ShiftDelete.Net anlık bildirimleri ile teknolojiden uzak kalmayın. Bildirimleri Aç

VLC'den Xbox One Atağı!

Popüler medya oynatıcı programlarından VLC Media Player, Windows 10 tabanlı uygulamalar kapsamında Xbox One platformuna geliyor. İşte detaylar...

21.04.2016 / 09:45
VLC'den Xbox One Atağı!

En popüler medya oynatıcı uygulamalarından biri olan VLC, Xbox One için geliştirilme aşamasında. Universal Windows Program (UWP) uygulamaları kapsamında ilk aşamalarda sunulacak olan uygulama, bu yaz mevsiminde sunulacak.

Tüm windows 10’lar için geçerli

Windows 10 ve Windows 8.1 için Windows Mağazası’nda bulunan VLC, aynı zamanda açık kaynak kodlu ve ücretsiz bir medya oynatıcısı. Ancak uygulamanın geliştiricileri uygulamayı UWP için yeniden tasarlayarak uygulamanın Windows 10 tabanlı cihazlarda da çalışmasını sağlayacaklar.

Örneğin Windows 10 işletim sistemini kullanan masaüstü ve dizüstü bilgisayarlar, mobil cihazlar, HoloLens ve hatta Xbox One.

“Xbox One üzerinde çok uzun bir süredir çalışıyoruz. Hatta geçtiğimiz sene Windows 8 uygulaması bile düşündük. Ancak uygun API’lerin yetersizliğinden harekete geçemedik.” diyen Thomas Nigro, VLC’nin Windows 8.1 ve 10 için baş teknisyeni olarak görevli.

Microsoft’un UWP platformu, program geliştiricilerine yazdıkları tek bir programın Windows 10 tabanlı tüm sistemlerde çalışabilmesini sağlayan bir program. Kasım 2015’te Xbox One için yayımlanan büyük sistem güncellemesi ile birlikte platforma Windows 10 getirilmişti.

VLC Media Player için yazılım ekibi erken bir sürümü kullanıcılara sunacak. Eğer her şey planlandığı gibi giderse, önümüzdeki yaz VLC Media Player’ı Xbox One üzerinde herkes kullanabilecek. Bu süreye kadar isteyen kullanıcılar erken sürümü deneyebilir. Ayrıca VLC, UWP için emsal teşkil edecek.

:: Xbox One için bu gelişmeyi nasıl buldunuz?

SDN - ShiftDelete.Net

Bilgisayar oyunlarına ayrı bir merakı olan Melik, teknoloji hakkında yazılar yazmayı çok seviyor. Melik’in yeni durağı ise ShiftDelete.net.
Yazarın diğer haberleri için tıklayın.

Yorum Yaz
 • SDN Okuru
  21.04.2016 / 22:55:04

  Vlc en iyisi gom player filan hikaye.Bu arada uwp için iyi bir atak vlc

  YANITLA
 • SDN Okuru
  21.04.2016 / 17:51:57

  Gom player ne ya... VLC candır gerisi yalandır.

  YANITLA
 • SDN Okuru
  21.04.2016 / 13:44:46

  xbox güzel işler çıkarıyor ps4 alınmaz zaten neo geliyormuş

  YANITLA
 • SDN Okuru
  21.04.2016 / 12:10:33

  gom player varken vlc ye ihtiyaç yok..!

  YANITLA