Okunma

Türk Robota Dünyanın İlgisi Büyük


17 Ekim 2010 Pazar 15:00
Türk Robota Dünyanın İlgisi Büyük

Dünyada büyük bir hızla gelişen robot geliştirme çalışmalarına ülkemizinde kayıtsız kalmadığını gösteren SURALP adlı robot geçtiğimiz hafta içerisinde tüm dünyaya tanıtılmıştı. (18 Yıl Sonra Robot Bacaklarla Yürüdü)

Sabancı Üniversitesi Robot Araştırmaları Laboratuar Platformu tarafından tasarlanan insanı robotumuz, basın toplantısında elindeki çöpü, çöp kutusuna atarak verilen görevleri yerine getirebildiğini gösterdi.

 

#y3/bf8eb231218a77a3e464514dac4ee536.flv#

Türkiye Robotlar Liginde

Asimo gibi yetenekli olmasada 8 yıl süren bir çalışmanın ürünü olan SURALP, bu başarılı hareketiyle tüm dünyanın ilgisini çekti. Yabancı robot siteleri ve bloglarda Turkish Iron Man adıyla anılan insansı robotumuz teknoloji severlerin beğenisini topladı.

Engadget.com, Gadgetpark, Techocrunch gibi teknoloji sitelerinde de övgüyle bahsedilen SURALP’ın yapım maaliyeti ise şimdilik 1 milyon dolar.

:: SURALP’ın başarısını takdir ediyor musunuz? Sizce robotumuzun daha başarılı olması için ne gibi desteklere ihtiyacı var?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

5 yorum - “Türk Robota Dünyanın İlgisi Büyük”

 1. SDN Okuru dedi ki:

  Gayet başarılı.. İşi bilen adam zaten adam gibi yorum yapar.. Ayakta durmaktan fazlası var bu robotta..

 2. SDN Okuru dedi ki:

  daha ayakta duramıyo adam arkasından kaldırıyo bence

 3. SDN Okuru dedi ki:

  sekiz yılda bunumu yaptınız? yolumuz çok uzun çok..

 4. SDN Okuru dedi ki:

  Bence çok daha iisi yapılabilir türkler zekidir 🙂

 5. SDN Okuru dedi ki:

  Emekleye emekleye gidiyoruz ama olsun inanıp çalışmak önemli olan..

" Türk Robota Dünyanın İlgisi Büyük konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Türk Robota Dünyanın İlgisi Büyük ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Türk Robota Dünyanın İlgisi Büyük ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "