Okunma

10 Milyar Dosya ve IBM’in Sistemi


24 Temmuz 2011 Pazar 07:00
10 Milyar Dosya ve IBM’in Sistemi

Bir bilgisayar, 10 milyar adet dosyayı ne kadar sürede tarayabilir? Eğer söz konusu bilgisayar IBM‘in General Parallel File System‘iyse süre zannettiğinizden çok daha düşük çıkacaktır.

IBM System xSeries sunucuları ile toplam 6,5 TB kapasiteye sahip Violin Memory SSD‘lerinden oluşan sistem, 10 milyar adet dosyaya ait verileri saklayabiliyor.

Bu sistem ile her bir dosyanın tek tek analiz edilmesi ve önceden belirlenmiş kurallara göre denetlenmesi sadece 43 dakika sürüyor.

Cihaz pek gösterişli durmasa da yapabildikleri gerçekten inanılmaz

37 Kat

Bu sürenin ne kadar az olduğunu anlamak için geçmişle bir kıyaslama yapmak gerekir. IBM’in 2007 yılında geliştirdiği sistem ile aynı işlemi yapmak tam 37 kat daha fazla sürüyordu.

DARPA tarafından kullanılacağı belirtilen sistem IBM yetkilileri tarafından, sürekli büyüyen ve zettabyte seviyesine gelen veri dünyası için sadece küçük bir adım olarak nitelendiriliyor.

:: Bundan 10 yıl sonra standart bir ev bilgisayarının kapasitesi sizce ne kadar olacak?
Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

3 yorum - “10 Milyar Dosya ve IBM’in Sistemi”

  1. moz dedi ki:

    Cihazların küçülüp kapasite ve kabiliyetlerinin artması iyi bir şey fakat görsel anlamda ( ekran boyutunun) küçülmesi pek anlamlı değil. Bu da küçük cihazların handikabı

  2. knowge dedi ki:

    10 yıl sonra gelişen teknoloji ile her evde fiber internet veya daha hızlı bir teknoloji olacağından ve büyük işletim sistemi üreten firmaların cogu bulut sistemi oluşturmaya başladığından dolayı ev bilgisayarlarının harddiskleri belki sadece işletim sistemini çalıştırmaya yetecek kadar olacaktır. Fakat biz eski usul bazı bilgilerimizi her türlü ihtimali düşünerek terabyte seviyesinde ki ssd harici diskler de tutmak isteyeceğiz

" 10 Milyar Dosya ve IBM’in Sistemi konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere 10 Milyar Dosya ve IBM’in Sistemi ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda 10 Milyar Dosya ve IBM’in Sistemi ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "