Okunma

Twitter İlk Şeffaflık Raporunu Yayınladı


03 Temmuz 2012 Salı 22:38
Twitter İlk Şeffaflık Raporunu Yayınladı

Sanal dünyanın gözde servislerinden olan Twitter cephesinden farklı hamleler gelmeye devam ediyor. Meşhur kuş logosunu değiştirerek yenilik sürecini başlatan sosyal ağ, ardından yayınladığı ilk televizyon reklamı ile daha fazla kişiye ulaştı. Bunun yanı sıra profil sayfalarında da ufak tefek düzenlemeler yapan yetkililer yine bir ilki gerçekleştirdi.

Öncülüğünü arama motoru Google‘ın yaptığı, devletlerin internetteki kimi içeriklere yönelik itiraz ya da isteklerinin yayınlandığı ve bunun sonucu yapılan düzenlemelerin istatiksel olarak dile getirildiği şeffaklık raporunu şimdi de Twitter yayınladı.

Buna göre konuya ilişkin liste başı ülke ABD. 948 hesap ile ilgili -%75 oranında cevap bulan- tam 679 bilgi paylaşımı isteyen ABD böylelikle tüm oranların %80’ini elinde bulunduruyor.

Listenin ikinci sırasında 98 talep ile Japonya yer alırken onu 11 istek ile Kanada ve İngiltere takip ediyor. %18 derecesinde cevap alan ülkeler sınırlı miktarda kullanıcının bilgisine erişebilmiş.

Türkiye ise Twitter’dan 10’dan az kişinin bilgisini talep etmiş. Fakat mikro blog bu isteklerin tamamını geri çevirerek bilgi paylaşımında bulunmamış. Ayrıca ülkemizden giden 1 adet içerik kaldırma/silme başvurusu da geri dönüş alamamış.

Ek olarak toplamda 3378 adet telif ihlali itirazı neticesinde 5275 tweet ve 599 içerik Twitter’dan kaldırılmış.

İlk kez böylesi bir gizlilik konusuna değinen mikro blog yayınladığı raporda Google’dan esinlendiğini bildiriyor. Gelecek dönemlerde de benzeri verileri açıklaması umulan sosyal ağ, böylelikle ülkelerin kullanıcı bilgileri ve girilen içerikler hakkında duydukları rahatsızlık oranlarını dile getirmiş oldu.

:: Sosyal ağlardaki içerikler hakkında alınan kaldırma/silme kararları hakkında ne düşünüyorsunuz?

 
yazarCihan PEHLİVAN

'Teknoloji tutkusu dinmek bilmeyen öğrenci' olarak tanınan yazarımız, sosyal medya ve internet gündemini adeta bir gölge gibi takip ediyor. Ek olarak çeşitli yazılım ve servis incelemeleriyle SDN okurlarına faydalı ipuçları veriyor.
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

2 yorum - “Twitter İlk Şeffaflık Raporunu Yayınladı”

  1. SDN Okuru dedi ki:

    Facebook ciddiyetsizliğini iyiden iyiyiye yitirdi. Hani, kaba tabirle de olsa bir söz var ya, klavye kabadayıları… Facebook’ta son zamanlarda fazla artış gösterdi. İnanca saldıranlar, inanmayanları aşağılayanlar çok dikkatimi çekiyor.

  2. SDN Okuru dedi ki:

    Artık çöplüğe dönmüş olan facebook yayınlasa böyle bir şey savaş çıkar heralde

" Twitter İlk Şeffaflık Raporunu Yayınladı konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere Twitter İlk Şeffaflık Raporunu Yayınladı ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda Twitter İlk Şeffaflık Raporunu Yayınladı ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "