Canlı Yayın
sdn-cevapliyor 104
Sorularınızı canlı yayında cevaplıyoruz. Her hafta Salı akşamı, saat 18.00'de ShiftDelete.Net ekibi olarak sorularınızı canlı yayında cevaplıyoruz. Canlı yayında görüşmek üzere
ShiftDelete.Net anlık bildirimleri ile teknolojiden uzak kalmayın. Bildirimleri Aç

Bu batarya patlamıyor!

Yeni nesil su bazlı bataryalar, elektronik patlamaların önüne geçecek. Note 7 skandalıyla popüler hale gelen patlamayan batarya konusunda önemli adımlar atıldı.

09.09.2017 / 15:00
Bu batarya patlamıyor!

Lityum iyon bataryalar, temel olarak iki tarafında elektrik iletkenleri veya elektrot bulundurmaktadır. İyonlar bir elektrottan diğerine geçtiğinde batarya şarj ve deşarj olur. Orta bölümdeki elektrolitler, iyonların hareket etmesine yardımcı olur.

Bu elektrolitler, genellikle kolayca alevlenebilen organik kimyasallardan yapılır. Maryland Üniversitesi'nden mühendisler, patlamayan, organik elektrolitlerle aynı gerilimde çalışan ve dört volta ulaşabilen, su bazlı elektrolit içeren lityum iyon piller geliştirdi.

Su bazlı batarya

Daha önce üç voltta çalışabilen su bazlı elektrolit geliştiren ekibin çalışmasında, enerjinin tutulamaması nedeniyle elektrotlardan biri bozulmuştu. Geliştirme çalışmaları sonucunda elektrotları bozulmaya karşı koruyan katı bir kaplama ile su bazlı bir elektrolit geliştirildi.

Organik elektrolit içeren lityum iyon bataryalarda kimyasallardan bazıları, ilk şarj esnasında elektrot yüzeyinde katı ve koruyucu bir katmana ayrışır. Bu tabaka "katı elektrolit fazlar" (SEI) olarak adlandırılır.

Su bazlı elektrolitler genellikle bir SEI'ye sahip değildir. Çünkü parçalanan su katı katmanı oluşturmak için herhangi bir kimyasal madde oluşturmaz.

17-09/09/su-bazli-batarya-shiftdelete.jpg

Ekip çok yüksek bir tuz konsantrasyonuna sahip su bazlı bir elektrolit oluşturduktan sonra bir SEI oluşturabildi. Böylelikle bataryanın daha fazla enerji tutabilmesi sağlandı. Ancak çalışmanın önünde aşılması gereken bir problem daha var.

Geliştirilen batarya sadece 70 şarj-deşarj dönügüsüyle çalışabiliyor. Ekip geliştirmeleri çalışmaları ile bunu en az 500’e çıKarmayı hedefliyor.

:: Su bazlı, patlamayan bataryalar hakkında ne düşünüyorsunuz?

SDN - ShiftDelete.Net

Yorum Yaz
 • SDN Okuru
  09.09.2017 / 23:00:40

  Samsung görmesin sakın :)

  YANITLA
 • SDN Okuru
  09.09.2017 / 18:16:30

  Verimin düşük olacağını düşünüyorum

  YANITLA
 • SDN Okuru
  09.09.2017 / 15:59:16

  android ve zamzonk onu da patlatır

  YANITLA
  • SDN Okuru
   10.09.2017 / 17:45

   aypon da patlıyor börkcan kardeş hem sen çok düşünme böyle şeyleri mazallah kendi paranla düdüklendiğini çakozlarsın piskolojin bozulur kabından çıkma sen güvenli sandığın alanında mutlu olmaya devam et...

 • SDN Okuru
  09.09.2017 / 15:32:28

  Çok fazla link konmuş bu ne ve

  YANITLA
 • SDN Okuru
  09.09.2017 / 15:08:16

  Bu kağıt parçası patlamıyor!

  YANITLA