpheli yaklaşacak. Rocket Internet'in piyasadan çıkmasının sebebi detaylı araştırılacak.

Peki iyi tarafı?

Peki Rocket Internet gibi büyük bir oyuncunun Türkiye pazarından çekilmesi iyiye yorumlanabilir mi? Şahsi kanaatim kesinlikle evet. Bu, bizim küçük ve orta ölçekli girişimcilerimizi cesaretlendirebilir. Çünkü büyük oyuncuların olduğu bir pazara girmek her zaman cesaret ister. Aynı şekilde, şimdi işsiz kalan nitelikli iş gücünün de ilerleyen süreçte yeni girişimlere el atmasını bekleyebiliriz.

Böylesine büyük bir çekilmenin, Türk internet sektörüne etkisini gözlemlemeye devam edeceğiz. Kişisel görüşüm ise, bunun Türk internet piyasasına ve girişimcilere yararlı olacağı yönünde.

:: Rocket Internet, Türkiye'den Çekiliyor

SDN - ShiftDelete.Net

Yazan: Sami Eyidilli

21/08/2012 11:51


Bu haber 5125 kez okundu Bu habere 9 yorum yapıldı

Yorum Yaz

mila12

21.08.2012 12:14
Kapatmışlar ofisi sanırım. Bu da son fotoğrafları ekipce.

ZİYARETÇİ

21.08.2012 12:24
böyle bir şirket oldugunu bılmıyordum

trnc

21.08.2012 13:56
zidaya.com çok iyiydi ya, üzüldüm kapanmasına..

ZİYARETÇİ

21.08.2012 15:54
hiç duymamıştım zaten.

ZİYARETÇİ

21.08.2012 16:44
Sanırım ortalık karışmadan vakitlice kaçıyorlar...inşallah yanılıyorumdur...bahar çarpıp nezle olmak istemiyorlar gibime geliyor..

ZİYARETÇİ

21.08.2012 22:21
Bamarang nolucak acaba

ZİYARETÇİ

22.08.2012 09:17
"Kim takar Yalova kaymakamını" veya " Tavşan dağa küsmüş dağın haberi olmamış" pek umursanacak bir durum olmadığını sanıyorum.

ZİYARETÇİ

25.08.2012 08:20
SPORENA VE ZİDAYA DAN ONLARCA ÜRÜNÜ SORUNSUZ VE ÇOK İNDİRİMLİ FİYATLARLA SATIN ALDIM. YENİ BİR ALIŞVERİŞ SİTESİ OLMASINA KARŞIN SATIN ALINAN ÜRÜNÜN HANGİ AŞAMADA OLDUĞUNU SİSTEMDE GÖSTERMEYE BAŞLADIKLARI VE HATTA KARGOM NEREDE İLE ÜRÜN TAKBİNİ YAPMAYA BAŞLADIĞIM ANDA SİTE KAPANDI. İADE İŞLEMLERİNDE BAZI SIKINTILAR YAŞANDI SİTEDE. ANCAK HİÇBİR ZAMAN HATALI VE KUSURLU ÜRÜN GÖNDERİLMEDİ. KAPANMASINA ÇOK ÜZÜLDÜM BEN ZİDAYA'DAN ÇOK MEMNUNDUM.

ZİYARETÇİ

12.10.2012 10:50
hiç bir site zidaya sporena gibi müşteri memnuniyeti odaklı değil. 15 siparişim oldu zidayadan ama hiçbirinde kusurlu veya hattalı gönderilmedi böyle bir şirket türkiye gerçekten ihtiyacı vardı ama neden kapandı hala anlam veremiyorum... gerçekten çok üzüldüm

FORUMDAN SON BAŞLIKLAR

Yeni nesil konsollarla birlikte görsel şölene dönüşen Assassin's Creed Unity'den harika görünen ve kaçırılmaması gereken yeni bir oynanış videosu daha geldi....
Nissan’ın Concept 2020 Vision Gran Turismo adıyla tasarladığı bu otomobile binmeniz mümkün değil. Onu sürebilirsiniz ama şimdilik sadece sanal bir direksiyonun arkasında...

SDN Medya

 

Eski Büyükdere Cad. Yamaç Sk. No: 6/4 4. Levent/ İstanbul
Tel: 212-269 70 87 Fax: 212-269 16 22
info@shiftdelete.net - ik@shiftdelete.net
ShiftDelete.Net sunucuları ixirhost tarafından barındırılmaktadır