Okunma

Teknolojiyi Türkiye Geliştiriyor


13 Ocak 2009 Salı 22:00
Teknolojiyi Türkiye Geliştiriyor

Gebze‘de kurulan Turkcell Teknoloji Merkezi‘nin açılışına yetişememiştik ama bu seferki gidişimiz daha anlamlı oldu. Teknolojisini kendisi üreten, hatta ürettiği teknolojiyi yurtdışına ihraç eden, yeni buluşlar gerçekleştiren bir ülke olmak için kurulan hayallerin, bu yapıyla nasıl gerçeğe dönüştüğüne de kendi gözlerimizle şahit olduk.

14 Yeni Buluş

Turkcell Teknoloji Merkezi, devlet desteği ve Turkcell‘in gücüyle Nisan 2007‘de faaliyete başladı ve aradan geçen kısa zamana rağmen çok başarılı işler ortaya koymuş durumda. Dünya ölçeğinde, 14 yeni buluş için patent başvurusu yapılmış durumda ve bu çalışmaların sayısı da gün geçtikçe hızla artırılıyor.

Neler Yapıyor?

Teknolojiyi geliştirmek için gereken insan kaynağını ülkemizin imkanlarından faydalanarak temin etmek, gereken ortamı ve şartları sağlamak, ihtiyaçların belirlenmesi için iş ortaklarını ve gençleri bir araya getirmek, geliştirilen teknolojilerin uygulanabilir olması için çalışmak, Turkcell Teknoloji Merkezi‘nin görevleri arasında.

Özgür Yapı

Geliştirilen ürünler, paylaşımcı ve özgür bir yapıyla hazırlanıyor. Bunun en güzel örneği de bu laboratuarın web sitesiyle herkese açılmış durumda olması. Daha önce internet sitemizde de duyurduğumuz bu ürünlerin neler olduğunu labs.turkcellteknoloji.com.tr adresinden takip edebiliyorsunuz.

Çalışma Şartları

Çalışanların özgürce ve en iyi şartlarla yeni ürünler geliştirmesi için tüm imkanlar seferber edilmiş durumda. Daha önceleri Google çalışanlarının fotoğraflarına iç geçirerek bakanlar, artık Gebze‘de bulunan ve 272 kişinin çalıştığı, yaş ortalamasının 28 olduğu Turkcell Teknoloji Merkezi‘ne bakabilirler.  

Videoyu İzleyin

Aşağıdaki videoda, Turkcell Teknoloji Merkezi Genel Müdürü Semih İncedayı ile yaptığımız kısa röportajı izleyebilir, böyle bir yerde çalışmak için ne yapmanız gerektiğini öğrenebilirsiniz.

#http://datal3.sevenload.com/data31.sevenload.com/slcom/fc/bu/qhjljjd/tkinorlcksme.flv#

:: Turkcell’in bu yatırımı hakkında ne düşünüyorsunuz? Forumda tartışalım.
yazarHakkı Alkan

ShiftDelete.Net'in kurucusu olan ve aynı zamanda içerik üretmeye devam eden yazar; kişisel sitesi hakkialkan.com üzerinden de blog güncellemektedir. 
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “Teknolojiyi Türkiye Geliştiriyor”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  ülkemiz için güzel birşey:)

 2. SDN Okuru dedi ki:

  Süper bir yatırım tebrik ederim.

 3. SDN Okuru dedi ki:

  buluş olarak voip destekli telefon üretsinler çok satar ttnet de biter
  iyi günler:)

" Teknolojiyi Türkiye Geliştiriyor konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Teknolojiyi Türkiye Geliştiriyor ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Teknolojiyi Türkiye Geliştiriyor ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "