Okunma

10 Şehrin Blog Haritası


27 Temmuz 2009 Pazartesi 10:09
10 Şehrin Blog Haritası

BloXoo, Türk blog yazarlarının ilgi alanlarını incelediği araştırmasının sonuçlarını açıkladı. Sistemi üzerinde kayıtlı bulunan 15.000’i aşkın blogun en popüler 6 konu baz alınarak incelendiği araştırma, Türkiye‘deki aktif internet kullanıcıları hakkında ortaya çıkardığı veriler açısından çok büyük öneme sahip. En çok blog yazarına sahip 10 ili kapsayan inceleme, Türk blog dünyasındaki yazarların en büyük ilgi alanlarının bilgisayar programı ve ardından da oyun olduğunu gösteriyor.

BloXoo’nun incelemesine göre Adana, Antalya, Samsun, Diyarbakır, Kayseri ve Konya illerinde blog yazarları en çok bilgisayar programı konusuna değiniyorlar. Bu illerde ikinci olarak en çok moda bloglarının yer alması dikkat çekiyor. Bu durumu, söz konusu bölgelerde erkek blog yazarlarının daha fazla olmasına ve erkek yazarların bilgisayar programı, kadın yazarların ise daha ziyade moda ile ilgili yazmasına bağlamak mümkün. Bir diğer dikkat çekici nokta ise Diyarbakırlı blog yazarlarının yemek konusuna satırlarında pek yer vermemeleri.

 

BloXoo, temel anlamda bir blog arama motoru ve kayıtlı üyelerinin bloglarını kendi sitesi üzerinden blog okuyucularıyla buluşturuyor.

 

 

Sitenin araştırmasında ikinci olarak öne çıkan oyun yazarı blogger’lar en çok Ankara, Bursa ve İzmir‘de bulunuyor. 8 ilde en az orana sahip yemek bloglarının İstanbul‘da en büyük orana sahip bulunması ise araştırmada dikkat çeken bir başka nokta. Ayrıca ironik bir şekilde, 6 ilde en büyük orana sahip bilgisayar programı konusunun İstanbul‘da en az tercih edilen konu olması da bir başka ilginç unsur. İstanbul‘da kişisel ilgi ve becerilerle ilgili konuların bloglarda ağırlıklı olarak işlenmesini, İstanbul‘un Türkiye’nin kültür-sanat başkenti olmasına bağlamak mümkün.

:: Türkiye’deki blog yazarlarını nasıl değerlendiriyorsunuz?
yazarSDN Yazarı

Akıllı telefon, tablet, taşınabilir bilgisayar, mobil uygulamalar, donanım incelemeleri ve haberleri; kısaca Türkiye'nin en iyi teknoloji sitesi!
Yazarın diğer haberlerine ulaşmak için tıklayın.

Yeni ! ShiftDelete.Net ya da SDN Forum hesabınız ile yorum yaparak yorumlarınızın rumuzunuz ile yayınlanmasını sağlayabilirsiniz. Giriş için tıklayın.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

" 10 Şehrin Blog Haritası konulu haberimizde ShiftDelete.Net olarak sizlere 10 Şehrin Blog Haritası ile ilgili son gelişmeleri aktarmak istedik. Hemen yukarıda 10 Şehrin Blog Haritası ile ilgili yorum ve görüşleri inceleyerek sizlerde yorum bırakabilirsiniz. "