ShiftDelete.Net anlık bildirimleri ile teknolojiden uzak kalmayın. Bildirimleri Aç

Yapay zeka ile fotoğraftan cinsiyet tespiti!

Yapay zeka ile ilgili araştırmalara aralıksız olarak sürerken, yeni bir araştırma bilgisayar görüşü algoritması ile cinsiyet tespitinin mümkün hale geldiğini ortaya koydu.

11.09.2017 / 10:30
Yapay zeka ile fotoğraftan cinsiyet tespiti!

Stanford Üniversitesi araştırmacıları, yapay zekanın beş kereden dördünde bir kişinin cinsiyetini tespit edebildiğini ileri sürmüş durumda. Öte yandan araştırmacılar, Teknolojinin kötüye kullanılabileceği konusunda endişeli.

İnsanların gizliliği ve güvenliği tehlikede mi?

Yilun Wang ve Michal Kosinski’nin Journal of Personality and Social Psychology adlı dergide yayımlanan makalesine göre, şirketler ve hükümetler insanların mahrem özelliklerini tespit etmek amacıyla bilgisayar görüşü algoritmalarını daha fazla kullanmaya başlamış durumda. Araştırmacılar, bu algoritmalarla gay erkek ve kadınların gizliliğine ve güvenliğine yönelik bir tehdidin oluştuğunun altını çiziyor.

17-09/11/yapay-zeka-cinsiyet-tespiti-arastirma-sdn-02.jpg

Yapay zekanın gönüllülere ait 130 bin 741 görüntüyü tanımladığı ve daha sonra yapay zekaya heteroseksüel ve homoseksüel insanları öğrenmesi konusunda komut verildiği belirtiliyor. Daha sonra yapay zekanın erkeklerde tek fotoğrafta yüzde 81 başarı gösterdiği, hatta aynı kişinin beş fotoğrafı gösterildiğindeyse yüzde 91 oranında başarılı olduğu belirtiliyor. Kadınlarda ise bu oran yüzde 74 ve yüzde 83 olarak ortaya konuyor.

Araştırmacılar, çalışmanın kişinin cinsel yöneliminin doğumdan önce çeşitli hormonlarla etkilenebileceği konusundaki teoriyi destekleyebileceğini ve bunun elde edilen az sayıdaki olumlu sonuçlardan birisi olduğunu ifade etmekte.

:: Yapay zekanın cinsiyetle ilgili tespitlerinin gizliliğe ve güvenliğe etkisi konusunda siz ne düşüyorsunuz?

SDN - ShiftDelete.Net

Tam bir teknoloji bağımlısı olan İlker, bu bağımlılığını teknolojiyi yakından takip etmek isteyenlerle paylaşmaktan büyük keyif alıyor.
Yazarın diğer haberleri için tıklayın.

Yorum Yaz