ShiftDelete.Net anlık bildirimleri ile teknolojiden uzak kalmayın. Bildirimleri Aç

Yeni Çift Hatlı General Mobile DST700

Çift hatlı telefonların Türkiye'deki gelişiminin mimarlarından olarak gösterebileceğimiz Gençcell'den yeni bir çift hatlı telefon daha inceleme alanımızda: General Mobile DST700.

19.03.2009 / 11:16

Çift hatlı telefonların ülkemizde bu kadar tutmasına sebep olarak operatörlerin sadece şebeke içinde makul fiyata konuşturmalarını gösterebiliriz. Zira şebeke içi konuşmanın bedeli, şebeke dışına göre katlarıyla fark ediyor (Avea'nın sıkıntıya girdiği 'Her Yöne Bedava' tarifesi bunun dışında tutulabilir). Bu da iki telefon taşımak veya iki telefona para vermek yerine tek cihazda iki hattı birden çalıştırmayı çok cazip hale getiriyor.


General Mobile DST700 Test Merkezinde

Gençcell'in distribütörü olduğu General Mobile markası ülkemizde çift hatlı telefonların akıncısı olarak nitelenebilir. General Mobile'ın Double SIM Technology (DST) serisi ürünleri kısa zaman içerisinde yukarıda bahsettiğimiz sebeplerden dolayı birçok kişinin tercihi oldu. Markanın bir dönem piyasayı kaplayan ve daha sonra kaçak olduğu gerekçesiyle kapatılan envai çeşit çift hatlı telefonlara göre en büyük farkı ise garanti ve ürünlerinin SAR değerinin normlara uygun olması.

Tek Hatlı Telefon Boyutunda

Markanın piyasaya son olarak sürdüğü model ise DST700. Elbette General Mobile'ın doğasına uygun olarak çift hatlı tasarlanmış. 2 yıl garantili ürünün tasarımı büyüklüğünden şikayet edilen çift hatlı telefonlardan oldukça uzak, gayet şık ve boyutları makul. Yine çift hatlı olmasına karşın çok kalın bir gövdeye sahip olmaması da tasarım adına artı puan kazandırıyor.


GM DST700 tek hatlı telefon görünümünde çift hatlı telefon

General Mobile DST700'ün önyüzünde kullanılan çelik alaşımlı görüntü bizlere Sony Ericsson'un Walkman serisinde karşılaştığımız görüntüyü anımsattı. Bu metal önyüz telefonun çizilmesine de neredeyse tamamen engel oluyor. Bar tipi tasarıma sahip cihazın ekranın sol altında konumlanan iki hatta ayrı ayrı atanmış düğmeleri çift hat yönetimini kolaylaştırıyor.

Tasarım

4 yönlü navigasyon düğmesi az da olsa bir aşlıma süreci gerektiriyor. Navigasyon düğmesinin ortasında yer alan seçim düğmesi ise BlackBerry'de gördüğümüz inciyi hatırlatıyor ancak bu düğmenin seçim yapma dışında bir etkisi yok. Ekranın sağ altında yer alan geri dönüş ve çağrı sonlandırma düğmesi aynı zamanda klasik olarak menülerden tamamen çıkmak için de kullanılabiliyor.


Tuş takımı küçük telefon için normal, ama yine de küçük J

Geri dönüş için navigasyon düğmelerini de kullanabiliyorsunuz. Çift el kullanımda parmak uçları daha kolay kullanıldığı için sorun yok ancak tek elinizde başparmağınızla tuş takımını kullanırken alışana dek zorlanabilirsiniz. Cihazın kenarlarında herhangi bir ekstra düğme yok. Alt kısımda ise şarj, data kablosu ve 3.5 mm ses jack girişi bulunuyor.

Multimedya

Arka kapak kolay açılıp kapanabiliyor. Kutu içeriğinde yer alan ikinci pili kullanmak bu yüzden herhangi bir zorluk çıkarmıyor. 3,2 megapiksel kamera ve güçlü bir ses çıkışı olan hoparlör de arka kısımda yer alıyor. 3G desteği olmayan cihazın doğal olarak önyüzde ikinci kamerası da yok. 3.2 megapiksel kamera ise orta kalitede resimler yakalayabiliyor.


3.2 MP kamera ve ekstra yüksek sesli hoparlör

2,0 inç boyutlarındaki TFT Ekran 260K renk derinliğine ve 176 x 220 piksel çözünürlüğe sahip. FM radyo desteğinin yanı sıra MP3 çalar olarak da kullanılabilen General Mobile DST700, video kaydı yapabildiği gibi ses kaydında da yeteri seviyede başarılı. DST700 MP3 çalar olarak kullanılmak istendiğinde stereo kablosuz kulaklık olarak rahatlıkla kullanılabilecek Bluetooth 2.0 desteğine sahip. A2DP özelliği ile herhangi bir markanın stereo Bluetooth mikrofon kulaklık setini alarak gerek hatlarınıza gelen çağrılara cevap verebilir, gerekse kulaklığınızın kalitesine göre müzik dinleyebilirsiniz.

FM Radyo ve Çift Hat

Cihazın müzikseverler için sunduğu bir diğer ilginç özellik ise FM radyo kayıt zamanlayıcısı. Bu özellik sayesinde radyoda yayınlanacak olan örneğin bir konseri telefonla tekrar uğraşmaya gerek kalmadan kaydedebilirsiniz. Birden fazla zamanlayıcı belirleyebildiğiniz özelliğin çalışabilmesi için elbette kulaklık kablosunun takılı olması gerekiyor. Bu özellik elbette sadece müzikseverler için değil, tematik kanalları dinleyenler için de ideal.


MicroSD yuvası Samsung D980'de olduğu gibi maalesef pilin altında

Ses berraklığı açısından cihazın her iki hatta da sunduğu kalitenin orta seviyede olduğunu söyleyebiliriz. Esasen çift hatlı cihazların toplam ses kalitesine baktığımızda orta seviyenin üst sınır olduğunu bile söyleyebiliriz. DST700 ile örneğin birinci hat üzerinden konuşma yaparken, ikinci hattınıza doğru bir başka çağrı gelirse karşı tarafa hattın kapalı olduğu bilgisi veriliyor. Bu durum şartlara göre olumlu veya olumsuz bir özellik olarak değerlendirilebilir. Müşterinin kullanım kolaylığı açısından bakıldığında iyi; arayanın ulaşamaması sebebiyle kötü diyebiliriz. Bu durumun tek işlemcinin çift hattı yüklenmesinden dolayı kaynaklanabileceğini tahmin ediyoruz.

Fiyat ve Sonuç

Gençcell/General Mobile çift hatlı telefonların SAR değerlerini kamuoyuna yansıtmakta ve bu konuda belirli düzeyde bir bilinç oluşturmakta başarılı olan bir firma. Cihazlarının tamamı için SAR değerlerini açıklayan markanın bu modelindeki üst SAR değeri 0,857 W/kg olarak Phoenix Testlab tarafından onaylanmış. Avrupa Birliği Konseyi'nin belirlediği üst sınırın 2.0 W/kg olduğunu hemen hatırlatalım.


Kutu içeriğinde neredeyse 'yok' yok.

Bekleme süresi olarak 350 saat, konuşma süresinde ise maksimum 5 saate kadar pil ömrü biçilen General Mobile DST700'ün satış fiyatı Gençcell'in internet sitesinde KDV dahil 279 TL olarak belirtilmiş. Daha ucuz almak istersniz Hepsiburada.com'da havale indirimli KDV dahil 265 TL'ye kadar düşebiliyor fiyat. Fiyatına göre sunduğu performansın gayet makul olduğunu söyleyebiliriz. Menüler daha hızlı olabilirdi ancak bu durumda çift işlemci ile daha büyük kapasiteli bir pil gerekecekti -ki bu telefonun boyutunu olumsuz yönde etkileyebilecek önemli bir faktör. Çift pil, başarılı bir kullanıcı kılavuzu, data kablosu ve kulaklık-mikrofon setiyle neredeyse eksiksiz bir kutu içeriği sunan General Mobile DST700 çift hatlı telefon almayı düşünenler için boyutlarıyla ‘çift hatlıyım ben' diye bağırmayan alternatifler arasında yer alıyor.


İnce ve küçük boyutları, metal önyüzü ile sıra dışı bir çift hatlı telefon: DST700

Teknik Özellikler

General Mobile DST700 Cep Telefonu

Ağırlık: 81 Gram

Ekran: 2,0 inç, 176 x 220 piksel

Kamera: 3,2 MP

Video: MP4, 3GP

Ses: MP3/MP4

Ofis: -

Bağlantı: Bluetooth 2.0

Diğer: Çift hat, FM Radyo.

İşletim sistemi: Cihaza özel.

Fiyat: 236 TL + KDV

 

:: General Mobile'ın yeni DST700 ürünüyle ilgili düşüncelerinizi bizimle paylaşın. 

Bilgi İçin: Gençcell

Yazan: Cem Sünbül
SDN - http://shiftdelete.net

 

Yeni Çift Hatlı General Mobile DST700 Cem Sünbül Çift hatlı telefonların Türkiye'deki gelişiminin mimarlarından olarak gösterebileceğimiz Gençcell'den yeni bir çift hatlı telefon daha inceleme alanımızda: General Mobile DST700. 10 0

TV'de çeşitli kanal/programlarda sunuculuk yapan Cem, SDNtv'nin de ilk sunucusudur. Daha çok tüketici elektroniği, mobil ve kurumsal teknolojilere dair haberlere ağırlık veren Cem, uzun yıllardır görsel ve basılı teknoloji medyasında yer alan bir isim.
Yazarın diğer haberleri için tıklayın.

Yorum Yaz
 • SDN Okuru
  14.04.2015 / 22:42:01

  ekranı bulabılırmıyım

  YANITLA
 • SDN Okuru
  17.12.2013 / 13:41:08

  ekranı nerden bulabilirim??

  YANITLA
 • SDN Okuru
  17.05.2013 / 22:27:31

  bu telefonun kasasını nerden bulabılırım yardım edermısınız

  YANITLA
 • SDN Okuru
  08.02.2012 / 16:34:37

  general mobile dst 700'ün kapakları varmı?

  YANITLA
 • SDN Okuru
  16.06.2011 / 09:48:38

  Ben eşime bu telefonu aldım. ancak iki ay kullanabildi. çekim gücü çok zayıf. bir de ikide bir kapanıyor

  YANITLA
 • SDN Okuru
  24.11.2010 / 09:56:12

  benm aynı telefondan var üstune oturduğumdan dolayı ekranıı kırıldı acaba yaptırsam ucreti ne olur..

  YANITLA
 • SDN Okuru
  11.06.2009 / 13:34:30

  mrb bende DST700 war.Ayrıca çok güzel bir telefon.Hiç bir problemi yok..Sadece fm radyo nun nerede olduunu bulamıyorum söylerseniz sewinirim

  YANITLA
 • SDN Okuru
  05.05.2009 / 23:38:51

  slm güzel fiyatı uygun özellikleri idaal ama tel.yanında tuş olmaması kötü ve ikinci hatdan aradıgında kapalı gürünmesi :( birde general mobile kullanan arkadaslar bagzı sitelerde almayın diye yorumlar yapıyor kararsız kaldım bu çift hatlı telefon aklımı karışdırıyor

  YANITLA
 • SDN Okuru
  08.04.2009 / 15:58:03

  Konuşma esnasında karşıdaki kişinin sesi çok az geldiği söyleniyor.Bu telefonu alacaktım,şimdi kararsızım.

  YANITLA
 • SDN Okuru
  06.04.2009 / 18:40:40

  radyosuna ya kaç tane kanal kaydedilebiliyor ?

  YANITLA
 • SDN Okuru
  19.03.2009 / 22:06:55

  teşekkür ediyorum oldukşa güzel ve bilgilendirici bir anlatım olmuş...selametle

  YANITLA
 • SDN Okuru
  19.03.2009 / 15:41:16

  Bu model değil de DSTL1 IMAGINARY modelini bekliyorum ben. Önceden yazmıyordu ama şimdi Android yüklü gelecek diye yazıyor!!!

  YANITLA
 • SDN Okuru
  19.03.2009 / 12:47:49

  anteninin opetatörleri çekme özelliği çift simlilerde zayıf.bu telefonda nasıl acaba?radyo çekme özelliğide zayıf diğer çiftsimlilerde.bu telefonda nasıl olduğunu test etme şansımız yok.alınca görüyoruz problem yaşıyoruz.ayrıca şarj soketleride diğer çift simlilerin problem

  YANITLA