ShiftDelete.Net anlık bildirimleri ile teknolojiden uzak kalmayın. Bildirimleri Aç

Türkiye F-16'nın Şifrelerini Elde Etti

Savaşan Şahin diye de tabir edilen F-16'ların, yıllardır ABD tarafından verilmeyen kodları, nihayet elde ettik. Türk Mühendisleri ise kendi yazılımlarını hemen uyarladılar.

21.12.2011 / 10:15
Türkiye F-16'nın Şifrelerini Elde Etti

Türkiye, son yıllarda büyük uğraşlar sarfettiği F-16 kodlarını nihayet elde etmeyi başardı.  ABD'nin modernizasyon ve harici silah yüklemelerini engellemek amacı ile elektronik ve ateşleme sistemine ait özel kodları ülkemizde. Artık Türkiye, F-16'larda tam hakimiyet sağlamış oldu.

Aselsan başta olmak üzere Türk üretimi silahlar ve ateşleme sistemleri artık F-16'lara çok rahat monte edilebilecek. Ayrıca bu sayede Türkiye, diğer ülkelerin F-16 modernizasyon işlerini alabilecek. Bu da ülkemize para kaynağı olabilir.

ABD'ye 30 adet F-16C siparişi veren Türkiye, bu uçaklarla beraber toplamda 250 adet F-16'ya sahip. Türk Silahlı Kuvvetleri, ABD'den sonra en büyük F-16 filosuna sahip ülke.

Türk mühendislerinin TAI'de geliştirdikleri F-16 yazılımı başarı ile geliştirildi ve Washington'a uçaklarda kullanılma isteği aktarıldı. Obama yönetimi ise bu talebe sıcak baktı. Türkiye'nin bu başarısından sonra Pakistan, F-16 modernizasyonu için Türkiye'yi seçti.

:: Türk silah sanayisi ve Teknolojisinin gelişmesini nasıl yorumluyorsunuz?

Yazan: Tolga Cem Küçükyılmaz
SDN - ShiftDelete.Net 

Programcılıkla beraber donanım konusunda eğitim alan Tolga, bu bilgiler ışığında mobil cihazlara yaklaşıyor ve yorumluyor. İyi bir Mac OS ve Android kullanıcısı olan Tolga, incelemelerine tam gaz devam ediyor.
Yazarın diğer haberleri için tıklayın.

Yorum Yaz
 • SDN Okuru
  11.03.2016 / 13:47:35

  Arkadaslar tamam cok buyuk bir basari degil fakat daha kendi tabancasini uretemeyen ulkeler var

  YANITLA
 • SDN Okuru
  18.05.2014 / 03:04:26

  En guzeli ne biliyormusunuz? " Turk Silahli kuvvetleri hic birsey bilmiyor, shiftdelete okuyuculari herseyi biliyor"

  YANITLA
 • SDN Okuru
  09.04.2014 / 20:59:07

  Türk uğur Sıra f-35 te

  YANITLA
 • SDN Okuru
  04.04.2014 / 17:49:32

  şimdi uzaktan kontrol etsinler bakayım?

  YANITLA
 • SDN Okuru
  12.01.2014 / 03:51:40

  arkadaşlar artık bu f 16 urdaya cıkacak nerdeyse neresi başarın bunun devir artık insansın ucak devri kendimizi kandırmayalı gercekler görelim

  YANITLA
 • SDN Okuru
  25.09.2013 / 17:56:21

  adamlar hurdaya çıkartıyo artık f16 ları başarı değil ki bu alın başınıza çalın şeylinde bi olay :D

  YANITLA
 • SDN Okuru
  24.12.2011 / 11:52:39

  Dikkat abd nin bize alternatif kod vermediği ne malum? dikkat etmek gerek!!

  YANITLA
 • SDN Okuru
  23.12.2011 / 10:01:41

  Benim duyuşuma göre F16 lardaki yazılımın,İsrail savaş uçaklarını düşman hedefi olarak algılamayacak biçimde kurgulanmış olmalarıydı. Belki kastedilen budur.

  YANITLA
 • SDN Okuru
  22.12.2011 / 10:21:17

  Bir ülkenin geleceği mühendislerinin becerisine değil , mühendislerine destek çıkan yöneticilerle olur.Vizyonsuz yöneticilerle hiçbir şey yapamazsınız.

  YANITLA
 • Karargaht
  21.12.2011 / 23:02:29

  F-16'ların üstüne düzinelerce yeni model uçak geliştirildi. Türkiye kendi uçağını, gemsini, savaş uçağını yaptıkca bize kod vermeye başladılar, yada ortaklık teklif etmeye yada bizide kendi yapacakları projelere davet etmeye başladılar. Bunların hepsi bi tesadüf mü ? ilk uçak üreten ülkelerin başındayız, ilk otomobil üreten ülkelerdeniz. Peki neden hala bi uçağımımz ve otomobilimiz yok? Hepsi zamanında engellendi çünkü. Uçak yaptık motor hariç, fabrika kurduk, kapattırdılar. Otomobil yaptık, kendii aptallığımızdan kaybettik. Ki onuda bi şekilde kapatırırlardı o malum olay olmasaydı.
  Şimdi ise bize F-16'ların kodlarını verip, alın siz bunla oyalanın, başkada bişeye karışmayın, uçak üreteceklermiş, pehhh.. .. havasındalar. Güney Kıbrıs nasılda yavşadı doğal gazı Türk sınırından geçirmek zorunda olduğu için "Türklerle paylaşacağız tabikii" demeye. Konu vatansa, yazın kar yağsa şüpheleneceksin arkadaş.

  YANITLA
 • deatmania
  21.12.2011 / 22:39:40

  Bir ülkenin geleceği, mühendislerinin beceresine bağlıdır !

  YANITLA
 • centigrade
  21.12.2011 / 22:34:51

  Merhaba;

  F-16 rüzgara karşı aerodinamik bir yapıda olmadığından dolayı çok dar açılı manevralar ve sortilerin üstesinden başarıyla gelebilen bir uçaktır.Yalnız bu dinamik yapısının en büyük zaafiyetlerinden birisi uçağın bilgi bankasında barındırdığı yazılıma muhtaç olmasıdır.Bu yüzden daimi olarak modernize ediliyor ve yeni silah sistemleri ile birlikte uçuş kabiliyeti de artıyor.Yani bu uçağı kullanan pilotun yeteneği kadar, akışkan bilgi teknolojisi denilen teknolojiye de ihtiyacı var.Bu sistemi bilen mühendislerimizin çok iyi korunması gerekiyor ancak biz bu konuda pekte başarılı olamıyoruz malesef.

  Güvenliğinizi sadece insansız hava araçlarına bırakırsanız, ülkenizi savunmak zorunda kaldığınızda savunacak pilot bulamazsınız.Elbette İHA lar çok başarılı ve kesinlikle yerli imkanlarla üretilmesi gereken teknolojiler çünkü diğer teknolojilere nazaran çok daha masrafsız ve kolay üretilebilen aletler bunlar.Bir pilotu yetiştirebilmek için milyon dolarlar harcamak yerine bu tarz teknolojileri tercih etmek mantıklı olabilir ancak bir iha asla savaş pilotunun yeteneğini ve bilgi ve becerisini üstlenemez.Bu çok uzun yıllar böyle kalacak.

  O yüzden '' modası geçti'' , ''bedava verirler'' gibi sözler kahve muhabbetinde hükümetler kurup ,bölüp parçalayan büyüklerimizin zamanından kalma ve o zamanlarda kalması gereken tarzda düşüncelerdir.Sizin beğenmediğiniz F-16 ların hala motorları yurt dışı üretimidir.Yani hala ulaşabildiğimiz bir teknoloji değildir.Bu işler bol keseden dağıtmayla olmuyor.Ne zaman ki bu tarz yüksek teknoloji üretimi mallarda dışa bağımlılığımız minimum seviyelere inerse o zaman bizde dünyaya ferman okuyacak seviyelere geliriz.Şu anda bırakın uçak teknolojisini çok daha basit teknolojik aletlerin devre kartları çipleri dışardan geliyor.Hatta şu anda bu foruma yazı yazdığınız bilgisayar veya telefonunuzun hangi parçası Türkiye'de üretiliyor?
  Bilgisayar kasasından öteye gidemedik.Birde montajlama kısmını iyi beceriyoruz.Ha bunlarda çok önemsiz işler değil ancak bunları göz önünde bulundurup ,aklınızda muhakeme edip ,fikrinizi beyan ederseniz çok daha makul ve mantıklı sonuçlar alabileceğimiz kanaatindeyim.Bu sayede yazdıklarınızı okuyanlar, bir nebze de olsa kendilerine birşeyler katabilirler.

  Hepimizin her konuda daha ileriye gidebilmesi dileğiyle...

  YANITLA
  • SDN Okuru
   06.07.2015 / 00:36

   Slm dostum valla turk milleti istedigi zaman herseyi yapiyor oncelikle avrupa birligi gibi giremiyecegimiz kesin cunku kagfirler islam dusmani dusmana guven olmaz o yuzden once bu sevdadan vazgecip gozumuzun onune bakmak lagzim ornegin Kafasi calisan insanlarimiza sen bunu yapiyorsun gel devlet olarak sana sahip cikalilacak demiyor ayrica birde sen bunu yapdin diye birde hapse atiyorlar o yuzden biz hicbir yere varamayiz oncelikle kafasi calisan insanlarimizi kesfedip devlet kendi bunyesine alip gizlilik altinda egitip yetistirip kafasi bu islere calisan beyinlere her imkani saglamali ve gizli tutmali ornek lazer silahi yapmis elin gavuru gunmez ucak yapmis radara yakalanmiyor yapar inanki bizlerde yapariz ama hayir diyen disardan deyil kardes hayir diyen icerden saglicakla kal

 • xyz1234
  21.12.2011 / 21:32:20

  F16 lar dünyada it dalaşında üzerine olmayan, pratik ve çok dar manevra açısıyla pek çok uçağı geride bırakan tasarıma sahipler. bugün ABD hava kuvvetleri ve israil hava kuvvetleri başta olmak üzere kanada belçika pakistan gibi ülkelerde yaygın olarak kullanılan uçaklar arasında. çünkü f 16 bir efsanedir. tasarımı ve üslendiği rollerle onu al edebilecek bir uçak yok.
  taşıyabildiği silah çeşitleri, keşif ve gözlem uygulamaları, havadan havaya ve havadan karaya mücadele için taşıdığı silah çeşitliliğiyle halen üzerinde bir uçak yok.

  http://tr.wikipedia.org/wiki/F-16_Fighting_Falcon

  YANITLA
 • silaz
  21.12.2011 / 21:29:59

  bizimkiler kodu çözmüştü zaten. ondan sonra amerika kodları vereceğini söyledi. tabi f35 ler içinde aynı sorun söz konusu ve orada bizimkiler kodları almak için bastırıyor. bakalım ne olacak.

  YANITLA
 • bewko
  21.12.2011 / 21:18:22

  bu yeni bir olay değil ki daha önce okumuştum aselsan belgeselinde izlemiştim

  YANITLA
 • checkirge
  21.12.2011 / 20:56:17

  F-16 çok eski hurda diyen arkadaşlar lütfen bilmeden yorum yapmayalım. F-16 şu an dünyadaki en iyi savaş uçaklarından biridir. F-35ler çıktı ama onlar henüz yeni yeni seri üretime geçti ve amerikanın elinde.Ayrıca Türkiye de F-35 siparişi vermiş ülkelerden biridir. Silahlı kuvvetlerimizi bu kadar küçümsemek yersiz.
  Ve öyle filmlerde olduğu gibi her yıl yeni model savaş uçağı çıkıyor sanmayın. F-35 e kadar amerikada F-16 kullanıyordu ve halen kullanıyor.

  YANITLA
 • engerex
  21.12.2011 / 20:25:14

  F16 çok eski bir uçak olabilir ancak elimizde düzinelerce bulunan bir uçak. Zaten sürekli modernize ediliyor. Ancak en iyisini her zaman Amerika kullanıyor.
  Kodları biz çok uzun zaman önce çözmüş olabiliriz. Kalkıpta çözdük biz arkadaş diye bas bas bağıracak halimiz yok. Belkide yıllardır kendi yazılımımızı kullanıyoruz.
  Kodları Amerika verse de çözebilmek çok başka bir olay.

  YANITLA
 • mr_rain
  21.12.2011 / 17:04:03

  Kodların alınacağı çok önceden duyurulmuştu zaten. Kontrol bizde artık. Ayrıca F-16 halen en iyi savaş uçaklarından birisi...

  YANITLA
 • Qzey
  21.12.2011 / 16:42:36

  Bir çok kişi ASELSAN, ROCKETSAN, TUBİTAK gibi yerlere CV'sini göndermek istiyor ama sonra ya uçağım düşerse, yada zorunlu iş kazasına maruz kalırsam diye boşver diyor. Eminim imkanları çok iyidir ama yaşam süresi ne kadar? O belli değil. For example: MİT, kalite tavan, imkanlar sınırsız ama ne kadar yaşarsan o kadar faydalanabilirsin modeli

  YANITLA
 • SDN Okuru
  21.12.2011 / 16:11:16

  elde ettik derken isinsiz ise suça girer sanırım ançak savaş halinde kullanılır,yok abd verdiyse haberi ona göre verin.

  YANITLA
 • pcwolf
  21.12.2011 / 15:52:59

  Ben de kodların verileceğini görmüştüm burda, zaten verilecekken niye çözsünler şifreyi.

  YANITLA
 • SDN Okuru
  21.12.2011 / 13:58:07

  TSK hiçbir şey bilmiyor. Shiftdelete okurları biliyor. Ne güzel.

  YANITLA
 • madzombie
  21.12.2011 / 13:07:17

  yanlış bilgilendirme.
  Biz çözmedik ABD veriyor kodları daha vermedi zaten verecek.

  eski bir teknoloji ama bizim geliştirme imkanımız doğmuş oluyor.

  YANITLA
 • artiss10
  21.12.2011 / 13:04:49

  Alıntı futureng Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  F16 teknolojisi çok eskidi. Onları bırakıp HERON tarzı insansız uçak yapılmalı..
  Anka testleri başarıyla sonuçlandı.

  Alıntı ozkanbey Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
  f-16 nın tüm kodlarının tamamını verseler ne olacak ? O kadar eski bir teknoloji ki Amerika sadaka niyetine verir.
  Katılıyorum.

  YANITLA
 • SDN Okuru
  21.12.2011 / 12:56:53

  f-16 ların uzaktan kontrol edilebilmesini sağlayan kodları aselsan geçen sene kırdı zaten önceden israil düşman ülke seçilemiyordu şimdi seçilebiliyor adamların verdiği şifreler ek silahlar ekleyip geliştire bileceğimiz şifreler bundan sonra geliştirme işlemini bizim kendi mühendislerimiz yapacak

  YANITLA
 • SDN Okuru
  21.12.2011 / 12:50:52

  Rahat bıraksalardı kendi uçağımızı uçuruyor olurduk, ama bu da güzel. Ülkemizde iyi şeyler oluyor sanki.

  YANITLA
 • ozkanbey
  21.12.2011 / 12:50:21

  f-16 nın tüm kodlarının tamamını verseler ne olacak ? O kadar eski bir teknoloji ki Amerika sadaka niyetine verir.

  YANITLA
 • codding
  21.12.2011 / 12:40:35

  Valla artık f35 lerden sonra f16 devri bitti. zaten amerika bunun için kodları vermeyi kabul etti. yinede iyi oldu kendi geliştirdigimiz silahları entegre edebilicez. bunları inşallah artık kendimiz üretecek duruma geliriz...

  YANITLA
 • asder55
  21.12.2011 / 12:21:46

  f-16 modernizasyonlarımızı zaten israil yapıyordu yani kodlar onlara verildi..Asıl sorun amerikan anayasasınada giren sistemin uzaktan kontrol edilebilmesi bu kodlarıda vereceklerini zannetmiyorum..

  YANITLA
 • SDN Okuru
  21.12.2011 / 11:50:10

  arkadaslar sifreler kirilmamis abd bize vermis biz de kendi silah yazilimlarimizi buna yukleyip istedigimiz silahi monte edip atabilecegiz haberde de obama buna sicak bakti diyor zaten

  YANITLA
 • SDN Okuru
  21.12.2011 / 11:49:14

  sen milyonlar harca araştır geliştir dış istihbarat 3, 5 bin e alsın yazık yazık

  YANITLA
 • warhead
  21.12.2011 / 10:48:24

  içerisinde mantık hatası bulunan bir haber.hem sen şifreleri çöz kır programı sonra abd hükümetine biz bunları uçaklarda kullanıcaz izin var mı ? de tezata gel.bikaç yıl önce TAI ve Havelsana gitmiştim.mühendislerle görüştüm bu konuyuda sormuştum.zaten o zamandan kendi geliştirdikleri yazılımı yüklüyorlarda yeni bi olay değil.ama tezatlık var haberde dediğim gibi.

  YANITLA
 • Nötr
  21.12.2011 / 10:42:00

  Daha birkaç gün önce haberlerde abd nin kendisinin vereceği söyleniyordu ?

  YANITLA
 • laboxz21
  21.12.2011 / 10:36:04

  herkesin aklına gelen aselsan mühendis intiharları inşallah son bulur. ve inşallah kodları yaptirmazlar. mühendislerimizi kutluyorum. elleriniz dert görmesin.

  YANITLA
 • SDN Okuru
  21.12.2011 / 10:31:02

  süper bir haber. aselsan dan daha büyük başarılar bekliyoruz.

  YANITLA
 • futureng
  21.12.2011 / 10:31:28

  F16 teknolojisi çok eskidi. Onları bırakıp HERON tarzı insansız uçak yapılmalı..

  YANITLA
 • SDN Okuru
  21.12.2011 / 10:26:44

  Şüphesizki çok kaliteli mühendislerimiz var, her işi başarma durumları mevcuttur, ama haberde başka kokular var. Sanki ABD kodları bize vermiş de diğer ülkelere göya kılıf uydurmak için şifreleri kırdıkları söyleniyor. Şifre diye ne kastediliyor onu da anlamış değilim. Eğer makina dilini yazılıma dönüştüren bir şifre kırıcıysa bu dünyada çığır açacak bir gelişme. Yok böyle birşey imkansızsa Tersine Mühendislikle bu işler bir yere kadar gider, buna da zaten şifre kırma denmez. Ben bu haberdeki şifreyi çözemedim =)

  YANITLA
 • SDN Okuru
  21.12.2011 / 10:23:43

  ABD den sonraki en büyük filo İsraile ait

  YANITLA
 • openline
  21.12.2011 / 10:23:37

  hiç inandırıcı diil işin aslı kimbilir nedir?

  YANITLA
 • topalsolucan
  21.12.2011 / 10:23:03

  bu yolda gül gibi mühendislerimizi feda ettik ama sanırım deydi. artık mezarlarında rahat yatabilirler.

  YANITLA
 • mustang
  21.12.2011 / 10:20:00

  Geç olsada sevindirici bir haber,hayırlısı olsun.

  YANITLA
 • xyz1234
  21.12.2011 / 10:16:25

  Güzel bir haber. umarız mühendisler intihar falan etmezler.

  YANITLA