Türk Silahları Neden Satamıyor?

Türk Silahları Neden Satamıyor?

Uluslararası Savunma Sanayi Fuarı IDEF 13'te yerli teknolojilerin hangi başarılara imza attığını araştırdık. Nöbetçi, tam bir yok edici olarak fuarda yerini aldı.

13/05/2013 11:24

Teknolojinin gövde gösterisi yaptığı Uluslararası Savunma Sanayi Fuarı'nda yerli teknolojilerin neleri başardığını araştırdık. Bu şirketlerden biri olan Yüksel Savunma Sistemleri AŞ standında tam anlamıyla bir yok edici ile karşılaştık.

Özel röportajı izleyin

2008 yılında kurulan firmanın Yönetim Kurulu Murahhas Üyesi Hayri Esen ile samimi bir röportaj gerçekleştirdik.

Röportajda konuştuklarımız;

  • Firmanız hakkında bilgi verir misiniz?
  • Ürettiğiniz silahlarda hangi yerli teknolojiler kullandınız?
  • Ürünlerinizin diğer ülkelerle rekabette şansı nedir?

Nöbetçi ve YAK göreve hazır

Firma tarafından geliştirilen Nöbetçi adlı savunma sistemi, karakollarda canlı hedef olan ve nöbet tutan askerlerin yerine geçerek uzaktan kumanda edilen gelişmiş bir silah. Görüntü analiz yazılımı tamamen yerli teknolojilerle geliştirilmiş olan Nöbetçi'nin fiyatı, istenen özelliklere göre değişiyor.


Nöbetçi, göreve hazır.

YAK ise mayına dayanıklı araçlara entegre edilen bir silah. Mayına çarpan ve hareket kabiliyetini kaybeden aracın içindeki askerler, uzaktan kumanda ile bu savunma sistemini kullanarak başarılı bir püskürtme işlemi yapabiliyorlar.

Türkiye kullanmadan başka ülke kullanmıyor

Sorularımıza yanıt veren Esen, bu silahların ülkemizde kullanılması için beklediklerini, her türlü testleri başarıyla geçtiklerini belirtti.


Silahın yönetildiği arabirim, bu şekilde.

Fuarı ziyaret eden 29 bakanın 8'i Yüksel Savunma Sistemleri'nin standını ziyaret ettiklerini, ortak sorunun "Bu ürünleri ülkeniz kullanıyor mu?" olduğunu açıklayan Esen, en kısa zamanda bu engeli de aşıp, bu teknolojileri tüm dünyaya pazarlayan bir şirket olacaklarını söyledi.  

:: Yerli teknolojilerimizin geleceğini nasıl görüyorsunuz?

Yazan: Hakkı Alkan
SDN - ShiftDelete.Net

13/05/2013 11:24


Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.
Bu haber 13826 kez okundu Bu habere 34 yorum yapıldı

Yazar: Hakkı Alkan

Akıllı uygulamalar ve sosyal medya ile pek bir haşır neşir olan yazar, şu sıralar ShiftDelete.Net için yeni servisler geliştirmeye kaptırmış durumda.

Yorum Yaz

oL~¡z~v£LL

13.05.2013 11:47
bu gelişmeler mükemmel şeyler inşallah daha da ilerleriz...

Connections

13.05.2013 11:54
guzel bencede gelişiyoruz

ZİYARETÇİ

13.05.2013 11:55
bu silahları sınırlara yerleştiricen mağlum sebeplerden dolayı.ondan sonra seyret sınırdan kuş bile geçemez.ama koymazlar,koydurtmazlar.

mesut ruthless

13.05.2013 11:56
Japon lar gibi bir ürün alıp bozup yeniden tanımlayıp anatomisini anlayarak diğer ülkelerle aynı seviyeye geliriz üstün olmak istiyorsak daha fazlası inşallah öyle olur devam.

ALPARS

13.05.2013 11:57
Günden güne gelişen bir sanayimiz oldu artık.
Yeter ki isteyelim.

pesimist

13.05.2013 12:14
Sanayi gelişiyor ama daha kendi Silahlı kuvvetlerin satın almamış. Adam üzgünüz diyor. İnşallah faydalı bir icatsa bir an önce kullanmaya başlarız.

Uranos

13.05.2013 12:18
En azından üretim aşamasında iyi yol aldık birde pazarlamayı ögrenirsek tam olacak.

Karargaht

13.05.2013 12:34
Neden satamıyoruz? biraz tuhaf bir soru olmuş. Milli taarruz helikopteri ATAK, milli casus insansız hava aracı ANKA için bir çok teklif ve sipariş var. Çünkü gerçekten mükemmel sistemler ve çok uzun zamandır gündemdeler.

Bu tür silahlar da zamanla ilgi çekecektir. Ama önemli olan satmakan öte TSK'nın envanterine başarı ile girmesidir.

ZİYARETÇİ

13.05.2013 12:35
iyi olmuş güzel olmuş. Türkçe isim koymaları daha da iyi olmuş

rohirrim

13.05.2013 12:52
Acınası dünya... Silah sattıkça sevindirik oluyoruz...

gs_kadir

13.05.2013 13:00

ZİYARETÇİ

13.05.2013 13:21
süper bişey

ZİYARETÇİ

13.05.2013 13:30
gs_kadir 13.05.2013 13:00 maalesef düzen böyle ve bu düzende yok olan taraf olmamak için silahlara mecburuz. Eğer dik duramazsak ayağa kalkıp gereken cevabı verecek kadar gücü caydırıcı unsur olarak tutamazsak ölenler bizim masum halkımız olur. Çevremizdeki savaşları hatırlayın. Irak, Suriye, Libya, Afganistan Afrika'nın yoksul ülkeleri Ruanda Somali ve diğerleri, Bosnahersek eğer karşı duracak gücü olmazsa İran... ve daha birçok ülkenin masum halkları bu yolda emperyalist ülkelerin idealleri için yok olacak. Ülkemiz elindeki kaynakları ile pek çok ülke için cazip bir ülke fakat askeri gücü zayıflar, askeri teknolojisi geri kalır, yanlış yönetilirse o zaman ne ülkemiz kalır ne bizler bu kadar idealist olup savaşın kötülüğünden bahsedebiliriz. Bitmeyen bir ölüm korkusu, sindirilmiş ve teslim olmuş, herşeyini verme pahasına hayatta kalmış tutsak öfkeli ama umutsuz insanlar olur çıkarız. Birkez bu hale sokulduktan sonra ne tekrar kendi kendimizi yönetecek fırsatı bize sağlarlar ne de bir daha bu günlerin hayalini kurabiliriz. Biz şanslıydık atalarımız ülkemiz son nefesini vermeden bizler için son bir kez direndi ve bu kaderin bizim başımıza gelmesini engelledi ama bizim kadar şanslı olmayan tutsak yaşayan geri bırakılmış kukla devletler içinde yasaklarla güdülen milyonlarca insan var Özgürlük için demokrasi, eşitlik ve adalet için güçlü olmalıyız.

cozar

13.05.2013 13:46
Askerliğim sürecinde şahit olduğum olaydan yola çıkarak cevap vermek gerekirse,
hazırlık çalışmasında teknik astsubaylar istenen makina/silah/cihazın dünyadaki örneklerini araştırırlar, teknik yönlerini, fiyatlarını karşılaştırıp bir üst komutanlığa sunarlar, Üst komutanlıkta bu bilgiler istenen makina/silah/cihazın branş uzmanı subaylar inceler ve dosyaya not düşerler ve dosya kuvvet komutanlığına gönderilir. Kuvvet komutanlığında incelen dosyadan genelde 3 ülkenin makina/silah/cihazları seçilir : ABD-İngiltere,İsrail. bazen Almanya
Nedendir bilmiyorum, bu karar mercileri hep aynı ülkleri seçiyorlar.
Bu olay 2008'den sonra yerli savunma şirketlerinin desteklenmesi konulu yazıdan sonra türk şirketlerinin ürünleride listeye alınmaya başladı. (ASELSAN, vb şirketler hariç).
PS: kendi ülkemizin malını denenmemiş diye listeye almıyorlar ama israilin heron'unu ülkesinden önce ilk deneyen ülkeyiz.

ZİYARETÇİ

13.05.2013 13:58
Çünkü heron bize değil israile calisiyor

Captivate

13.05.2013 14:02
Duruma bakar mısın, niçin silah satamıyoruz? Olay Türkiye'nin silah satıp satamaması falan değil. Dünya'nın bu kadar bozulması.

İyilikte, güzellikte, kardeşlikte sidik yarıştırması gereken insanlık, silah satmada mayın satmada sidik yarıştırır duruma geldi.

raxetul

13.05.2013 14:19
Yazılımını eski şirketim hazırlamıştı, ben de biraz oynamıştım bu cihaz ile.

Satılmamasına gelince. Silah yatırımı terörle mücadelede etkin olmayacak ama dillerden düşmeyecek insansız hava aracı, helikopter, tank gibi silahlara öncelikli olacak şekilde yapılıyor. Böyle basit görünen ama etkili silahlar gündeme alınmıyor. Çünkü lobi faaliyetleri hat safhada. Herkes(yabancılar) silah satma derdinde. Olayları çözmek ya da ülkeye faydalı olacak şeyler kimin umurunda.

Yabancılar silah satsın biz de alalım. Nasıl olsa adı duyulmuş silah alıyoruz. Adı bile korkutur... Geçmişte olan kaç karakol baskınında insansız hava araçları etkin kullanıldı da saldırılar engellendi. Bunlardan her karakolda olsaydı saldırı olurdu ama can kaybı olmazdı. Hatta bunun fiyatı insansız hava aracından 10'larca kat daha az..

ZİYARETÇİ

13.05.2013 14:40
vay anasını, silah satılıyor, öldürmek kolaylaşıyor, insanlık buna seviniyor.

ZİYARETÇİ

13.05.2013 14:40
vay anasını, silah satılıyor, öldürmek kolaylaşıyor, insanlık buna seviniyor.

ZİYARETÇİ

13.05.2013 14:44
Pembe düşler kurmak güzel de emperyalizmi bir var oluş şekli, bir geçim kaynağı olarak gören ülkelerin var olduğunu unutmayın. Biz sadece savunmaya dönük bir askeri teşkilata sahip bir ülkeyiz yıllardır f-16'lar için trt'de çıkan programları hatırlayın sanki dünyanın en baba uçağıymış gibi. Doğru iyidir ama menzili ne kadardır deseniz ancak komşulara yeter cephane kapasitesi deseniz oldukça sınırlıdır yani it dalaşında profesyonel ama bir bombardıman uçağı değildir. Ama bazı ülkeler varki bırakın kendi sınırlarını hiç alakaları olmaması gerekirken bir şekilde savaş nedeni yaratıp okyanus ötesindeki ülkelere savaş açıp o ülkeyi fethedip o ülkenin kaynaklarını sömüren bunu sağlarken o ülkede ölen masum insanları önemsemeyen ama insan hakları ve demokrası için savaşmaktan geri kalmayan ülkeler. Biz kendi sınırlarımızın güvenliği için güçlü olmaya çalışıyoruz bu bizim kendimizi savunma hakkımız var oluşumuz için olmazsa olmaz ihtiyacımız. Biz başka ülkelerin kaynaklarına göz dikmiş nereyi köleleştirsem diye arayış içinde olan aç gözlü ülkelerden biri değiliz. Bu topraklarda başı dik dolaşmak için güçlü olmaya mecburuz.

ZİYARETÇİ

13.05.2013 18:13
şu aralar üstüste haber yapılan türk silahlarının sadece reklamdan ibaret olduğu için olabilir mi?

ZİYARETÇİ

13.05.2013 18:17
silahsız, savaşsız bir dünyayı aklı başında merhametli, kısacası insan olan herkes ister ancak maalesef bunlardan uzak bir dünyada yaşıyoruz. amerika veya benzeri silah tüccarı ülkeler gibi olmayalım ama kendimizi savunabilecek kadar da yüksek teknolojili ve gelişmiş bir silah sanayimiz olsun ve bunu satmak için değil kendimiz için geliştirebilelim, bu da bizim prensibimiz olsun.

ZİYARETÇİ

13.05.2013 18:51
Nerden alacagiz, ne icin kullanacagiz, zaten turkiye'de insan hayatina saygi sifir bu kadar cahil insan var bir de neden satmiyor diye mi soruyorsunuz?

nikney

13.05.2013 19:32
Yalnız anlamadığım bir şey var, şimdi TSK bu silahları bu adamlardan satın almasa, bunlar ne yapacaklar?

Karargaht

13.05.2013 19:36
Alıntı nikney Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Yalnız anlamadığım bir şey var, şimdi TSK bu silahları bu adamlardan satın almasa, bunlar ne yapacaklar?
Mermileri lastikten yapıp, paintball oynayacaklar kendi aralarında

oL~¡z~v£LL

13.05.2013 19:40
Alıntı nikney Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
Yalnız anlamadığım bir şey var, şimdi TSK bu silahları bu adamlardan satın almasa, bunlar ne yapacaklar?
Ne olacak gerçekten iş yapıyorsa ki bence yapıyordur başkası alıp kullanacak bizde aval aval bakacağız ... hep bilinen birşeydir ki birilerine para kazandırmak adına ülkemiz çok şey kaybetti... ben olsam firma adını değiştirir yabancı firma süsü verirdim eminim düşünmeden alırlar

ZİYARETÇİ

13.05.2013 20:10
akp döneminde türkiye vizyon atladı. başbakanımız dan Allah razı ve yardımcısı olsun inş

ZİYARETÇİ

13.05.2013 21:47
Silahin temel prensibi can kurtarmak iyi bakin bu silaha... tsk da baris icin silah almasa 2 yil hic birimiz yasamayiz ayrica... dolayisiyla baris icin silah alir tsk. Savas icin degil...

ZİYARETÇİ

13.05.2013 23:07
ülkemizin için böyle haberler duyunca çok mutlu oluyorum yeterki güçlü olalım yeterki sırtımız yere gelmesin.

ZİYARETÇİ

13.05.2013 23:11
gelişiyoruz tabide bizim silahlarımız neden bi rusyanın silahları kadar rağbet görmüyo ,bu konuda gelişmemiz gerek

ZİYARETÇİ

14.05.2013 04:58
Nöbetçi, tam bir yok edici olarak fuarda yerini aldı. diye yaziyor ve yapilan yorumlara bakin gurur duyuyorlar... oyleyse ne farkimiz kaldi hitler zihniyetinden??? yazik gercekten uzucu bir durum...

ZİYARETÇİ

14.05.2013 10:04
Gamer diye bir film vardı o geldi aklıma ?. İleride herhalde öyle olacak oyun gibi savaştıracak insanları kapitalistler. bu oyunları silah tüccarları hazırlayacak. ölmek için yeni masum oyuncular sokulacak oyuna... Güzel filmdi

ZİYARETÇİ

14.05.2013 10:45
marka değiliz çünkü

ZİYARETÇİ

14.05.2013 14:38
Bazı arkadaşlar bu silahlar sayesinde öldürmenin kolaylaşacağını falan yazmışlar ama sanırım sistemin asıl amacını anlayamamışlar. Bu sistem sınırlarda karakollarda veya araç üstünde kullanılmak üzere ve tamamen bu bölgelerdeki teröristleri engellemek amacıyla yapılmıştır. Evet tabi ki öldürmek kolaylaşacak çünkü asıl amaç bu! Terörist seni kıskıvrak yakalayıp vatani görevde şehit etmeden sen onu yakalayıp indireceksin. Hem de kendini riske dahi atmadan tamamen güvenli mesafede düşmanı görüntüleme şansına sahip olarak. Böyle yerli üretim silah sistemlerine ülkemizin ihtiyacı var, savaşmak değil, kendini savunmak için. Biraz akıl ve mantıkla düşünmeye davet ediyorum herkesi.

FORUMDAN SON BAŞLIKLAR

Yeni nesil konsolunuzun sınırlarını test etmek istiyor musunuz? Destiny beta aşaması için bu hafta sonuna özel olarak ön sipariş şartı kaldırıldı. Detaylar burada....
Nissan’ın Concept 2020 Vision Gran Turismo adıyla tasarladığı bu otomobile binmeniz mümkün değil. Onu sürebilirsiniz ama şimdilik sadece sanal bir direksiyonun arkasında...

SDN Medya

 

Eski Büyükdere Cad. Yamaç Sk. No: 6/4 4. Levent/ İstanbul
Tel: 212-269 70 87 Fax: 212-269 16 22
info@shiftdelete.net - ik@shiftdelete.net
ShiftDelete.Net sunucuları ixirhost tarafından barındırılmaktadır