Okunma

1 GHz’lik Telefon İşlemcisi


28 Temmuz 2009 Salı 11:00
1 GHz’lik Telefon İşlemcisi

Samsung ve Intrinsity, 1GHz frekansında çaılşabilen 45 nm mimarisine sahip ARM Cortex-A8 tabanlı bir işlemci üretmeyi başardıklarını açıkladı. Hummingbird kod adı verilen bu çift bölümlü yonga 32 KB’lık veri ve komut önbelleğine ve ARM Neon çoklu ortam özelliğine sahip.

ARM Cortex A8 tabanlı bir işlemci

ARM Cortex A8 mimarisi günümüzde Palm Pre ve iPhone 3GS gibi mobil İnternet cihazlarında yer alıyor. iPhone 3GS üzerinde bulunan Samsung S5PC100 işlemcisi 600 MHz hızında çalışıyor. Ancak Hummingbird 1GHz’lik hızıyla şu an için piyasada bulunan diğer tüm Cortex A8 işlemcilerden daha hızlı olma özelliğine sahip. Bu da Intel’in henüz geliştirmekte olduğu Moorestown yongaları için büyük bir rakip olduğu anlamına geliyor.

Yüksek hız düşük güç

Hummingbird hakkında bir açıklama yapan Intrinsity CEO’su Bob Russo “Hummingbird sadece piyasadaki en hızlı Cortex A8 olmakla kalmayıp en verimli ve düşük güç tüketen mobil işlemci olma özelliğine de sahip. Taşınabilir cihazları kullananlar, daha kaliteli video, daha hızlı oyun ve daha uzun pil ömrü istiyorlar. Bu zorlu istekleri karşılayabilmek için yepyeni bir işlemci yapmak zorundaydık.” şeklinde konuştu.

Samsung’tan Dr. Jae Cheol Son ise yeni işlemci hakkında “Mobil işlemcilerin çekirdek tasarımında karşılaşılan en büyük sorun, hızı artırırken, güç sarfiyatını düşük tutabilmektir. Samsung ve Intrinsity olarak beraberce bu endüstrideki en iyi tasarım ve uygulama teknolojilerini birleştirerek Hummingbird ile hedeflediğimiz yüksek hız ve düşük güç tüketimini elde etmeyi başardık.” ifadelerini kullandı.

:: Hummingbird kullanan cep telefonları sizce mevcut cihazların ne kadar önüne geçebilecek?

 

 
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" 1 GHz’lik Telefon İşlemcisi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere 1 GHz’lik Telefon İşlemcisi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda 1 GHz’lik Telefon İşlemcisi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "