ShiftDelete.Net anlık bildirimleri ile teknolojiden uzak kalmayın. Bildirimleri Aç

YouTube'a Yine Yasak Mı Geliyor?

Tüm İnternet Derneği, BTK'nın operatör firmalarla beraber bazı internet sitelerine teknik ve idari tedbir uygulanmasının yollarını araştırdığını iddia etti.

07.11.2011 / 14:28
YouTube'a Yine Yasak Mı Geliyor?

Tüm İnternet Derneği adına açıklama yapan dernek sözcüsü Avukat Gökhan Ahi, BTK'nın 19 Ekim tarihinde operatör firmalarla bir araya geldiği bir toplantıda internet üzerinden sesli görüşme yapmaya olanak sunan Skype ve Betamax gibi servislerle ilgili olarak vergi alınması ile teknik ve idari tedbirlerin nasıl uygulanacağı konularının görüşüldüğünü iddia etti.

Tedbirlerin sadece toplantıda konuşulan bu servisleri değil YouTube ve Facebook gibi siteleri de kapsayabileceğini söyleyen Ahi, konunun adresinin Dünya Ticaret Örgütü olduğunun altını çizdi.

Ahi: "Arap baharı, Londra isyancıları, Wall Street İşgalcileri derken, devletler interneti kontrole almanın yollarını araştırıyorlar. Bunu belki vergi diye ortaya koymak olayın başka boyutu. Biz internet kullanıcıları vergi bahanesiyle yapılacak kısıtlamalara karşıyız" dedi.

Ahi'nin basına sunduğu açıklama şu şekilde :

İnternet, Bilişim ve Telekomünikasyon Teknolojileri, dünyanın küreselleşmesinin en önemli lokomotifi durumunda.

Geliştirilen teknolojiler, örneğin Google, Facebook, Twitter, Friendfeed ve Youtube sadece geliştirildiği ülkelerde değil, ayrıca tüm dünyada kullanılabilir hale geliyor.

Skype, Voicetrading ve benzeri servisler, Hollanda ya da Bulgaristan gibi ülkelerde bulunan çeşitli hosting firmalarından hizmet vermektedir.

Biz internet-bilişim-telekom kullanıcılarının hayatları, bu teknolojilerin yayılması ve kullanılması ile zenginleşmekte, kolaylaşmakta ve rahatlamaktadır. Bu nedenle bu uygulamaları seviyoruz.

Ancak, kullanıcıların davet edilmediği 19 Ekim 2011 tarihli bir toplantıda, BTK tarafından, operatör firmalara bu uygulamaların yetkilendirilme, vergi alınma konusundaki teknik ve idari tedbirlerin sorulduğunu ve hatta bu hizmetlerin durdurulmasının yollarının araştırıldığını öğrendik.

Bu gelişmeyi çok talihsiz bir durum olarak değerlendiriyor ve kullanıcılara danışılmamasını da hata olarak değerlendiriyoruz.

Sonuçta, bizler ülkemizin vergi kaybı yaşamasını ya da ülkemiz operatörlerinin haksız rekabetle karşılaşmasını tabi ki istemiyoruz, ancak anlamsız ve hatta sansür olarak değerlendirilebilecek ve belki bu amacı da taşıyan uygulamaların, daha hukuki, daha adil, daha demokratik, daha az kısıtlayıcı yani ilkel olmayan, ülkemizin gelişmesini engellemeyen bir şekilde uygulanması gerektiği düşüncesindeyiz.


Yapılan açıklamada konu ile ilgili olarak neler yapılması gerektiği de 4 ana başlık altında sunuldu...

Yazdığı haberlerdeki olayları farklı bakış açılarından sunmayı seven yazar, SDN’nin yazı işleri müdürü olarak çalışmaktadır.
Yazarın diğer haberleri için tıklayın.

Yorum Yaz
 • cexen
  08.11.2011 / 18:24:23

  Gelsin çok bile açık durdu

  arkadaş anlamış değilim madem öyle kesin bu interneti kökten... intranet döşeyin biz bize halay çekelim. A.q dunuz internetin.. gerçi herşeyin koyuldu ya o ayrı....

  Yakında kumar oynanıyor diye mynet oyun da kapatılırsa şaşırmam....

  YANITLA
 • salak adam
  08.11.2011 / 17:57:14

  aman gelmesin nolur gelmesin

  YANITLA
 • ozkanbey
  08.11.2011 / 17:42:12

  Youtube a geleceğine önce facebook a gelsin o yasak.

  YANITLA
 • ahlatt
  08.11.2011 / 17:08:10

  devletin herşeyden bir şeyler kerkme çabasının tezahürüdür.

  YANITLA
 • cuneytt69
  07.11.2011 / 18:37:24

  Kitleleri yönlendiren sosyal ağlar denetimsiz olup, özgürlük adına her türlü sosyal hareketi yönlendirme gücüne sahip ise tehlikeyi gözardı edemeyiz. Çok güçlü bir silahınız olsa, bunun tetiğinin başkasının elinde olmasını siter miydiniz?

  YANITLA
 • SDN Okuru
  07.11.2011 / 17:34:53

  kardeş yine duşa soktun

  YANITLA
 • SDN Okuru
  07.11.2011 / 16:20:31

  Vergi tahsilinin yanı sıra insanların bilgiyi paylaşmasından doğan siyasi otoritenin sarsılması korkusunu görüyorum ve korkunun ecele fayda etmeyeceğini söylüyorum burdan. Adil yöntemlerle verginin peşine düşülebilir. Yasaklama yöntemi ile oluşan ekonomik etkiye de marz kalınmaz. Fakat bence bu işin sadece bahnesi. Hukuk ile korkularını yenemeyen koltuk sevdalılarının halkın bilinçlenmesinden duyduğu kaygının göstergesidir bu. Propagandaları, ekonomik bahaneleri sıralayarak bilgi paylaşımını denetlemeye yönelik altyapının hazırlanması ve korktukları omaya başladığında tez elden müdehalenin yolunu yapmakta olan bir siyasi yapılanma ile karşı karşıyayız. Bu zihniyet Arap dünyasının zihniyetinden farklı değil, üstelik kısıtlanmaya alıştırarak beyinleri uyutmak, uyumak istemeyenleri kaçırmak için bir taktik haline dönüşmüştür. Alternatif hizmet yollarını araştıracağına, aldığı vergilerin hakkını vereceğine kendi cebini, koltuğunu, iktidarını korumaya çalışan bu kafa yapısı ile bunu yapmaları bence çok normal oldu artık. Hizmet beklerken tasma almak da ne derece bizleri tatmin eder bilemiyorum.

  YANITLA
 • neguvon
  07.11.2011 / 16:18:23

  O kadar çok şey söylendiki bu konu hakkında söyleceklerimizin hepsi tekrar olacak ;ama ne yaparsak yapalım adamlar kendi at gözlükleri ile internete bakmaya devam edecekler..

  YANITLA
 • __kadıköyRAP__
  07.11.2011 / 16:16:12

  Meşhur yorumları bekliyoruz

  YANITLA
 • spybot
  07.11.2011 / 16:14:01

  Gelse ne olur gelmese nolur bıktık artık.

  YANITLA